Anakart değiştirince format şart mı?

MertHatipOglu

Kilopat
Yer
182. Filoda
Daha fazla  
Alttaki sistemdeki anakartı B550-F Wi-Fi ile değiştireceğim. B450 chipset driverını silsem ardından anakartı değiştirsem bir sıkıntı olur mu? Aynı ekran kartlarında DDU ile yaptığımız işlem gibi yapabilir miyiz yani? Bunu sormamın sebebi SSD ile çok işlem yapıyorum, sağlığı biraz düştü, sürekli sil yükle yaparak daha da düşürmek istemiyorum.

Edit: Ayrıca sistemim ile bu anakart arasında bir uyumsuzluk varsa söylerseniz çok sevinirim.

| CPU: AMD Ryzen 3 3100 | Motherboard: Gigabyte B450M S2H | RAM: HyperX Fury RGB 2x8GB 3200MHz | Graphics Card: ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti OC 6 GB | SSD: Kingston A400 SSDNow 240GB
| Case: Cooler Master Masterbox MB511 RGB | PSU: Cooler Master MWE White 650W 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Alttaki sistemdeki anakartı B550-F Wi-Fi ile değiştireceğim. B450 chipset driverını silsem ardından anakartı değiştirsem bir sıkıntı olur mu? Aynı ekran kartlarında DDU ile yaptığımız işlem gibi yapabilir miyiz yani? Bunu sormamın sebebi SSD ile çok işlem yapıyorum, sağlığı biraz düştü, sürekli sil yükle yaparak daha da düşürmek istemiyorum.

Edit: Ayrıca sistemim ile bu anakart arasında bir uyumsuzluk varsa söylerseniz çok sevinirim.

| CPU: AMD Ryzen 3 3100 | motherboard: Gigabyte B450M S2H | RAM: HyperX Fury RGB 2x8GB 3200MHz | Graphics Card: ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti OC 6 GB | SSD: Kingston A400 SSDNow 240GB
| case: Cooler Master Masterbox MB511 RGB | PSU: Cooler Master MWE white 650W 80+

Gerekli değil ama önerim temiz bir format çünkü eski anakartın driverları çakışabilir ve mavi ekran almana neden olabilir?

| CPU: AMD Ryzen 3 3100 | motherboard: Gigabyte B450M S2H | RAM: HyperX Fury RGB 2x8GB 3200MHz | Graphics Card: ASUS ROG STRIX GTX 1660 Ti OC 6 GB | SSD: Kingston A400 SSDNow 240GB
| case: Cooler Master Masterbox MB511 RGB | PSU: Cooler Master MWE white 650W 80+

Size önerim yeni bir işlemci almanız anakart yerine.

Size önerim yeni bir işlemci almanız anakart yerine.
İşlemci gayet yeterli, değiştirmeye gerek yok.
Anakart değişiminde format atmak %100 şart değil ama temiz kurulum yapılmadığı zaman sorunlar oluşabiliyor. Kafam rahat olsun derseniz format atabilirsiniz.

çipset - ağkartı - ses kartı - usb hub

Bunları silip uğraşacağına çek formatı geç yedeğini al hemde yenilemiş olursun işletim sistemini.

İşlemci gayet iyi.
Aslında ilk başta Ryzen 5 5600X'e yükseltme yapacaktım ama anakartımın 5.nesil Ryzen desteği olmadığını öğrendim. Zaten anakartımı yükseltmek istiyordum ve bluethoot ihtiyacım var dı. Ben de bu anakartı almaya karar verdim. Bir de ben 2 hafta sonra yeni bir SSD almayı dusunuyorum. En azından o zamana kadar format atmasam olur mu? Çok fazla bilgi var o yüzden format gözümde çok büyüyor. Oyunlar için silmek istemediğimi sanıyorsanız oyunlar zerre umrumda değil şu an.

Format falan atma. Sürücüleri sil!

Bir bilgisayardan diğerine takınca hep driver'lar sorun çıkarır zaten. Tutar bir sürü sürücü yüklemeye kalkar yeni anakartta. Bir de diskin ahci - ide çakışması var tam bir cinnettir, bilmeyen takılır kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı