Anakart değişimi sonrası format gerekli mi?

CBum

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Alanya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 3 3100 - Anakart: Gigabyte B450M-S2H - Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 6600 - RAM: Adata XPG Gammix 8GB 3200MHz (x2) - SSD: GeIL Zenith R3 High Performance 512GB - HDD: WD Blue 1TB 7200RPM - Kasa: Dark Diamond Pro Mesh - PSU: High Power 500W 80+ Bronze - Monitör: Asus TUF Gaming VG259QR 165HZ 1 ms

İşletim Sistemi: Windows 11 Pro

Telefon: Samsung Galaxy A52
Merhaba, sistemim:

Ryzen 3 3100,
RX 6600 Pulse,
Gigabyte B450M S2H eskisi, yeni takılacak olan MSI B550M Pro VDH,
Dark Diamond Pro Mesh,
High Power 500W 80+ Bronze,
GeIL Zenith R3 512 GB SSD,
WD Blue 1 TB 7200 RPM HDD.

Bu sistemin anakartını değiştirmek istiyorum dediğim gibi. Şu an anakart elimde ve asıl sorularım şunlar:

- Anakart değişiminden sonra format atmam şart mı? (Windows 10 kullanıyorum.)
- Montajı kendim yapabilir miyim? Daha önceden RAM, ekran kartı ve SSD takmışlığım oldu sadece. Bilgisayarcıya 150 TL vermeye gerek var mı?

Teşekkürler.

B500 serisi ve B400 serisinin chipsetleri farklı olduğu için "eğer" uğraşmak istemiyorsanız format en hızlı çözümünüz olabilir.
Montajda bir fark yok, YouTube'dan izleyerek bile yapabilirsiniz.

Format atmanız daha sağlıklı olur. Windows, yenilenen donanımı tanımış olur.

Format atmanız daha sağlıklı olur. Windows, yenilenen donanımı tanımış olur.
Bilgisayarcı bana Windows 11 ve 10 için pek gerek olmadığını ve genelde eski sistemler için tavsiye edildiğini söyledi, doğru mu?

Oyun savelerimden dolayı atmak istemiyorum, yoksa 10 dakikalık iş...

Merhaba, sistemim:

Ryzen 3 3100,
RX 6600 Pulse,
Gigabyte B450M S2H eskisi, yeni takılacak olan MSI B550M Pro VDH,
Dark Diamond Pro Mesh,
High Power 500W 80+ Bronze,
GeIL Zenith R3 512 GB SSD,
WD Blue 1 TB 7200 RPM HDD.

Bu sistemin anakartını değiştirmek istiyorum dediğim gibi. Şu an anakart elimde ve asıl sorularım şunlar:

- Anakart değişiminden sonra format atmam şart mı? (Windows 10 kullanıyorum.)
- Montajı kendim yapabilir miyim? Daha önceden RAM, ekran kartı ve SSD takmışlığım oldu sadece. Bilgisayarcıya 150 TL vermeye gerek var mı?

Teşekkürler.
Mecburi değil aslında ama ileride sorun çıkma ihtimali var.

Montajı kendiniz yaparsınız, bir şeyi yok. Youtube videoları yeterli ama daha detaylı olsun istiyorsanız Donanım Arşivi'nin "detaylı bilgisayar toplama rehberi" veya Technopat'ın şu videosuna bakabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@408157 hocam son yazdığıma bir bakabilir misiniz? Ona göre bugün halledeceğim.

Mecburi değil aslında ama ileride sorun çıkma ihtimali var.

Montajı kendiniz yaparsınız, bir şeyi yok. Youtube videoları yeterli ama daha detaylı olsun istiyorsanız Donanım Arşivi'nin "detaylı bilgisayar toplama rehberi" veya Technopat'ın şu videosuna bakabilirsiniz.
Teşekkürler hocam bakacağım, oyun save yedeği konusu hakkında bir bilginiz var mı acaba?

Geri
Yukarı