Anakart isimlerinin anlamları

Cihan Akrebimsi

Kilopat
Daha fazla  
Dostlar, anakartların yanında harf ve rakamlar yazıyor bunların ne anlama geldiğini öğrenebileceğim bir yer var mı? Önceden biliyordum bazılarını da teknoloji gelişiyor ve zamanla unuttum açıkçası. Özellikle altını çizdiğim yer ve benzerleri. Teşekkürler.
Örnek.
ASUS ex-H310M-v3 r2.0 Intel H310 2666MHz DDR4 1151 pin mini ITX anakart

Son düzenleyen: Moderatör:
H310 chipset adı. Buradaki diğer kardeşleri gibi.
M küçük olduğu içindir muhtemelen.
V3 versiyondur. Ufak değişikler sonucu yeni isim vermektense bunu tercih ediyorlar ki çok da mantıklı bence.
R muhtemelen revizyondur ama emin değilim.
Intel H310 direkt chipset'in adı.
2666MHz DDR4 bellek desteği.
1151 pin işlemci soketi.
mini ITX anakart standadı diyebilir. Tam olarak ne dendiğini bilmiyorum. Boyut standardı adı.
Ex de "cool" olsun diye herhalde.

Ex seriye ve o tasarıma genel verdiği ad.
Bu arada o anakart Micro ATX, ITX değil.
H310M üstündeki H serisinin 310 adındaki düşük seri çipseti ve M Micro ATX olduğu için, ITX olsa I olurdu.

9.nesil işlemciler ile direkt uyumlu olması için Revizyonlu modeli çıktı o da R2.0 adıyla yazıyor.

Teşekkürler bu ve bunun gibi diğer kısaltmaların bilgisini alabileceğim bir yer var mı bildiğiniz?
Anakartın sitesine bakmak en iyisi olur bence. Zamanla alışırsınız zaten soketlere. Sonrası özel seriler oluyor zaten.

Anakartın sitesine bakmak en iyisi olur bence. Zamanla alışırsınız zaten soketlere. Sonrası özel seriler oluyor zaten.
Biraz kolayına kaçmak istedim galiba :) Anakartımda sorun oluştuda yeni bir kart bakmam gerek. Aynı kartı almaya kalksam , aldığım zamankinden 3 kattan daha fazla ödemem lazım haliyle yeni bir düşük bütçe kart arayışına girdim. Mobilden zor oluyor bakmak. :)

Biraz kolayına kaçmak istedim galiba :) Anakartımda sorun oluştuda yeni bir kart bakmam gerek. Aynı kartı almaya kalksam , aldığım zamankinden 3 kattan daha fazla ödemem lazım haliyle yeni bir düşük bütçe kart arayışına girdim. Mobilden zor oluyor bakmak. :)
Konu açarsanız yardımcı oluruz elbette.

Yeni konular

Geri
Yukarı