Anakart VRM'leri kaç derece olmalı?

peki voltaj ayarını nereden yapıyorsun? BİOs üzeirnden mi? ryzen master gibi programlardan mı ? 1.320V yükteki voltaj mı boşta olan mı? Yoksa sürekli o voltajda mı ?
Ryzen master üzerinden yapınca bende bios hata veriyor gerçi o zaman eski bir bios kullanıyordum ama en sağlıklısı bios üzerinden olur diye biliyorum. Evet sürekli o voltajda bi zararı var mı bilmiyorum. Sonuçta her zaman tam yükte çalışmıyor işlemci sıkıntı olmaz herhalde diye sabit tuttum.

OC ilk başlarda sağlıklı olması için voltaj değerinin sabit tutulması önemlidir çünkü voltaj düşüp inmesinden dolayı mavi ekran alabilme ihtimali artıyor. Stabilite sağlandıktan sonra adaptive mode'a alınabilir.

Ryzen master üzerinden yapınca bende bios hata veriyor gerçi o zaman eski bir bios kullanıyordum ama en sağlıklısı bios üzerinden olur diye biliyorum. Evet sürekli o voltajda bi zararı var mı bilmiyorum. Sonuçta her zaman tam yükte çalışmıyor işlemci sıkıntı olmaz herhalde diye sabit tuttum.
Suan bu sekilde yaptim, bilgisayar acilmadi. Neyi degistirmem lazim? B122AC43-F6C3-4063-9E56-6EFC2BF4546F.jpeg
ryzen master üzerinden 4.1 yapıp voltajı 1.318 yaptım, VRM sıcaklığı normal mi? şuan bu stabil demek olabilir mi ? vrm.png

Son düzenleme:
Suan bu sekilde yaptim, bilgisayar acilmadi. Neyi degistirmem lazim? Eki Görüntüle 441352
ryzen master üzerinden 4.1 yapıp voltajı 1.318 yaptım, VRM sıcaklığı normal mi? şuan bu stabil demek olabilir mi ? Eki Görüntüle 441369
İlk olarak ram frekansınıza sabit bir değer atayın (artık raminiz kaç mhz ise) ki overclock yapınca işlemci ile beraber yükselmesin. Örneğin benim ramim 3000mhz normal değeri 3200de kullanıyorum.

2. olarak advanced cpu settings den ben kendi kullandığım bir kaç ayarı paylaşayım. Eğer yine olmazsa ryzen master üzeriden yapabilirsiniz fark etmez. Azcık daha fazla voltaj da verebilrisiniz ayni işlemci bile olsa aynı voltajlarda çalışmayabilir internette birinin bu bizdeki işlemcinin aynısı adamki 4.1ghz 1.275V filan stabil çalışıyormuş ilginç baya tamamen şans işi demekki.
IMG_20190924_001707.jpg

Ve en son olarak o testi yaparken 1.30dk da mı 111 derece oldu eğer öyle ise çok ciddi bir sıkıntı var o kadar kısa sürede o kadar ısınması kesinlikle normal değil. 1 saat içerisinde çıkarsa o sıcaklığa çok sıkıntı olacağanı zannetmem sonuç olarak 1 saat boyunca nasıl cpu tam yükte çalışabilirki test dışında? Yada kasanızda hiç fan yok anakart direk ısınıyor :D
Benim anakart 15dk prime95 testinden sonra 80 dereceye çıktı vrm si.
Aslında 120 derecede bile çalışabilir ama ben hiç ama hiç önermem 105 dan aşağı olmasını öneriyor birçok kişi. İşlemcinizde 85 dereceden yukarıya çıkmasın zaten tj max değeri 95 işlemcinin birde yüksek voltaj veriyoruz aman bozulmasın işlemci :D

birde anakart modelinizi öğrenebilir miyim merak ettimde

Biraz geç gördüm kusura bakma yine sorun olursa yaz bi vakit yardım etmeye çalışırım.

İlk olarak ram frekansınıza sabit bir değer atayın (artık raminiz kaç mhz ise) ki overclock yapınca işlemci ile beraber yükselmesin. Örneğin benim ramim 3000mhz normal değeri 3200de kullanıyorum.

2. olarak advanced cpu settings den ben kendi kullandığım bir kaç ayarı paylaşayım. Eğer yine olmazsa ryzen master üzeriden yapabilirsiniz fark etmez. Azcık daha fazla voltaj da verebilrisiniz ayni işlemci bile olsa aynı voltajlarda çalışmayabilir internette birinin bu bizdeki işlemcinin aynısı adamki 4.1ghz 1.275V filan stabil çalışıyormuş ilginç baya tamamen şans işi demekki.
Eki Görüntüle 441384
Ve en son olarak o testi yaparken 1.30dk da mı 111 derece oldu eğer öyle ise çok ciddi bir sıkıntı var o kadar kısa sürede o kadar ısınması kesinlikle normal değil. 1 saat içerisinde çıkarsa o sıcaklığa çok sıkıntı olacağanı zannetmem sonuç olarak 1 saat boyunca nasıl cpu tam yükte çalışabilirki test dışında? Yada kasanızda hiç fan yok anakart direk ısınıyor :D
Benim anakart 15dk prime95 testinden sonra 80 dereceye çıktı vrm si.
Aslında 120 derecede bile çalışabilir ama ben hiç ama hiç önermem 105 dan aşağı olmasını öneriyor birçok kişi. İşlemcinizde 85 dereceden yukarıya çıkmasın zaten tj max değeri 95 işlemcinin birde yüksek voltaj veriyoruz aman bozulmasın işlemci :D

birde anakart modelinizi öğrenebilir miyim merak ettimde

Biraz geç gördüm kusura bakma yine sorun olursa yaz bi vakit yardım etmeye çalışırım.
anakartım bu, şuan 3.9da stabil şekilde kullanıyorum. BİOS üzerinden yaptığım ayarlarla. CPU VCORE +0.150 V yaptım. Ama daha üzerine çıkamıyorum, voltaj versem dahi 3925'de stress testinde direk kapanıyor pc. Voltaj eksik kaldığı için sanırım.. Şuan Ryzen Master üzerinden OC yaptım,[cpu.png bu şekilde stabil çalıştırabiliyorum.Ama reset attığımda sıfırlanıyor bu ayarlar.. Sanırım benim anakartım düşük model olduğu için BİOS ekranında sadece OFFSET ayarı yapılıyor voltajlara. Direk voltaj atayamıyorum, internetten araştırdım direk BİOS'da voltaj ayarları çıkıyor.Bende sadece dün atmış olduğum resimdeki gibi 3 adet seçenek var. Biri DRAM biri CPU VCORE diğeride CPU VCORE SOC. VRM konusunda ise,vrm.png boşta çalışır hali bu. Sıvı soğutma kullanıyorum işlemci için ve işlemci soketine çok yakın bir yerde bu VRM. Sanırım yeterince hava akışı sağlayamıyorum o bölgede.. Kasa içinde yeterli fan var (2 önde 2 üstte 1 arkada egzoz) şeklinde. CPU ve GPU sıcaklıklarımda normal, GPU 73ü CPU 60ı geçmiyor BF1 oynarken bile. Ama bu VRM....

4.1 ghz'de yaptığım AIDA64 testi sonucu VRM sıcaklığı sabit kaldı. 112'in üzerine hiç çıkmadı, aşağı da inmedi. Anakartımın üzerinde nerde olduğunu bilmiyorum. İnternette de bulamadım..ssss.png

Son düzenleme:
anakartım bu, şuan 3.9da stabil şekilde kullanıyorum. BİOS üzerinden yaptığım ayarlarla. CPU VCORE +0.150 V yaptım. Ama daha üzerine çıkamıyorum, voltaj versem dahi 3925'de stress testinde direk kapanıyor pc. Voltaj eksik kaldığı için sanırım.. Şuan Ryzen Master üzerinden OC yaptım,[Eki Görüntüle 441525 bu şekilde stabil çalıştırabiliyorum.Ama reset attığımda sıfırlanıyor bu ayarlar.. Sanırım benim anakartım düşük model olduğu için BİOS ekranında sadece OFFSET ayarı yapılıyor voltajlara. Direk voltaj atayamıyorum, internetten araştırdım direk BİOS'da voltaj ayarları çıkıyor.Bende sadece dün atmış olduğum resimdeki gibi 3 adet seçenek var. Biri DRAM biri CPU VCORE diğeride CPU VCORE SOC. VRM konusunda ise,Eki Görüntüle 441527 boşta çalışır hali bu. Sıvı soğutma kullanıyorum işlemci için ve işlemci soketine çok yakın bir yerde bu VRM. Sanırım yeterince hava akışı sağlayamıyorum o bölgede.. Kasa içinde yeterli fan var (2 önde 2 üstte 1 arkada egzoz) şeklinde. CPU ve GPU sıcaklıklarımda normal, GPU 73ü CPU 60ı geçmiyor BF1 oynarken bile. Ama bu VRM....

4.1 ghz'de yaptığım AIDA64 testi sonucu VRM sıcaklığı sabit kaldı. 112'in üzerine hiç çıkmadı, aşağı da inmedi. Anakartımın üzerinde nerde olduğunu bilmiyorum. İnternette de bulamadım..Eki Görüntüle 441526
Vallaha hocam o anakart ile 4.1ghz filan kullanma bence anakart daki vrmlerin herhangi bir soğutması yok bu yüzden çok ısınıyor. Eğer 4.0ghz de 100 derece altında ise kullan. VRM ise anakartın şuralarında var bildiğim kadarı ile kasanın egzoz fan kısmına bakan kısım işlemciye voltaj veriyor ust kısımdaki ise işlemcinin içinde grafik çipi varsa ona voltaj veriyor(tam emin değilim) ama yinede o kadar ısınması bana ilginç geldi.
Screenshot_68.png

kırmızı ile çizili olan kısımlar vrm.

Vallaha hocam o anakart ile 4.1ghz filan kullanma bence anakart daki vrmlerin herhangi bir soğutması yok bu yüzden çok ısınıyor. Eğer 4.0ghz de 100 derece altında ise kullan. VRM ise anakartın şuralarında var bildiğim kadarı ile kasanın egzoz fan kısmına bakan kısım işlemciye voltaj veriyor ust kısımdaki ise işlemcinin içinde grafik çipi varsa ona voltaj veriyor(tam emin değilim) ama yinede o kadar ısınması bana ilginç geldi.Eki Görüntüle 441567
kırmızı ile çizili olan kısımlar vrm.
peki bunları soğutmak için ne yapılabilir? Mosfet soğutucusu gibi bişey kullanmak mümkün mü acaba? Birde değerlerin sensörler tarafından yanlış okunması ihtimali var mı acaba? Farklı bi program belki farklı sonuç gösterebilir mi?

peki bunları soğutmak için ne yapılabilir? Mosfet soğutucusu gibi bişey kullanmak mümkün mü acaba? Birde değerlerin sensörler tarafından yanlış okunması ihtimali var mı acaba? Farklı bi program belki farklı sonuç gösterebilir mi?
Eğer anakartın üzerindeki sensör bozuk değilse hangi uygulama kullandığın fark etmez. Soğutma işine gelecek olursak eğer bu overclock filan bunlarla uğraşmaktan zevk alıyorsanız biraz para verip küçük küçük vrm heatsinklerden ve artık hangisi sığarsa 6 veya 4cm fan alın vrm heatsinklerin üzerine koyun
Screenshot_69.png
soğutmak için çok az bi performans farkına değmez ama dediğim gibi bu tür şeylerle uğraşmaktan haz alıyorsanız bunları deneyebilirsiniz.

Türkiye'de de elbet satan vardır bunlardan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı