Nasıl işletim sistemi yapılır?

Aglasun

Femtopat
Merhaba, bu yazılım işlerine merakım var fakat anlamak çok güç gibi bende de işletim sistemi yapma fikri var. Bunu nasıl yapabilirim ve imkansız mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bu yazılım işlerine merakım var fakat anlamak çok güç gibi bende de işletim sistemi yapma fikri var. Bunu nasıl yapabilirim ve imkansız mı?

C, C++, Assembly dilleri, derleyici kullanımı, işletim sistemi ve işletim sistemindeki yapıların dosya sistemi, bellek yönetimi uzmanlığı gibi şeyler gerektiriyor.

Gerektiriyor imkansız denemez ama kesinlikle çok zor ve çok uzun sürer.

İmkansız değil ama işletim sistemi bilgisayarın donanım kaynaklarını kontrol eden yazılımlar bütünü. Tek bir program değil, yüzlerce ve hatta binlerce program, modül, kütüphanenin birleşiminden meydana geliyor. Tek bir işletim sisteminde farklı alanlarda uzman kişiler çalışabilir. Kimileri sistem programcısıdır ve arka planda çalışır. Kimileri network uzmanıdır ve o alanda çalışır. Kimi tasarımcıdır işletim sisteminin tasarım işlerini yapar. Kimi döküman uzmanıdır ve sistemin kullanıcılar için gerekli dökümanlarını hazırlar. Kimi güvenlik konusunda uzmandır ve sistemin güvenlik açıklarını ya da hatalarını kontrol eder ve bildirir. Kimi bilişim hukukunda uzmandır ve yazılım lisansları ve patentleri gibi farklı alanlarda çalışır. Ticari bir yazılımsa pazarlaması ile ilgilenen ayrı bir ekip vardır.

Gördüğün gibi bir işletim sistemini yapmak aslında bir gökdelen dikmeye benziyor. Farklı alanlarda uzman pek çok kişinin çalışması lazım.(Alıntıdır.)

İşletim sistemleri genellikle Assembly ve C++ dillerini kullanıyor.

Daha küçükten başlamayı deneyebilirsin, C# ile otomasyon programları yazmayı deneyebilirsin.

İmkansız değil ama çok zor. Hele yazılım dili bilmeyen biri için. Mesela Windows 10 4 adet yazılım dili ile yapıldı. Android 9 adet yazılım dili ile yapıldı(Google'dan aldım doğruluğundan emin değilim). Ve milyonlarca satır kod ile. Kısaca tek başınıza yapmaya çalışırsanız 15-20 yılda bitirirsiniz büyük ihtimalle.

Yeni konular

Geri
Yukarı