Anakartın RAM uyumluluk listesinde olmayan bir RAM sisteme sıkıntı yaratır mı?

Tiger1

Hectopat
Arkadaşlar Full beyaz sistem toplayacağım, tüm parçaların beyazı var fakat RAM olarak beyaz RAM'ler anakartın uyumluluk listesinde yok. Bakın şu alttaki RAM var fakat aynısının beyaz hali yok. Sizce risk almaya değer mi?

Anakart uyumluluk listesinde olan RAM:

Listede olmayan beyaz RAM'ler:

Veya şu:

AMD EXPO destekli RAM'ler dışında DDR5 platformunda Support listte bulunmayan birçok RAM çalışıyor. Tabii bilindik markalardan olması önemli. Paylaştığınız RAM'lerin kontrolcü yapıları benzer yapıda olduğundan çalışmama olasılığı düşük fakat yine de anakart üreticinizle iletişime geçerek daha net bilgi alabilirsiniz. Olası sorunların önüne geçebilmek için net bilgiyi onlardan almanız daha makul.

AMD EXPO destekli RAM'ler dışında DDR5 platformunda Support listte bulunmayan birçok RAM çalışıyor. Tabii bilindik markalardan olması önemli. Paylaştığınız RAM'lerin kontrolcü yapıları benzer yapıda olduğundan çalışmama olasılığı düşük fakat yine de anakart üreticinizle iletişime geçerek daha net bilgi alabilirsiniz. Olası sorunların önüne geçebilmek için net bilgiyi onlardan almanız daha makul.
Yeri geliyor qvl listesinde olanlar bile stabiliteyle alakalı sorun çıkarabiliyor :)
Peki siz olsaydınız nasıl bir seçim yapardınız ?

Peki siz olsaydınız nasıl bir seçim yapardınız?

Ben AMD sistem toplamıştım. EXPO RAM bakıp özellikle bu RAM'i aldım. Eğer ki renk farklılığı sizin için önem arz etmiyorsa destek listesinden bir RAM alıp geçebilirsiniz. Ya da şansınızı deneyip destek listesinde olmayan bir RAM'i deneyebilirsiniz. Yine de Anakart üreticisini arayıp detaylı bilgi alıp denemenizde fayda var.
Aldığım RAM:
Kullandığım Anakart:

Geri
Yukarı