Anakart tercihi nasıl yapılmalı?

Yas0n

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, ben birkaç konulara girdim göz attım ama bir şey anlamadım. Bu işlemci ile anakart uyumunu nasıl anlayacağım, besleyip beslemediğini, performans etkiler mi? Ekran kartı ile de bir besleme muhabbeti var mı? Bir de anakartlarda X, B, A, Z, h serileri nedir anakart hakkında fazla bir şey bilmiyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz?

Çalıştır kısmına girin Msinfo32.exe yazıp çalıştırın bilgi ekranı gelecektir. Orada anakart modeliniz yazar. Google üzerinden aratır anakart markasının sitesinde anakart çıkacaktır. Ardından support menüsünden desteklediği CPU listesini görebilirsiniz.

Arkadaşlar uzun yazarlar basitçe anlatıyorum. Anakartlarda bulunan 1200, AM4, 1151 gibi sayılar hangi soket olduğunu gösterir. Bu soketler aynı şekilde işlemcilerde de var. İkisinin uyumlu olup olmadığını soket tipinden anlarsın. Ekran kartı besleme muhabbetiyse işlemcinin ekran kartını rahat besleyebilmesi önemli. Besleyemezse yani ekran kartına gücü yetmezse darboğaz oluşur. Darboğaz performansı düşürür. Darboğazı örneklemek gerekirse telefon şarj yerine USB takmak gibi bir şey. Burada işlemciyi telefon girişi ekran kartınıysa USB olarak düşün. Sığmayacağı için sorun oluşturur.

Anakart serileri yonga setleri ile alakalı, işlemciler üretilirken bunları anakart ve bileşenlerle iletişimini sağlayan chipsetler üretilir bu chipsetler ise katagorize edilir. Düşük chipsetlerde bazı özellikler kırpılmıştır usb sayıları versiyonları vs. Yüksek anakartlarda ise özellikler daha fazladır ve OC performansı daha yüksektir. Anakart üreticileri ise bu kartları sınıflandırır ve fiyatlarını ona göre belirler. biraz karmaşık olaylar var sen kafandaki sistemi yazarsan sana yardımcı oluruz.

Anakartların chipset ve soketleri olur. İşlemcilerin ise sadece soketi olur. Örnek olarak kendi işlemcimden bahsedeceğim. R3 3100. AM4 sokete sahip. Bunu ben AM4 soketi olan tüm anakartlara takabilirim. Ama bahsettiğim gibi bir de anakartın Chipset'i var. Benim işlemcim 3. nesil bir işlemci ve chipsetin 3. nesili desteklemesi gerekiyor. O anakart adlarında gördüğün isimler chipseti anlatıyor. Mesela ben işlemcimi A320, B450, A520, B550, X570 gibi chipsetlere sahip anakartlara takabilirim. Ama 5. nesil bir işlemcim olsaydı soketi desteklese bile A320 chipsete sahip bir anakarta takamazdım. Bunlar öğrenilecek şeyler. Bu konular hakkında uğraştıkça hangi işlemci hangi chipsete uyar falan aklınıza girer.

Yardımınız için teşekkür ederim. Tam anlayamadım. İnternettede araştırdım ama hiçbir şey bulamadım bende buraya konu açma gereği duydum tekrardan teşekkür ederim.

Geri
Yukarı