Andımız geri dönüyor

Kaldıran kendileri getiren kendileri (Danıştay falan demeyin gülerim) bu kararın son yaşanan Atatürk heykeli önünde Polisin tek ayak üzerine çıkarıp hakaret ve darp ettiği provakatör olayı sonrasında olması ise hepten midemi bulandırdı. Brunson, Kaşıkçı, vergiler zamlar derken önce önümüze günlerce Arda Berkay kavgasını şimdi de bunu attılar. Kararın akabinde hemen eski adalet bakanının göstermelik tepkisinden gündem değiştirme çabasına girişildiğini anlamak gerekir. Danıştay kararı gündeme oturduğunda gelen tepkiler sonrası bence tekrar geri çekilecektir. Umarım yanılan ben olurum.

Milli şuur ancak çocuklar o cümleleri uygulamaya geçirdiği zaman aşılanmış sayılır. Kaldırıldığında tepki göstermiştim. Fakat zamanla sadece ezbere okunan cümleler dizisi olduğunu farkettim. Aynı, aslında milletimizin tarihini anlatan fakat ezbere söylenirken anlamını yitiren İstiklal Marşımız gibi.

Öğrencinin gözünün önünden o tarihi olaylar, dökülen kan, verilen kayıplar geçmiyorsa hiçbirinin önemi yok.

Her gün okumanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Sabahın soğuğunda öğrencilere boş yere eziyet ediliyor resmen. Öğrencilerin hepsi biran önce bitse de sınıfa geçsek diye bekliyor. Önemli olan marşlar mı yoksa çocuklar mı? Bence hiç iyi bir haber değil çocuklar için. Çocukları okuldan soğutmak için hertürlü saçmalıklar yapılıyor.

Her gün okumanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Sabahın soğuğunda öğrencilere boş yere eziyet ediliyor resmen. Öğrencilerin hepsi biran önce bitse de sınıfa geçsek diye bekliyor. Önemli olan marşlar mı yoksa çocuklar mı? Bence hiç iyi bir haber değil çocuklar için. Çocukları okuldan soğutmak için hertürlü saçmalıklar yapılıyor.
Bilinçli bir şekilde her gün okutmanın bir anlamı olduğunu düşünüyorum. Sabahın soğuğunda öğrencileri kapalı bir mekana alıp okutulabilir. Öğrenciler sınıfa erkenden girse ne değişecek ki? Önemli olan her ikisi de her şeyin bir çözümü var. Ant okunması çocukları okuldan soğutmaz, milli duyguları güçlendirir.

Israrla bir geri adım atma çabası var nedense:) Hayırdır yine seçimler yaklaşıyor diye bir ılıman hava yaratma çabası içindeler gibi. Atatürk reklamlarının ardından sıra buna geldi demek. Bakalım daha neler olacak:)
Ayrıca @fullmetal sen bence o ezbere okuyan kısımdasın sanırım. Çocukken de insan içinde hissederek okuyabilir bunları emin olun.
@Legendd bazı şeyleri yapmak zorundasınız bence. Tamam karda yağmurda okunmayabilir ama azıcık kendimizden feragat edip okuyabilmeliyiz marşlarımızı. Küçükken bayrak törenleri basit gibi gelebilir ama büyüyünce önemini ve değerini daha iyi anlıyor insan emin olun.

@painkiller @Halil1905 sizler (ya da başkaları)benim milliyetçilik duygularımı ölçebilecek kişiler değilsiniz. Ben yıllardır pazartesi ve cuma günleri marş okunurken öğrenciler o hissiyatı yakalayabilsin diye onları hizaya sokmaya, susturmaya çalışan biriyim. Üslubunuza dikkat edin lütfen.

Üslubunuza dikkat edin lütfen.
Üslupluk bir durum yok burada. Boşuna gerginlik yaratmaya çalışma. Sen o öğrencilerden önce orada olacak kişisin o zaman. Sen ezbere olduğunu düşünmeyeceksin. Sen onlara bunu içlerinde hissetmelerini sağlayacak kişi olmalısın. Senin milliyetçilik duygularında beni çok ilgilendirmez ayrıca.

Sadece ezbere söyleyen cümleler diyerek siz zaten bunun anlamını yitirmişsiniz.
Ben sizin milliyetçiliğinizi ölçmedim zaten.

Çocukken de insan içinde hissederek okuyabilir bunları emin olun.

images.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı