Anakartta CPU uyarısı ve sıvı soğutmadan sıvı sesi gelmesi

Bluecurses

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Doktor
RAM
Corsair Vengeance 3000 MHz 2x8 GB
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo 500 GB
Ekran kartı
RTX 2060
Anakart
MSI B450 TomaHawk
İşlemci
Ryzen7 5800x
4 saatlik bir otobüs yolculuğu yaptım. Bu yolculukta kasamı kendi köpüklü kutusu ile taşıdım. Gittiğim yerde PC'yi bağlayınca anakartta CPU uyarısı yandı sistem açılmadı ve çalıştırdığımda sıvı soğutmadan "lıkır lıkır" 2 defa ses geldi. Kapatıp tekrar açtım yine aynısı oldu. Beş dakika bekleyip tekrar açınca uyarı söndü ve sistemim normalce çalıştı. Sorun neden kaynaklanmış olabilir. Yolculuk sırasında sıvı soğutmanın maruz kaldığı hareket buna sebep olur mu? Bir arızadan şüphelenmeli miyim? Hem CPU hem de sıvı soğutma garantisi devam ediyor.

CPU: R7 5800X.
Soğutma: Cooler Master Masterliquid ML240l V2.

Sıvı soğutmadan sıvı sızma ihtimali çok düşüktür. Ancak kasa otobüs gibi hareketli ve sarsıntılı bir yerde durduğu için sıvı bir radyatöre bir de boruya sallanmış olabilir.

Sıvı soğutmadan ses çıktığı için sistem kendini koruma amaçlı işlemci uyarısı verip sistemi açmadı. Bir sıkıntı yok.

Sıvı soğutmadan sıvı sızma ihtimali çok düşüktür. Ancak kasa otobüs gibi hareketli ve sarsıntılı bir yerde durduğu için sıvı bir radyatöre bir de boruya sallanmış olabilir.

Sıvı soğutmadan ses çıktığı için sistem kendini koruma amaçlı işlemci uyarısı verip sistemi açmadı. Bir sıkıntı yok.

Hocam, peki sarsıntı sebebiyle sıvının bu sallanmasının bir zararı var mı? Çalıştıktan sonra normale mi dönüyor bir süre sonra? Şu an anakartta tekrardan ışık yanmadığı sürece her şey normal mi kabul etmeliyim?

Sıvı soğutmadaki ses normal ancak işlemcinin neden hata verdiğini anlayamadım.

CPU'ya hiç dokunmadım kendiliğinden 3. denememde sıvı sesi gelmedi ve uyarı ışığı sönüp sistem çalıştı.

Uyarı ışığı sönerken önce CPU söndü ve ardından VGA uyarı ışığı yandı. Hemen ardından o da sönüp sistem normal çalıştı. Kapatıp açtığımda ise her şey normaldi. Hiçbir ışık yanmadan çalıştı.

Hocam, peki sarsıntı sebebiyle sıvının bu sallanmasının bir zararı var mı? Çalıştıktan sonra normale mi dönüyor bir süre sonra? Şu an anakartta tekrardan ışık yanmadığı sürece her şey normal mi kabul etmeliyim?

CPU'ya hiç dokunmadım kendiliğinden 3. denememde sıvı sesi gelmedi ve uyarı ışığı sönüp sistem çalıştı.

Uyarı ışığı sönerken önce CPU söndü ve ardından VGA uyarı ışığı yandı. Hemen ardından o da sönüp sistem normal çalıştı. Kapatıp açtığımda ise her şey normaldi. Hiçbir ışık yanmadan çalıştı.
Sarsıntıdan VGA ışığı yanması normal. Ekran kartı varsa eğer sallanmıştır.

Şuan bir sıkıntı yoksa kullanabilirsiniz.

Sistemi taşırken ekran kartını sökünüz. Sarsıntıdan dolayı sokete veya ekran kartının kendisine zarar gelme olasılığı yüksek.

Sistemi taşırken ekran kartını sökünüz. Sarsıntıdan dolayı sokete veya ekran kartının kendisine zarar gelme olasılığı yüksek.

Haklısınız, bundan sonra öyle yapacağım. Daha önce sorun yaşamayınca köpüklere güvenip yapmıyordum.

Hata geçtikten sonra makineyi açıp normal olarak kapattınız ve sonraki açılışta hata vermeden normal açıldıysa bir sorun olacağını sanmıyorum. Taşıma durumlarında bu ve benzeri sorunlar anlık olarak olabiliyor. Bundan sonraki taşımalarda daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Geri
Yukarı