Anakartta VGA ışığı yanıyor

Alihan ACAR

Hectopat
Daha fazla  
MSI B450M Pro VDH Plus bir anakarta sahibim. Dün hiçbir şey yokken bugün bilgisayarı açmaya calistigimda açılmadığını ve VGA LED ışığının yandığını fark ettim. Ekran kartını çıkardım temizledim, RAM'leri söktüm yeniden denedim fakat bir sonuç vermedi. Acaba sebebi ne olabilir?

Evet hocam bu sefer de CPU ve DRAM LED'leri yaniyor RAM olmadigi için bir BIOS olayını deneyeceğim bakalım ne olacak.

Pili sıfırladım ama durum aynı ekran kartında bir şey olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Şu an fanları çalışıyor ve normal duruyor. Aynı şekilde kasa fanları vb. de çalışıyor. Ne yapabilirim?

RAM CPU yanıyorsa demek ki onlar sorunsuz denetimden geçiyor, Ekran kartının güç girişini boşta olan soket varsa onunla değiştirin.

RAM CPU yanıyorsa demek ki onlar sorunsuz denetimden geçiyor, Ekran kartının güç girişini boşta olan soket varsa onunla değiştirin.

Var fakat yine aynı kablo üzerinde 2 girişte kablo bozuk olsaydı direk fanlar çalışmazdı. Kabloyu degistirdim. Güç geliyor ama sorun nerede bilmiyorum.

Peki hocam fanlar çalışıyor ve güç geliyor yani net kanıtlayamasakta kart kısmi çalışıyor acaba bir parçası kısa devre veya bozulmuş olma ihtimali var mı? Bu tip kartlarda bir parça bile belki kartı bozabilir varsa sizce masrafı ne kadar olur?

Var fakat yine aynı kablo üzerinde 2 girişte kablo bozuk olsaydı direk fanlar çalışmazdı. Kabloyu degistirdim. Güç geliyor ama sorun nerede bilmiyorum.

Peki hocam fanlar çalışıyor ve güç geliyor yani net kanıtlayamasakta kart kısmı çalışıyor acaba bir parçası kısa devre veya bozulmuş olma ihtimali var mı? Bu tip kartlarda bir parça bile belki kartı bozabilir varsa sizce masrafı ne kadar olur?

Ekran kartına kadar sistem denetimden geçiyor, yani şu an görünen ekran kartı, görüntü çıkışı veya kablo diyebiliriz.

Bundan sonra yapılacak şey farklı bir ekran kartı denemek olur.

Başka bir yerde sorun varsa, bu şekilde parça denenerek tespit edilebilir.

Ekran kartına kadar sistem denetimden geçiyor, yani şu an görünen ekran kartı, görüntü çıkışı veya kablo diyebiliriz.

Bundan sonra yapılacak şey farklı bir ekran kartı denemek olur.

Başka bir yerde sorun varsa, bu şekilde parça denenerek tespit edilebilir.

Hocam bir ekran kartı deneme imkanım oldu diğer sistemde kart çalışıyordu fakat benim PC'ye takınca çalışmadı ve VGA ışığı sönmedi. Aklıma anakarta bir şey oldu mu acaba sorusu geldi fakat kendi ekran kartımı bir yerde deneyemedim PSU yetersizliği sebebiyle sizce sorun anakartta mıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı