Android Arayüz Farklılıkları

bboyerman

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Makine Teknikeri
Selam arkadaşlar. 2 gün önce General Mobile GM 5 Plus D aldım ve telefonda dikkatimi ilk çeken şey arayüzü oldu. Şimdi bir arkadaşım yakın zamanda Samsung Galaxy S7 edge aldı ve Android sürümü 6.0 Marshmallow olduğunu biliyorum. Benim aldığım GM 5 de Android Marshmallow olduğunu biliyorum ama bu iki telefon aynı Android sürümüne sahipken arayüzlerinin farklı olmasının nedenini çözebilmiş değilim. Örneğin; Samsung'ta uygulamalar bölümünde sayfa sağa sola kayıyorken GM 5'te beyaz bir şerit üzerinde aşağı doğru kayıyor. Bunun gibi birçok farklılıklar var. Bir de Samsung arayüzünün Touchwiz adında bir arayüz olduğunu biliyorum ama GM 5'teki farklılığı anlayamadım bu telefona özel üreticinin çıkardığı bir arayüz mü nedir yani işin aslı?

Android telefon üreten firmalar kendi arayüzlerini "Android" markasını ihlal etmeyecek şekilde kullanabiliyorlar, bir nevi tema diyebiliriz.

Android telefon üreten firmalar kendi arayüzlerini "Android" markasını ihlal etmeyecek şekilde kullanabiliyorlar, bir nevi tema diyebiliriz.
Yok hocam o ondan değil. Android ONE teknolojisi ile alakalı. Dayım da aldı, cidden arayüzü sade ve hoş. Üstelik Samsung gibi yanında bin tane gereksiz uygulama ile gelmiyor.

Yok hocam o ondan değil. Android ONE teknolojisi ile alakalı. Dayım da aldı, cidden arayüzü sade ve hoş. Üstelik Samsung gibi yanında bin tane gereksiz uygulama ile gelmiyor.
O arayüz ile TouchWiz farkını sorduğu için onu açıkladım :)

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Bazı markalar bu kodlarda değişiklik yapıp Android'i kişiselleştiriyorlar ancak General Mobile 5 Plus'ta Android saf olarak kullanılmış.

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Bazı markalar bu kodlarda değişiklik yapıp Android'i kişiselleştiriyorlar ancak General Mobile 5 Plus'ta Android saf olarak kullanılmış.

Şimdi anladım arkadaşlar teşekkür ederim. Yani General Mobile GM 5 Plus android 6.0.1'in saf halini, işlenmemiş halini ya da diğer bir tabirle Google One'ın Nexus'larda kullandığı sade arayüzü kullanıyor. Peki bu saf android iyi hoş güzel de bazı eksiklikler var yani saf ama çok saf olmuş gibi geldi bana mesela arkada çalışan uygulamaları tek tıkla kapatacak bir tuş yok ben bulamadım en azından. Bu arayüzü nasıl kişiselleştirebiliriz?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı