Anakartlarda VRM'ler nedir?

Biraz konuyu hortlatıyor olabilirim ama bunu sormam gerek, anakartların VRM Tier List'lerinde "Power Stage" görüyorum, Power Stage olunca High ve Low side'daki kullanılan MOSFET aynı mı olmuş oluyor?
Mesela IR3355 var diyor MOSFET olarak.
Başka ankartta ise High Side'da 1x 4C10B, Low Side'da ise 1x 4C06B varmış.
Nedir bunların farkları?

Bir de size nasıl ulaşabilirim forum haricinde?

Biraz konuyu hortlatıyor olabilirim ama bunu sormam gerek, anakartların VRM Tier List'lerinde "Power Stage" görüyorum, Power Stage olunca High ve Low side'daki kullanılan MOSFET aynı mı olmuş oluyor?
Mesela IR3355 var diyor MOSFET olarak.
Başka ankartta ise High Side'da 1x 4C10B, Low Side'da ise 1x 4C06B varmış.
Nedir bunların farkları?

Bir de size nasıl ulaşabilirim forum haricinde?
High side ve low side MOSFET seçimlerinde rol oynayan birçok etmen var. Bunları bilmek için önce MOSFET'leri ayrıntılı tanımak gerekir. Anlatılması uzun olduğu için link bırakacağım, STM'nin iyi bir dökümanı.
Power Stage derken bir VRM modülünün dönüştürebildiği enerjiyi kastediyor. 5 fazlı 60 Amperlik bir VRM grubu 300A sağlayabilir mesela. High Side ve low side'da kullanılan MOSFET'lerin aynı veya farklı olmasını o kelimeden çıkartamayız, kaynak bulamayınca yazıvermişlerdir onu:)
Sorularınızı buradan sorabilirsiniz, kimsenin en basit soruyu bile ayıplayacağını düşünmüyorum.

High side ve low side MOSFET seçimlerinde rol oynayan birçok etmen var. Bunları bilmek için önce MOSFET'leri ayrıntılı tanımak gerekir. Anlatılması uzun olduğu için link bırakacağım, STM'nin iyi bir dökümanı.
Eyvallah. Ne kadar böyle şeyler hakkında bilgi sahibi olmayı istesem de attığınız şeyden cidden bir şey anlamıyorum :D. İngilizce var bende çok şükür ama cidden bu graph'ler benim anlayacağım türden değil :D. Var mı başka "daha basit olan" kaynak öneriniz? :D
Power Stage derken bir VRM modülünün dönüştürebildiği enerjiyi kastediyor. 5 fazlı 60 Amperlik bir VRM grubu 300A sağlayabilir mesela. High Side ve low side'da kullanılan MOSFET'lerin aynı veya farklı olmasını o kelimeden çıkartamayız, kaynak bulamayınca yazıvermişlerdir onu:)
Evet, onu ben de biliyorum da işte orada yazmaması benim aklımı karıştırmadı değil :D.
Sorularınızı buradan sorabilirsiniz, kimsenin en basit soruyu bile ayıplayacağını düşünmüyorum.
Onu dememin nedeni biraz değişik, forum dışı bir yerde soru sormak nedense bana daha kolay ve hoş geliyor.
Bir de sanırım soracağım soruların fazlalığından böyle bir şey istedim, ki o soruların hepsini burada sormak istemem :D.

@Jang Geum'un Danji Yemeği emeğine sağlık kardeşim. Güzel rehber olmuş. Okudum. Bir ara lise yıllarım aklıma geldi. Biraz geri kalmış olabilirim. Sonuçta babanız yaşında adamım 😆

Grafiklere takılmanıza gerek yok, Selection bölümlerinin altında 3 ve 4 ytane madde verilmiş. Bunları internette aratarak ne olduklarını öğrenebilirsiniz. Yanlarında açıklamaları var. Basit kaynak bulmak zor:)
Bir de sanırım soracağım soruların fazlalığından böyle bir şey istedim, ki o soruların hepsini burada sormak istemem :D.
Sorduğunuz soruları konu halinde açarsanız herkes cevap verebilir ve daha hızlı olur. SOruların çokluğu bir tek modların keyfini bozar:) Çalışsın modlar, vurun kırbacı.

Grafiklere takılmanıza gerek yok, Selection bölümlerinin altında 3 ve 4 ytane madde verilmiş. Bunları internette aratarak ne olduklarını öğrenebilirsiniz. Yanlarında açıklamaları var. Basit kaynak bulmak zor:)
Eyvallah tekrardan.
Bu arada önceki açtığınız konulara da göz gezdirdim, gayet güzeller, beğendim.
Ama "kısaca" yazmanıza rağmen upuuuuzun yaptığınız da olmuş :D.
Neyse demek istediğim şu, hani benim gibi basit olmasını isteyenler için, "VRM'e giriş 101" tarzında bir rehber konu gelir mi acaba? Buna cidden ihtiyacım var çünkü :D.
Şimdi bu konuyu geçelim, çok teknik geliyor bu bana, dediğim türden yapmanız mümkün mü? :D

Biraz zor:) VRM'ler ciddi geniş konu, tepki süresinden tasarıma kadar. Hepsinin hakkında yazı yazacak olursak kısacadan da uzun olur:)
Hadi uzun olsun, uzun olsun da basit olsun ya :D.
Neyse, umarım fikrinizi değiştirirsiniz ve şu VRM meraklısı olan Sosyal üyesine bilgi kazandırmış olursunuz, teşekkürler ediyorum, iyi geceler, sorum olursa yazarım zaten :D.

Hadi uzun olsun, uzun olsun da basit olsun ya :D.
Neyse, umarım fikrinizi değiştirirsiniz ve şu VRM meraklısı olan Sosyal üyesine bilgi kazandırmış olursunuz, teşekkürler ediyorum, iyi geceler, sorum olursa yazarım zaten :D.
Parçalar halinde hazılanabilir belki, kendim sıfırdan yazamam, mutlaka atladığım yerler olur. Çok geniş konu:) Sorularını sorabilirsin konu açarak, cevap verebilecek nitelikte insan sayısı çok:)
@crazyreign Küçük bir şeyler çiziktirdim, konularımdan görebilirsin. Umarım beğenirsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı