Android gibi işletim sistemi nasıl kodlanır?

Kodlamak için önce yazılım dili öğrenmeniz lazım. Öğrendikten sonra teker teker her şeyi kodlamanız, test etmeniz ve çıkan hataları düzeltmeniz gerekiyor. Bireysel çalışacaksanız çok zor bir iş.

Milyon satır kod yazmanız lazım. Ayrıca donanım yazılım veri bilimi (daha bir sürü şeyi saymadım)gibi şeyleri adınız gibi bilmeniz lazım.

Grup halinde yapmanız mecburi. Sadece kendiniz yapmaya kalkışmayın bile.

Aslinda kendi donanimini yapabiliyorsan Android'den daha optimize halini de yazarsin spesifikasyonlar tumuyle senin kontrolunde oldugu icin. Ciddiyim. ( Bkz: Apple )

Ama tek kisi olarak yapilabilitesi sifira yakinsiyor. Bunu yapacak donanimda birinin bunu yapacak zamani, zamani olanin da donanimi yoktur.

Tek başınıza yapmanız için öğrenmesi uzun sürecek bir bilgi birikimi gerekli. Android dediğimiz şey aslında Linux tabanlı bir dağıtımdır. Bu alana girişecekseniz mobil değil bilgisayar alanından ilerlemenizi öneririm. Çünkü mobil işletim sistemi tasarımı ile ilgili pek kaynak yok.

Size bir diğer önerim ise işletim sistemi yazmak yerine bir Linux dağıtımı oluşturmayı öğrenmeniz olabilir. Kesinlikle bir işletim sistemi yazmaktan daha az bilgi birikimi ve kaynak isteyecektir. Aşağıya birkaç kaynak bırakıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Dostum bir şekilde yaptın diyelim, kim kullanacak bunu? Zorunlu kıldığını varsayalım cihazlarında, cihazlarını neden insanlar satın alsın? Samsung gibi bir şirket bile sence neden Android kullanıyor?

İş sadece bu işletim sistemini yazmayla bitmiyor ki. Pazara yayılabilmek için bir şeyleri değiştirmen gerekli, çünkü ne mobil dünyada ne de masaüstü dünyasında bir şeyin ilki olabileceğini zannetmiyorum işletim sistemi olarak.

Dostum bir şekilde yaptın diyelim, kim kullanacak bunu? Zorunlu kıldığını varsayalım cihazlarında, cihazlarını neden insanlar satın alsın? Samsung gibi bir şirket bile sence neden Android kullanıyor?

İş sadece bu işletim sistemini yazmayla bitmiyor ki. Pazara yayılabilmek için bir şeyleri değiştirmen gerekli, çünkü ne mobil dünyada ne de masaüstü dünyasında bir şeyin ilki olabileceğini zannetmiyorum işletim sistemi olarak.
Neden sadece pazarlama olarak düşünüyorsunuz ki? İnsanlar kendini geliştirmek için, deneyimlemek için veya hobi için yapabilirler bazı şeyleri.

Kendi tabletimi, telefonumu tasarlamak istiyorum.

Şöyle söyleyeyim Android bir Linux tabanlı işletim sistemi saf Linux üzerine uygulama başlatıcı giydirirsen ve de kendi uygulama uzantını geliştirirsen yapabilirsin. Fakat bu işin sürücüden tut optimizasyonuna kadar kendin yazman gerekir aşırı zahmetli olur. Fakat stock Android ROM'unu ayıklayıp kendi yazılımını hazır Android tabanlı sisteme yazarsan daha az çaba ile güzel Custom ROM'lar yapabilirsin. Bu işe bende meraklıyım Discord kullanıyorsan Discord'unu verebilir misin hocam belki birlikte bir şeyler yapabiliriz. Deneyimim var yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı