Anakart işlemci sıcaklığını etkiler mi?

ıOğuz

Decapat
Selam forum. Kritik bir sorum var sizlere.

İşlemci i5-11400F;

Anakart(eski): Gigabyte B560M H,
Soğutucu(eski): Arctic 34 e-Sports Duo,
Kasa(eski): Lian Li 205m mesh (5 fan),
Stres testi 70 derece.

Anakart(yeni): MSI B560M Mortar,
Soğutucu(yeni): DeepCool LS520,
Kasa(eski): Lian Li 205m mesh (3 fan),
Stres testi 90 derece.

Anakart(yeni): MSI B560M Mortar,
Soğutucu(eski): Arctic 34 e-Sports Duo,
Kasa(yeni): Cooler Master MB311l (5 fan),
Stres testi 100 derece.

Tüm testler Prime95 Max ayarlarda yapılmıştır. Kasa fanları 1000+ RPM'de çalışmaktadır.

Anakart değiştirdikten sonra sıcaklık sorunu ortaya çıktı. Her ne kadar hava sıcaklıkları biraz ortamı zorlasa aynı soğutucu ile 30 derecelik bir fark ortaya çıkıyor. Bunun mantıklı bir açıklaması var mıdır? Kafa yorduğunuz için şimdiden teşekkür ederim. 🤙

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende 11400F ile BIOSTAR H510 kullanıyorudum. Anakart MOSFET'leri 100 derece üstüne çıktığı için işlemci de ısınıyor(aynı şekilde 100 derecelerde) ve gücü kesiyordu. TUF B560 m Plus'a geçtim MOSFET'ler 40ı geçmiyor ve işlemci stabil 70'lerde çalışıyor. Yani evet anakartın sıcaklığa ve performansa etkisi büyük. Ha bir de şu an mesela hala Prime95'te 100leri görüyorum fakat işlemci güç tüketimi önceden 100'lerdeyken şu an 180 watt, bariz bir performans farkı da oluşturuyor bu. Yani yine ısınıyor ama perforans çok daha iyi.

OCCT'den işlemci güç tüketimine bakabilirsiniz. Sizde de benim gibi 150 watt üstü çekiyorsa çok düşünmeye gerek yok bence sıcaklık değerlerini.

Çok aşırı fark var. Bu değerleri incelerken işlemci sıcaklığı yanında anakart sıcaklığını kaç olarak ölçtünüz? AIDA64 tarzı programlarla anakart sıcaklığına bakmanızı tavsiye ederim. Bir yerde bir sorun olmalı.

MSI doğru değerleri veriyor mu yoksa AIDA yükleyeyim mi?

İkinci görsel de test esnasında, 5dk civarı sürdürdüm.

+++

İşlemci güç tüketimi 190Watt'a vuruyor. 🙃

.

Çok aşırı fark var. Bu değerleri incelerken işlemci sıcaklığı yanında anakart sıcaklığını kaç olarak ölçtünüz? AIDA64 tarzı programlarla anakart sıcaklığına bakmanızı tavsiye ederim. Bir yerde bir sorun olmalı.
OCCT'den işlemci güç tüketimine bakabilirsiniz. Sizde de benim gibi 150 watt üstü çekiyorsa çok düşünmeye gerek yok bence sıcaklık değerlerini.
.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 24
  • 123.png
    123.png
    58,8 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleme:
İşlemci sıcaklığında bir anormallik var. AIDA64 ilede bir bakmanızı tavsiye ederim.

Ben 12400F kullanıyorum ve an itibari ile değerlerim.

Soğutucu ID cooling 214xt

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    189,3 KB · Görüntüleme: 21
İşlemci sıcaklığında bir anormallik var. AIDA64 ilede bir bakmanızı tavsiye ederim.

Ben 12400F kullanıyorum ve an itibari ile değerlerim.

Soğutucu ID cooling 214xt
Hocam boşta benim 36-38 derece, stres testinde sorun oluyor sadece. Bench testinde de sıkıntılı değil dereceler, 70 civarı.

Hocam boşta benim 36-38 derece, stres testinde sorun oluyor sadece. Bench testinde de sıkıntılı değil dereceler, 70 civarı.

Ben 12400F ile stok soğutucuyla stres testinde 90 dereceyi görebiliyordum. Soğutucu değiştikten sonra 62 dereceyi geçmedi. Boşta zaten 35-37 civarı dolanıyor şuan.

Sizin sıcaklık stres testi dahi olsa yine de bana yüksek geldi.

Ben 12400F ile stok soğutucuyla stres testinde 90 dereceyi görebiliyordum. Soğutucu değiştikten sonra 62 dereceyi geçmedi. Boşta zaten 35-37 civarı dolanıyor şuan.

Sizin sıcaklık stres testi dahi olsa yine de bana yüksek geldi.
Yüksek zaten hocam. Ama sizin parçalar tamamen farklı, benzeştirme yapmak sağlıklı değil.

Geri
Yukarı