VRM ısınması nedir?

BulutHalil

Decapat
Herkese öncelikle merhaba. Halihazırda B450 Tomahawk kullanıyorum. Gigabyte X470 aorus ultra gaming almayı düşünüyorum. Yaptığım araştırmalar sonucunda Gigabyte anakartlarında VRM ısınması hakkında insanlar çok konuşuyor. Baştan söylemem gerekirse OC ile işim yok işlemcinin standartı neyse onu kullanırım sürekli. Gigabyte B450 veya X470 Kullanan eden var mıdır? Nedir bu VRM ısınması? VRM ısınırsa neler olur? Ek olarak Gigabyte müşteri ilişkisi garanti servis konusunda vasat bir firma olduğu söyleniyor. Fikirleriniz nedir? Gigabyte X470 alınır mı?
  • Ryzen 5 2600
  • GPU Gigabyte 1070 G1
  • RAM Adata XPG D41

Yanlış biliyorsam beni de aydınlatın. Güç giren kısım diye biliyorum. Ekran kartlarında da var. GPU sıcaklığından hep bir 5-10 derece fazla gözükür. Böyle bir ısınmadan mı bahsediliyor ?

Benim yaşadığım sıkıntı. 105 dereceye ulaşınca işlemci frekansı düşüyor. Nasıl çözeceğim hakkında fikrim yok ancak uzun süreli test yapılmıyor. Ayrıca çoğu forumda gördüğüm kadarıyla 130'lara kadar ulaşıyormuş. Benim anakart sanırım engelliyor. Engeli kaldırırsam zarar görür diye elleyemiyorum.

VRM bileşenleri işlemciye güç beslemesi yapan parçalar. Ama VRM sıçaklığını hangi program aracılığı ile gördünüz ?

VRM işlemci voltaj değerlerini düzenleyen , işlecinin sol ve üst tarafında bulunan parçalardır. Genellikle anakart üreticileri pasif soğutucu ile ısınmanın önüne geçerler. Anakartınızda böyle bir pasif soğutma yoksa alternatif olarak bunu ya da benzerini kullanabilirsiniz.

Akasa

Ayrıca kasa içi hava akışınız da önemli. Kasa fan optimizasyonu için de bu videoya bir göz atabilirsiniz.

Fan optimizasyonu.

VRM işlemci voltaj değerlerini düzenleyen , işlecinin sol ve üst tarafında bulunan parçalardır. Genellikle anakart üreticileri pasif soğutucu ile ısınmanın önüne geçerler. Anakartınızda böyle bir pasif soğutma yoksa alternatif olarak bunu ya da benzerini kullanabilirsiniz.

Akasa

Anakartımda olmasına rağmen sıcaklıklar çok yüksek. Var mıdır çözümü?

Testler video olarak aşağıya bırakıyorum. Şimdi sizlerden öğrenmek istediğim şey şu:

Kasamda halihazırda 4 fan var kasam 3 fan daha destekleyecek şekilde. Yani 7 fan takabiliyorum.

Zaten öyle bir fetişim var kasada heryere fan takma isteğim var sürekli.

Ben akşam evine gidince pcyi açıp OC yapmadan normal düz bir oyuncuyum. İşlemcinin normal değeri neyse onu kullanırım. Gigabyte X470 bana vrm ısınması konusunda sorum yaratır mı?

Gigabyte servis teknik destek hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Heatsink kullanma şansım yok hocam. Halihazırda anakartta VRM üzerinde heatsink var

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı