Anakartı değişen laptopta performans düşüş sorunu

Selim C.

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Uzaklarda...
Daha fazla  
Selamlar. HP Pavilion G6-1301ET modeli laptopum var. Bundan bir iki sene evvel yaşadığım bir sorundan dolayı tamir edilmesi için tamirciye vermiştim. Tamirci ilk başta sorunun anakartın bir bölgesinin yanmasından kaynaklandığını söylemişti ve o kısmı tamir etmeye çalışacağından bahsetmişti. Bunun için bir parçanın gelmesi gerektiğinden ve o parçanın monte edileceğinden bahsetmişti.

Aradan geçen bir süreden sonra PC'nin tamir olduğunu bana haber verdi. Ama bir iki gün kullandıktan sonra PC yine açılmadı. Bende yine aynı tamirciye götürdüm. Bakacağını söyledi. Bir süre sonra PC'nin anakartının komple değişeceğinden ve gerekli parçayı beklediğinden bahsetti bana. En son teslim alırken de anakartın çıkma bir anakart ile değiştini söyledi. Bende bir sorun olmayacağını söyledim ve açılmasının yeterli olacağını söyledim.

Uzun süredir de PC'yi o şekilde kullanmaya devam ettim. Ama zamanla bu iş canımı sıkmaya başladı. Şimdi de bu sorunu nasıl çözerim diye sizlerden yardım istemeye karar verdim. Açıkçası sorunu net olarak tarif edebileceğim bir bilgi yok elimde maalesef. Tek diyebileceğim PC, Minecraft'ta bile 10 FPS veriyor şu an.

Daha önceleri Photoshop bile açan PC'nin bu hale gelmesi üzücü. Sorunu tanımlayabilmek için hangi yolları izlemeliyim? Sorunun donanımsal olduğuna inanıyorum. Çünkü defalarca format attım. Ama durum değişmedi. Sizce ne yapmalıyım?

Sorun ekran kartında mıdır? Yoksa başka bir donanımda ya da donanıma giden kabloda mıdır?

Ek olarak MSI Kombustor ve Afterburner sonuçlarını da sizlerle paylaşayım dedim.

Screenshot_20.png

Screenshot_7.jpg

Screenshot_6.jpg

Screenshot_8.png

@Recep Baltaş @THE_MILLER @Nazım Paşa @Jira @Neko @105993 @Plyra

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner'da herhangi bir ekran kartı sürücüsü yüklü değilmiş gibi görünüyor. Grafik kartınıza uygun sürücüyü kurduktan sonra tekrar deneyin.

Bu arada belirtmeyi unutmuşum.

Windows kurulumu yapılınca otomatik olarak AMD ve Intel'in sürücülerini de kuruyor.

Sürücüler kurulu olduğu halde bu sonuçları aldım.

Daha sonra bazı arkadaşların gazına gelerek sürücüleri kaldırıpta elle bir de ben kuram dedim.

Ama sadece Intel sürücüsünü kurabildim.

AMD sürücüsünü kurmaya çalışınca ise oturum açma ekranına ulaşamadım.

Böyle olunca da sürücüyü kaldırmak için güvenli modu kullanmak zorunda kaldım.

Sadeec AMD sürücüsünü kurunca da ekran çizgili çizgili oluyor.

Sorun ekran kartından gibi gözüküyor değil mi? 😓

Harici AMD ekran kartı arızalı. Ya aygıt yöneticisinden harici ekran kartını devre dışı bırakıp Intel ile devam edeceksiniz yada arızalı anakartı bilgisayarcıya geri vereceksiniz. Geri alacağını sanmıyorum ama siz yine de deneyin.

Arıza ekran kartından mı kaynaklanıyor, yoksa anakarttan mı?

Yoksa ikisi de mi arızalı vaziyette?

Ayrıca şu anda AMD'nin driverı kurulu değil PC'de zaten. Intel ile kullanıyorum.

Ama yine de daha yüksek bi FPS'de kullanabiliyor olmam gerekmez miydi?

Arıza ekran kartından mı kaynaklanıyor, yoksa anakarttan mı?
Ekran kartı anakata gömülü olduğu için genel olarak anakartın arızalı olduğunu söylemek daha doğru. Harici ekran kartına reballing işlemi uygulanacak. Reballing sorunu büyük oranda çözecek.
Yoksa ikisi de mi arızalı vaziyette?
Görünürde sadece ekran kartın arızalı.
Ama yine de daha yüksek bi FPS'de kullanabiliyor olmam gerekmez miydi?
İşlemcinizin tam modeli nedir?

İşlemcinizin tam modeli nedir?
Kusura bakmayın, yazmaya üşendim. 😁

Screenshot_1.png

Ekran kartı anakata gömülü olduğu için genel olarak anakartın arızalı olduğunu söylemek daha doğru. Harici ekran kartına reballing işlemi uygulanacak. Reballing sorunu büyük oranda çözecek.
Bu bahsettiğiniz işlem, maliyetli bir işlem midir?

B960 işlemci epey zayıf bir işlemci. Aynı şekilde içerisindeki entegre Intel HD Graphics'de aynı şekilde. Reballing işlemi teknik servisine göre 100 ila 200 lira arasında değişiyor. Para verip yaptırmanızı kesinlikle önermem çok sağlıksız bir işlem. Bilgisayarcıya gidip anakartın vaziyetini belirtin ve iade/onarım yapmasını isteyin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı