Anakart VRM'leri kaç derece olmalı?

Ali UYAROĞLU

Decapat
Anakartım GİGABYTE GA-AX370-GAMİNG 3 ve işlemci olarak AMD Ryzen 5 2600 var ve 4.1GHz 1.320V ile çalıştırıyorum. İşlemci sıcaklığı konusunda bir sıkıntı yok lakin anakartımdaki VRM'ler 15DK Prime95 testinden sonra 80 dereceye çıktı aslında amacım 4.2GHz çıkmaktı fakat biraz riskli gibi geldi burayada bir sorayım dedim.

Yabancı bir forumda uygulamaların normalinden daha yüsek sıcaklık gösterdiği fark etmiş(Kızılötesi Termometre ile) bir arakadaş o yüzden kafamda bayağı bir soru işareti var.
Screenshot_66.png

Bilgili biri varsa bir el atarsa bu konuya sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
120 dereceye kadar sıkıntı yok.
Peki ya fotoğraftaki arkadaşın yazılımın yanlış göstermesi örnek veriyorum kızılötesi ile ölçtüm ve 50 derece ama yazılım 80 diyor yazılımdaki dereceye göre mi overclock yapmam daha mantıklı yoksa kızılötesi ile ölçülen dereğere göre mi overlock yapmak daha mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki ya fotoğraftaki arkadaşın yazılımın yanlış göstermesi örnek veriyorum kızılötesi ile ölçtüm ve 50 derece ama yazılım 80 diyor yazılımdaki dereceye göre mi overclock yapmam daha mantıklı yoksa kızılötesi ile ölçülen dereğere göre mi overlock yapmak daha mantıklı?
Sensörler her zaman doğru bilgiyi vermeyebilir o yüzden kızılötesi kullanmanızı tavsiye ederim.

AIDA64'de Anakart VRM sıcaklığıma bakamıyorum yani bulamadım ismi nedir? Ben de OC'li kullanıyorum da işlemciyi hiç dikkat etmedim ona.

Anakartım GİGABYTE GA-AX370-GAMİNG 3 ve işlemci olarak AMD Ryzen 5 2600 var ve 4.1GHz 1.320V ile çalıştırıyorum. İşlemci sıcaklığı konusunda bir sıkıntı yok lakin anakartımdaki VRM'ler 15DK Prime95 testinden sonra 80 dereceye çıktı aslında amacım 4.2GHz çıkmaktı fakat biraz riskli gibi geldi burayada bir sorayım dedim.

Yabancı bir forumda uygulamaların normalinden daha yüsek sıcaklık gösterdiği fark etmiş(Kızılötesi Termometre ile) bir arakadaş o yüzden kafamda bayağı bir soru işareti var.
Eki Görüntüle 441323

Bilgili biri varsa bir el atarsa bu konuya sevinirim.
hocam bende de aynı işlemci var, gigabyte'n farklı bi anakartını kullanıyorum. bana bi ulaşma imkanın var mı ? bilgi almak istiyorum senden OC ile ilgili

OC ile alakalı aşırı fazla bilgim yok internetten izlediğim birkaç videodan yola çıkarak kendim deniyorum.
peki voltaj ayarını nereden yapıyorsun? BİOs üzeirnden mi? ryzen master gibi programlardan mı ? 1.320V yükteki voltaj mı boşta olan mı? Yoksa sürekli o voltajda mı ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı