İnceleme Anakartlardaki Dahili Realtek Ses Yongası

Şu anda ALC 887, 889, 892 ve 1150 ses yongalarını deneyimleme fırsatım bulundu bunun haricinde ASUS Xonar D1 ses kartı da kullandım yani en iyisinden en kötüsüne kullanmış bulunmaktayım. ALC 887 hariç diğer tüm ses yongasında şu anda kullanmakta olduğum Sennheiser HD8 DJ kulaklığı kullandım. Aralarındaki farkı anlayabiliyorum çünkü ALC 887'den ALC 889 olan anakarta geçiş yaparken eski kulaklığım Xiaomi Mi Hybrid Pro HD ile karşılaştırıp sonrasında Sennheiser HD 8 DJ'e geçiş yaptım. ALC 887 de dahil olmak üzere hepsini Deezer/TIDAL veyahut 1000 ile 3000 bitrate arası FLAC uzantılı müzik dosyalarında denediğimi belirtmek isterim.
ALC 887: Ses çıkış gücü ve kalitesi konusunda en düşüğü. 97 dB ses hassasiyeti mevcut ortalama denilebilir fakat ses çıkış gücü düşük olunca ortalama kaliteyi de alamıyorsunuz. 16/32 ohm kulaklık bile kullansanız Windows ses seviyesini en az %50 yapmanız gerekir. Eski düşük ve orta sınıf anakartların çoğunda bulunur artık yerini ALC 892 aldı.
Kullanılan Anakart: MSI A88X-G41 PC Mate v2.

ALC 889: ALC 887'den buna geçince inanılmaz fark yaşadım. Artık sesi 100'e çekmek zorunda kalmıyordum %10-20 arası gayet yeterli geliyordu. Ses kalitesi konusunda da muazzam bir fark yaşadım ne de olsa 108 dB ses hassasiyeti var. Ritim vuruşlarındaki sertlikten yüksek detay sayesinde tüm sesleri duyma konusunda üst seviyeye çıkardı. Çoğu ses yongasından iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu yonga bazı ses kartlarıyla yarışır düzeyde güçlü ve kaliteli ses çıkışı sunuyor. Keşke Tomahawk, TUF gibi serilerde bu ses yongasını veya ALC 899 ses yongasını görebilsek.
Kullanılan Anakart: Gigabyte GA-990XA-UD3 revision 3.0.

ALC 1150: 115 dB ses hassasiyeti olduğu söylense de beni en çok hayal kırıklığına uğratan ses yongası olmuştur. Ses çıkış gücü olarak bir nebze tatmin etse de ALC 889'a yetişemiyor bile. Ses hassasiyeti konusunda ise ses çıkış gücü yeterli gelmediği için ses kalitesi olarak sönük kaldığını söylemem gerek detaylar tabii ki var fakat düşük ses olduğu için hiç de tatmin etmiyor. Bütüne bakıldığında hiç de güzel bir ses yongası olmadığını ve yabancı forumlarda incelerseniz çoğu kişinin beğenmediğini görürsünüz.
Kullanılan Anakart: MSI 970 Gaming.

ALC 892: Bu ses kartı beni birazcık şaşırttı ALC 887 gibi fason bir şey bekliyordum fakat biraz daha iyi geldi. Ses çıkış gücü olarak yine düşük kalsa da 95 ohm kulaklığı sürebiliyor diyebilirim belki anakartın kapasitörleri bu etkiyi yarattı pek emin değilim. Kulaklığa göre düşük ses hassasiyeti olduğu için son ses açtığımda basslarda cızırtı ve seste ufak bozulmalar yaşanıyor.
Kullanılan Anakart: ASRock AB350 PRO4

Tabi ki bunların dışında harici ses kartını da yorumlayayım. 2 Vrms güç çıkışı ile her kulaklığı kolaylıkla sürebilir. Hi-Fi Grade olmasa da son kullanıcı için oldukça fazla ses kalitesi sunduğunu belirtmek isterim. Dahili ses yongalarda bu ses kartına en yakın kaliteyi ALC 889 verdiğini söylemem gerek. Ses çıkış gücü olarak hemen hemen aynı kalıyor ses kalitesinde de hemen gerisinde. Şu anda ALC 1220 hariç piyasada çokça ismi geçen ve anakartlarda yaygın olarak kullanılan ses yongalarını deneyimledim ve bunu inceleme olarak size sunuyorum umarım faydalı bulursunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada dahili ses yongası ile harici arasındaki farkı profesyonel bir yazılım ile test ettiğimiz bu videoya da bakmanızı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mrb şu anda B450M-H anakart kullanıyorum ve elimde Sennheiser PC 373D kulaklık var. Oyunlarda mesela PUBG de olsun Rust'ta olsun uzaktaki ayak seslerini duyamıyorum yakına geldiklerinde duyabiliyorum. Arkadasımda 200TL'lik kulaklık var lakin anakartı benimkinden iyi B450F onun kulaklıgı daha iyi ayak sesi vs veriyor ben bu işi anlamadım sizce anakart mi degişeyim yoksa ses kartımı alayım hangisi benim acımdan daha iyi olur?

Mrb şu anda B450M-H anakart kullanıyorum ve elimde Sennheiser PC 373D kulaklık var. Oyunlarda mesela PUBG de olsun Rust'ta olsun uzaktaki ayak seslerini duyamıyorum yakına geldiklerinde duyabiliyorum. Arkadasımda 200TL'lik kulaklık var lakin anakartı benimkinden iyi B450F onun kulaklıgı daha iyi ayak sesi vs veriyor ben bu işi anlamadım sizce anakart mi degişeyim yoksa ses kartımı alayım hangisi benim acımdan daha iyi olur?
USB Dongle DAC ile mi kullanıyorsunuz yoksa direkt 3.5 mm jack'ı anakartın dahili yongasına mı bağlıyorsunuz?

USB dongle DAC ile mi kullanıyorsunuz yoksa direkt 3.5 mm Jack'ı anakartın dahili yongasına mı bağlıyorsunuz?

İkisini de kullanıyorum lakin USB ile kullandığımda acayip ses kısık ve randımansız oluyor neredeyse oyundaki ayak sesleri duyulmuyor adamlar yanıma gelince ancak duyabiliyorum desem yeri. Ama 3.5 ile kullandığımda bu olay biraz da olsa değişiyor daha iyi ses veriyor lakin yine ayak sesleri o kadar da iyi ve net duyulmuyor.

Buradan Dongle DAC'ın sürücüsünü yükleyip tekrar denemenizi istiyorum. Her ne kadar 50 ohm 116 dB olsa da kullandığını anakartın dahili yongası bir yere kadar size yeterli gelecektir. Dongle DAC yazılımını yükleyip tekrardan Dongle DAC ile beraber kullanmanızı öneririm hala yeterli gelmediğini düşünüyorsanız USB 2.0 yerine 3.1 portuna bağlamayı deneyin. Düşük bir ihtimal fakat hala Dongle DAC'ın yetersiz güç verdiğini düşünüyorsanız Dongle DAC için distribütör ile görüşün. Türkiye'deki distribütörü Bircom'dur. Hifilife ise satış öncesi ve sonrası desteği yapan birim diye biliyorum.

Buradan dongle DAC'ın sürücüsünü yükleyip tekrar denemenizi istiyorum. Her ne kadar 50 ohm 116 dB olsa da kullandığını anakartın dahili yongası bir yere kadar size yeterli gelecektir. Dongle DAC yazılımını yükleyip tekrardan dongle DAC ile beraber kullanmanızı öneririm hala yeterli gelmediğini düşünüyorsanız USB 2.0 yerine 3.1 portuna bağlamayı deneyin. Düşük bir ihtimal fakat hala dongle DAC'ın yetersiz güç verdiğini düşünüyorsanız dongle DAC için distribütör ile görüşün. Türkiye'deki distribütörü bircom'dur. Hifilife ise satış öncesi ve sonrası desteği yapan birim diye biliyorum.

Maalesef yurt dışı bir ürün olduğu için bir işlem yapamıyorum ürüne. O yüzden harici bir DAC'ya da dahili ses kartı alayım diyorum acaba bunlar sorunumu çözer mi fikriniz nedir?

Çözecektir. Creative SB Z SE alabilirsiniz amazon üzerinden veya ikinci el üzerinden SE olmayan düz Z modelini de alabilirsiniz aralarında çok fark yok. Asus Xonar D1 de kullandım iyi bir model fakat sürücü konusunda çokça eksisi var W10'da stabil çalışmıyor. DAC'ları aynı olmasına rağmen SB Z SE'den daha memnun kaldım çünkü olay sadece DAC değil 3B ses konusunda Creative çok daha başarılı. Stereo kalitesi farkını arkası kapalı kulaklıkta bile çokça hissettim.

Çözecektir. Creative sb Z SE alabilirsiniz Amazon üzerinden veya ikinci el üzerinden SE olmayan düz Z modelini de alabilirsiniz aralarında çok fark yok. ASUS xonar D1 de kullandım iyi bir model fakat sürücü konusunda çokça eksisi var Windows 10'da stabil çalışmıyor. DAC'ları aynı olmasına rağmen sb Z SE'den daha memnun kaldım çünkü olay sadece DAC değil 3B ses konusunda Creative çok daha başarılı. Stereo kalitesi farkını arkası kapalı kulaklıkta bile çokça hissettim.

Creative almayı düşünüyorum bende dahili değil de harici bir ürün tercih etsem acaba nasıl olur artısı eksisi ne olur benim açımdan acaba bilginiz var mı?

Şu anda ALC 887, 889, 892 ve 1150 ses yongalarını deneyimleme fırsatım bulundu bunun haricinde ASUS Xonar D1 ses kartı da kullandım yani en iyisinden en kötüsüne kullanmış bulunmaktayım. ALC 887 hariç diğer tüm ses yongasında şu anda kullanmakta olduğum Sennheiser HD8 DJ kulaklığı kullandım. Aralarındaki farkı anlayabiliyorum çünkü ALC 887'den ALC 889 olan anakarta geçiş yaparken eski kulaklığım Xiaomi Mi Hybrid Pro HD ile karşılaştırıp sonrasında Sennheiser HD 8 DJ'e geçiş yaptım. ALC 887 de dahil olmak üzere hepsini Deezer/TIDAL veyahut 1000 ile 3000 bitrate arası FLAC uzantılı müzik dosyalarında denediğimi belirtmek isterim.
ALC 887: Ses çıkış gücü ve kalitesi konusunda en düşüğü. 97 dB ses hassasiyeti mevcut ortalama denilebilir fakat ses çıkış gücü düşük olunca ortalama kaliteyi de alamıyorsunuz. 16/32 ohm kulaklık bile kullansanız Windows ses seviyesini en az %50 yapmanız gerekir. Eski düşük ve orta sınıf anakartların çoğunda bulunur artık yerini ALC 892 aldı.
Kullanılan Anakart: MSI A88X-G41 PC Mate v2.

ALC 889: ALC 887'den buna geçince inanılmaz fark yaşadım. Artık sesi 100'e çekmek zorunda kalmıyordum %10-20 arası gayet yeterli geliyordu. Ses kalitesi konusunda da muazzam bir fark yaşadım ne de olsa 108 dB ses hassasiyeti var. Ritim vuruşlarındaki sertlikten yüksek detay sayesinde tüm sesleri duyma konusunda üst seviyeye çıkardı. Çoğu ses yongasından iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu yonga bazı ses kartlarıyla yarışır düzeyde güçlü ve kaliteli ses çıkışı sunuyor. Keşke Tomahawk, TUF gibi serilerde bu ses yongasını veya ALC 899 ses yongasını görebilsek.
Kullanılan Anakart: Gigabyte GA-990XA-UD3 revision 3.0.

ALC 1150: 115 dB ses hassasiyeti olduğu söylense de beni en çok hayal kırıklığına uğratan ses yongası olmuştur. Ses çıkış gücü olarak bir nebze tatmin etse de ALC 889'a yetişemiyor bile. Ses hassasiyeti konusunda ise ses çıkış gücü yeterli gelmediği için ses kalitesi olarak sönük kaldığını söylemem gerek detaylar tabii ki var fakat düşük ses olduğu için hiç de tatmin etmiyor. Bütüne bakıldığında hiç de güzel bir ses yongası olmadığını ve yabancı forumlarda incelerseniz çoğu kişinin beğenmediğini görürsünüz.
Kullanılan Anakart: MSI 970 Gaming.

ALC 892: Bu ses kartı beni birazcık şaşırttı ALC 887 gibi fason bir şey bekliyordum fakat biraz daha iyi geldi. Ses çıkış gücü olarak yine düşük kalsa da 95 ohm kulaklığı sürebiliyor diyebilirim belki anakartın kapasitörleri bu etkiyi yarattı pek emin değilim. Kulaklığa göre düşük ses hassasiyeti olduğu için son ses açtığımda basslarda cızırtı ve seste ufak bozulmalar yaşanıyor.
Kullanılan Anakart: ASRock AB350 PRO4

Tabi ki bunların dışında harici ses kartını da yorumlayayım. 2 Vrms güç çıkışı ile her kulaklığı kolaylıkla sürebilir. Hi-Fi Grade olmasa da son kullanıcı için oldukça fazla ses kalitesi sunduğunu belirtmek isterim. Dahili ses yongalarda bu ses kartına en yakın kaliteyi ALC 889 verdiğini söylemem gerek. Ses çıkış gücü olarak hemen hemen aynı kalıyor ses kalitesinde de hemen gerisinde. Şu anda ALC 1220 hariç piyasada çokça ismi geçen ve anakartlarda yaygın olarak kullanılan ses yongalarını deneyimledim ve bunu inceleme olarak size sunuyorum umarım faydalı bulursunuz.
HyperX Cloud Alpha'yı rahatça besler mi ALC892/ALC897 ses kartı hocam?

HyperX Cloud Alpha'yı rahatça besler mi ALC892/ALC897 ses kartı hocam?
Anakarttan anakarta değişen bir durum fakat bu kadar düşük seviyedeki bir codec ile alacağınız güç belirlidir. Rahatça beslemese de yeterli gelecektir. Buradaki asıl konu ise bu kadar giriş seviyesindeki codec'lerde frekans tepkisi çok kötü oluyor. Düz bir eğriye sahip olmuyor alt frekanslarda yeterli gücü veremiyor (çoğu anakartta) bu da bastaki vurguyu tam olarak alamamanıza neden oluyor. ALC 889'a geçtiğimde ilk dikkatimi çeken de bu oldu. Spesifik olarak aşırı kötü bir kulaklığınız olmadığı sürece (Alpha bunun dışında kalıyor) bu farkı anlarsınız. İlk etapta kullanılır mı, yani ama ses kalitesine merakınız varsa her değişimde kazanımı anlayacaksınız. İlerleyen zamanlarda ses kartı veya DAC/Amfi almayı düşünmüyorsanız 892, 897, 887 gibi ses codeclerini kullanmak yerine direkt olarak USB'li bir kulaklık almanız daha mantıklı kalır.

Bu arada dahili ses yongası ile harici arasındaki farkı profesyonel bir yazılım ile test ettiğimiz bu videoya da bakmanızı öneririm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Burada da zaten belirttiğim şeyler yer almaktadır. Her ne kadar başarılı bir ses çözümü sunsa da onboard ses çözümünün başarısı ses kartlarından her zaman dengesiz kalma durumu olacaktır. Çünkü kullanılan bileşenleri ne kadar iyi yaptık dese de firmalar maliyet optimizasyonundan nasibini her daim aldığını belirtmekte fayda var zira anakart üzerinde bir çok bileşen var ve anakart bir çok amaca hizmet eden bir devre kartı o yüzden ses çözümü için şu anda da yeni şeyler katmaya çalışsalar da her daim kaliteli parça kullanacaklarını düşünmek doğru değil. Ses kartları da bazen aşırı kötü olabiliyor. Belirli kriterlerden geçememesi durumunda ses kartı direkt olarak alınmaması gerekenler listesine girer.
ALC897 için bir kaç örnek;
ASUS her ne kadar üst seviyelerde SupremeFX adıyla satış yapsa da alt seviyelerde yapmış olduğu maliyet optimizasyonundan nasibini üst frekanslar bile almış durumda.

Anakartta iyi ses çıkışını bulmak da zor ve bulacağınız ses çıkışın kalitesi ve gücü bir yere kadar size eşlik edecek. Bu videoda bile sadece ses üzerinde durulmamış zira anakartın genel değerlendirmesine girmesi bile şaşırtıcı olabiliyor. O yüzden dahili ses kartlarında tıkalı kalmak yerine direkt olarak bu amaca hizmet eden bir parça almaya kalktığınızda daha kapsamlı testleri de görmeniz mümkün.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı