Anakartın yüksek MHz değerini desteklemesi başka ne işe yarar?

RAM ile ilgili bir durum o kadar. Yani sen eğer alabiliyorsan o hız değerlerinde RAM onu takmana ve o hızı desteklemeye yarar o kadar. İşlemci için soruyorsan mesela ona etkisi yok o değerlerin.
Bazı işlemciler için var. Intel ise kesinlikle var. Pentium G5xxx gibi işlemciler 2400 MHz destekliyor mesela. Komik gelebilir ama i9 9990k 2666 MHz destekliyor mesela :)

Bazı işlemciler için var. Intel ise kesinlikle var. Pentium G5xxx gibi işlemciler 2400 MHz destekliyor mesela. Komik gelebilir ama i9 9990k 2666 MHz destekliyor mesela :)
Öyle bir şey yok. Anakartın desteklediği hızda takabilirsin. Orada yazan saf halde 2666. XMP vesaire açıp rahatlıkla RAM ve anakart sınırına gelinir.

Son düzenleme:
Yanlış Bilgilendirme
Öyle bir şey yok. Anakartın desteklediği hızda takabilirsin. Orada yazan minimum.
Gayet de var :) Takman sorun yapmaz. Ama o hızda çalışacaktır. (3200 MHz RAM ise 2666 MHz hızında çalışır.)

Ama anakarttaki RAM MHz değerleri için sormuş sanırım arkadaş. İşlemci için tabii durum değişebilir ama ben inanmıyorum pek ya. 9900K gibi bir işlemci ile 3000 MHz RAM kullanılamaz veya verimsiz olur yaklaşımı acaba bir yanlış anlaşılmadan mı ibaret nedir. Garip geliyor bana açıkçası:)

Atma Ziyaa. 6098P, 6100, 6400, 6600K, 6700K hepsinde de 3200MHz RAM kullandım. Sana göre bunlarda 2133 destekler. Orada yazan minimum/önerilen anlamında maksimum değil.
Hocam buyurun. Bizzat İntelin kendi sitesi.
Ben de diyorum ki 3200 MHz RAM takamazsın demiyorum. O hızda çalışır sadece.

Hocam buyurun. Bizzat İntelin kendi sitesi.
Ben de diyorum ki 3200 MHz RAM takamazsın demiyorum. O hızda çalışır sadece.
Off off. Kardeşim o önerilen/minimum anlamında. Z390 anakartlar niye o zaman 4000+MHz destekliyor süs diye mi? 2133,2400,3000,3600MHz RAM takınca niye FPS değişiyor? Anakart ne kadar destekliyorsa takarsın oranın bir önemi yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı