Android Program Yazmak için yazılım dili önerisi

btrlp07

Hectopat
Daha fazla  
16 yaşındayım ve ilerisi için yazılım mühendisliği okumayı düşünüyorum. Yazılımcı olmakta kendini geliştirmeye baktığı için uzun zamandır ertelediğim "işin ucundan başlama" eylemine başlamak istiyorum bir yerden. Şu anda hiçbir bilgim yok. İstediğim platform şu anda android. Android işletim sistemine bi program yazmak istiyorum fakat öğrenirken aklımdaki bi hedefe yönelik öğrenmek istiyorum. Bu hedefte android platformunda çalışan basit bi program. Ekranda butonlar olucak. O butonlara tıklayınca başka butonlar. O butonlara tıklayınca benim eklediğim resimler. Şu anlık hedefim bu ve buna yönelik öğrenmek istiyorum. Bilmiyorum bu işlere yeni atılan birisi için böyle bi programı yazabilmek çok uzak mı yakın mı? Sonuç olarak bu amaca uygun hangi dil ile başlamalıyım? Ve bi kaynak kitap alıcam. Önerdiğiniz bi kaynak kitap var mıdır? Son olarak her türlü tavsiyelere açığım. Her açıdan önerilerde bulunabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Android Java dilini kullanmakta.
Sayfamda kaynak önerileri diye bir sayfa oluşturmuştum onu inceleyebilirsiniz:
Kaynak Önerileri - Arda Mavi
Sayfamda da algoritmalar ve yaptığım projeler bulunmakta inceleyebilir, sorularınızı da sorabilirisiniz. Android yok ama Java kodları vardı.

Android Studio anladığım kadarı ile tasarım kısmında vs. kolaylık sağlıyor. Başlangıç ve hedefim için iyi bi tercih olabilir. Peki varsayalım ki android studio ile başlamaya karar verdim. Hangi dil ile başlamam gerek? Bu programın kendine has bir dili var mı? C++ öğrenmenizi öneririm demişsiniz uygun dil bu mudur? Çok fazla soru sordum yine fakat en kısa zamanda bi kaynak edinip bir yerden başlamak istiyorum o yüzden :matrix:

Android Studio anladığım kadarı ile tasarım kısmında vs. kolaylık sağlıyor. Başlangıç ve hedefim için iyi bi tercih olabilir. Peki varsayalım ki android studio ile başlamaya karar verdim. Hangi dil ile başlamam gerek? Bu programın kendine has bir dili var mı? C++ öğrenmenizi öneririm demişsiniz uygun dil bu mudur? Çok fazla soru sordum yine fakat en kısa zamanda bi kaynak edinip bir yerden başlamak istiyorum o yüzden :matrix:
Yanlış hatırlamıyorsam Java dilini kullanıyor. Ama siz yine de C++ öğrenin.

Eğer Android Studio kullanacaksan Java öğrenmelisin. Ama benim tavsiyem, mobil üzerine uzmanlaşmak istiyorsan Hybrid teknolojilere yönelmen. İonic Framework'ü öğrenerek işe başlayabilirsin. Böylece sadece Android'e değil, iOS'a da aynı anda uygulama geliştirmiş olursun.

Android bir java dilidir. C++ ile ne alakası var. @Taha Özkorucuklu
Turkcell geleceği yazanlar projesi var araştırmanı öneririm ve ilk başta yani bu yaşlarda kod yazmadan uygulama yazabilirsin. Daha sonra üniversite çağında iken kod dünyasına girer ve bir çok programlama dilini öğrenirsin.

Tek dil bilmek pek işine yaramaz. C, C#, java, sql, python gibi dilleri biraz olsun öğrenirsin ve istiyorsan kendini android'de ustalaştırırsın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı