Android Telefonda Reklam Engelleme Yöntemleri

"Manifest version 2 is deprecated, and support will be removed in 2023. See The transition of Chrome extensions to Manifest V3 - Chrome Developers for more details."
Evet ben de yaşadım, ama hatayı yoksayabiliyorsunuz şimdilik. 2023'te mühlet sona eriyor.

Elimizde alternatif
tarayıcı olarak: Brave, Firefox
uygulama olarak: NewPipe
kaldı sanırım.

Mesajınıza da tesadüf ettim : )

Güncelleme:
Araştırmam sonucunda sorunu github sayfasında da ele aldıklarını gördüm, burada meseleyi çözüme kavuşturmuşlar:

İşte manifest 3 destekli eklentinin indirme linki: https://github.com/kiwibrowser/android/files/8285190/youtube_background.zip

Ayrıca eklentinin silinme nedeninin ZIP olarak paketlenmesinden kaynaklı olduğu söylenmiş, önbellek temizlendiğinde o da siliniyormuş, çözüm olarak CRX, userjs gibi formatlarda eklentinin yüklenmesi önerilmiş. Birisi CRX olarak paketleyip yayımlamış: https://cdn.discordapp.com/attachments/493934106816544790/868305377165447188/youtube_background.crx

Ayrıca diğer alternatif yöntem de şuymuş: Violentmonkey eklentisini kuruyorsunuz. Bu bir userscript yöneticisi. Sonra da YouTube Background Playback - Kiwi Browser scriptini install ediyorsunuz. Bu kadar.

(Violentmonkey eklentisine alternatif olarak Tampermonkey eklentisi de kullanılabilirmiş ayrıca, ikisi de aynı işi yapıyormuş. Ekstra gereksiz bir bilgi bu da:))

Buradaki her yöntemi de denedim, işe yaradığını tecrübe ettim.

Bunların ne kadar güvenilir olduğu konusunda hiçbir bilgim ve deneyimim yok. Kiwi Browser'ın github sayfasında issue bölümünde kullanıcılar bu şekilde çözüm önerilerinde bulunmuşlar. Zararlı olduklarını düşünmüyorum ama yine de garanti edemiyorum. İstifadenize sunuyorum.

Evet ben de yaşadım, ama hatayı yoksayabiliyorsunuz şimdilik. 2023'te mühlet sona eriyor.

Elimizde alternatif
Tarayıcı olarak: Brave, Firefox
Uygulama olarak: NewPipe
Kaldı sanırım.

Mesajınıza da tesadüf ettim: )

Güncelleme:
Araştırmam sonucunda sorunu GitHub sayfasında da ele aldıklarını gördüm, burada meseleyi çözüme kavuşturmuşlar:

İşte manifest 3 destekli eklentinin indirme linki: https://github.com/kiwibrowser/android/files/8285190/youtube_background.zip

Ayrıca eklentinin silinme nedeninin ZIP olarak paketlenmesinden kaynaklı olduğu söylenmiş, önbellek temizlendiğinde o da siliniyormuş, çözüm olarak CRX, userjs gibi formatlarda eklentinin yüklenmesi önerilmiş. Birisi CRX olarak paketleyip yayımlamış: https://cdn.discordapp.com/attachments/493934106816544790/868305377165447188/youtube_background.crx

Ayrıca diğer alternatif yöntem de şuymuş: Violentmonkey eklentisini kuruyorsunuz. Bu bir userscript yöneticisi. Sonra da YouTube Background Playback - Kiwi Browser scriptini install ediyorsunuz. Bu kadar.

(Violentmonkey eklentisine alternatif olarak Tampermonkey eklentisi de kullanılabilirmiş ayrıca, ikisi de aynı işi yapıyormuş. Ekstra gereksiz bir bilgi bu da:))

Buradaki her yöntemi de denedim, işe yaradığını tecrübe ettim.

Bunların ne kadar güvenilir olduğu konusunda hiçbir bilgim ve deneyimim yok. Kiwi Browser'ın GitHub sayfasında issue bölümünde kullanıcılar bu şekilde çözüm önerilerinde bulunmuşlar. Zararlı olduklarını düşünmüyorum ama yine de garanti edemiyorum. İstifadenize sunuyorum.

MasAllah siz epey bir calisma yapmissiniz =)

1.Hatayi yok sayamadim ben aslinda. Oyle bir alan mi goremedim dalginligima gelip diye, tekrar bakacagim.

2. GitHub'i iyi dusunmusunuz.
Evet; ben de onbellek temizledigimde oldugundan suphelendigimi yazmistim sanirim. Ancak o anda olmuyor. Ertesi gun, belki de arada tarayiciyi bir cok kez veya telefonu acip kapatinca vs bir sekilde oluyor.

3.Crx formata cevirmeleri iyi olmus bari. O da denenebilir

4. Ben de dun gece o scriptli son yontemi denedim ve oldu. Onu yazacaktim. Sonra sizin devasal cozum mesajinizla karsilastim.

Ellerinize ve arastirmaniza saglik. Tam kapsamli bir yazi olmus.

Ama acaba bizden baska kimsenin bu konu ile isi mi yok yoksa baska tarayiciya mi kactilar bilemedim =)

Alternatiflerinizden de; bu is olmasaydi direk Brave kuracaktim. Firefox'u gecenlerde yine denedim. Aslinda hiz konusunda iyilesmis geldi ancak eger olcumlerim dogru ise, Kiwi'den daha cok pil tuketimi var diye yine kaldirdim. (Farkli ve cok uygulama istemedigim icin NP'i eledim). Bir de Bromite var ama onu denedigimde, dedikleri seyleri yapsam da Youtube reklamlarindan kurtulamamistim. Ben de denemedim Kiwi'ye gecince. Tabi sık guncellenmeyen baska Chrome tarayicilar da vardi ama onlarin ustunde durmadim.

Nickten yakalanmam komik olmus =) Onceki seneler telefona ROM kurmayi ogrenmek icin oraya dadandiydim. Yoksa iyi derecede Ingilizcem yok ve teknik bilgim de yok. Arka planda oynatma aktif tarayici ararken , yine aklima geldiydi =) Ancak siz de gormussunuzdur; Kiwi konusu artik cok ölü. Saniyorum yazilimcisi oradan yazmadigindan beri, korler sagirlar birbirini agirlar gibi kalmis konu.

Guncelleme:

1. Hata kodunu silince oluyormus meger dediginiz gibi. Neyse zaten yil dedigin cabuk gecerdi, illa ki omru dolacakti. =)

3. Bunu yukledim ama daha cok izin vs istedigiyle ilgili uyari cikti. Saniyorum sizin de guvenlik konusunda deginme nedeniniz bu. Monkey'ler araciligi ile kurmakla, bu direk kurulan eklentinin, guvenlik ve bataryaya etkisini ben de merak ediyorum dogrusu. Ama kimsenin de bildigini veya kesin olarak birsey diyebilecegini sanmiyorum.

*** Aslinda bence en kapsamlisi Uc Browser idi. Hem arka plan oynatmasi, hem video izlerken ses/parmaklik parmak kontrolu ve bir cok ozellik. Hepsini bir arada baska yerde gormedim. Ama o da bilgi caliyor diye huylandim. Bir de saniyorum Youtube'da reklam gormustum. Eskiden yokmus ama. Ve uzun zamanda bir guncelleme almasi da cansıkıcı.

Ben bundan once X Browser kullaniyordum. Ancak daha once arka planda oynatan ve reklam almayan tarayici, artik ikisinde de tam tersi oldu. Bir cok blocklama listesi kurdum ve biraz durumu kurtardim. Ancak dahili script calistiricisi oldugu ve hata da vermedigi halde, yukledigim scriptler (ornek arka plan) bir turlu calismadi. O tarayicida bahsettigim video parmakla kontroller de vardi. Saniyorum reklamlar yuzunden biraktim esas. Cunku 10 tane liste yukleyince, cok hafif olan ve az ram ve batarya kullanan tarayici, sonunda digerlerine yaklasti. Anlami kalmadi.

Son düzenleme:
3. Bunu yukledim ama daha cok izin vs istedigiyle ilgili uyari cikti. Saniyorum sizin de guvenlik konusunda deginme nedeniniz bu. Monkey'ler araciligi ile kurmakla, bu direk kurulan eklentinin, guvenlik ve bataryaya etkisini ben de merak ediyorum dogrusu. Ama kimsenin de bildigini veya kesin olarak birsey diyebilecegini sanmiyorum.
Aslında javascript bilen birisi betiği inceleyebilir ve güvenilir olup olmadığını teyit edebilir. Programlama bölümüne sorulabilir.

Parmak kontrol dediğiniz sanırım tarayıcıya entegre medya oynatıcısı. Eskiden Samsung Internet Browser kullanırdım, uzun bir süre de onu kullanmıştım, onda mevcuttu. Videoları kendi medya oynatıcısında yürütmek videoyu yönetme kolaylığı sağlıyordu ve kullanışlılık katıyordu.

Çok tarayıcı mukayesesi yaptım ben de, birçok uygulamayı belli bir vadede deneyimledim. Benim aradığım özellikler de şunlardı genelde:

》Tarayıcıyı kapatınca tüm sekmelerin otomatik kapanması işlevi
》Güçlü reklam engelleme desteği
》Gerek kullanıcı dostu olması gerekse de kurumsallık/destek bakımından iyi olması
》Stabilite
》Site içi karanlık mod
》Çeviri hizmeti

Özellikler arttıkça stabilizasyon da genel olarak olumsuz etkileniyor aslında. Sade ve pek özellik barındırmayan tarayıcılar daha hızlı oluyorlar. Chrome hala sadeliğini koruyor mesela, hem de ayarlarını basit tutarak halka kullanış kolaylığı deneyimini yaşatıyor. Bilirsiniz insanlar karmaşık şeyleri pek sevmezler, halihazırda optimum ayarların onlar için ön tanımlı gelmesini arzu ederler. Google da politikalarını buna göre şekillendiriyor.

Samsung Internet, Firefox, Kiwi dışındaki tarayıcılara içim pek ısınmadı doğrusu. Kriptocuları sevmiyorum, privacy çılgınlığını da anlamsız buluyorum. Sonuç olarak da aradığım özelliklere yakın bu üç tarayıcı dışında pek alternatif kalmıyor. Kiwi'de de stabilizasyon sorunları var, donup kalıyor ve duruyor sürekli, can sıkıyor, sırf çok özellikli diye kullanıyorum.

Aslında javascript bilen birisi betiği inceleyebilir ve güvenilir olup olmadığını teyit edebilir. Programlama bölümüne sorulabilir.

Parmak kontrol dediğiniz sanırım tarayıcıya entegre medya oynatıcısı. Eskiden Samsung Internet Browser kullanırdım, uzun bir süre de onu kullanmıştım, onda mevcuttu. Videoları kendi medya oynatıcısında yürütmek videoyu yönetme kolaylığı sağlıyordu ve kullanışlılık katıyordu.

Çok tarayıcı mukayesesi yaptım ben de, birçok uygulamayı belli bir vadede deneyimledim. Benim aradığım özellikler de şunlardı genelde:

》Tarayıcıyı kapatınca tüm sekmelerin otomatik kapanması işlevi
》Güçlü reklam engelleme desteği
》Gerek kullanıcı dostu olması gerekse de kurumsallık/destek bakımından iyi olması
》Stabilite
》Site içi karanlık mod
》Çeviri hizmeti

Özellikler arttıkça stabilizasyon da genel olarak olumsuz etkileniyor aslında. Sade ve pek özellik barındırmayan tarayıcılar daha hızlı oluyorlar. Chrome hala sadeliğini koruyor mesela, hem de ayarlarını basit tutarak halka kullanış kolaylığı deneyimini yaşatıyor. Bilirsiniz insanlar karmaşık şeyleri pek sevmezler, halihazırda optimum ayarların onlar için ön tanımlı gelmesini arzu ederler. Google da politikalarını buna göre şekillendiriyor.

Samsung Internet, Firefox, Kiwi dışındaki tarayıcılara içim pek ısınmadı doğrusu. Kriptocuları sevmiyorum, privacy çılgınlığını da anlamsız buluyorum. Sonuç olarak da aradığım özelliklere yakın bu üç tarayıcı dışında pek alternatif kalmıyor. Kiwi'de de stabilizasyon sorunları var, donup kalıyor ve duruyor sürekli, can sıkıyor, sırf çok özellikli diye kullanıyorum.
Ben acaba cok basit yerlere giris yapiyorum diye mi sikinti yasamiyorum Kiwi'de.. Bugun bir kez dondu ekran, belki de su ana dek ilkti..

Google'da birsey arastirmak, dini sohbet videolari izlemek(dinlemek hatta), satis platformlari(web uzerinden Letgo vb), bir kac forum benzeri seyler disinda baska hicbir isim olmuyor.

Donma, kapanma, sacmalama vs tarz birsey animsamiyorum.

Evet; aynen dogru dediniz. Tarayicinin dahili oynaticisi. Ben oyle dendigini animsayamadigimdan, parmak kontrolu diye aciklamaya calistim.

Ve sizin gibi, Samsung'ta oldugunu soyleyenler olduydu ancak bir kac ay once ben browserini kurdugumda, ( eklentilere de baktim) , o kontrolleri goremedim. En azindan sarj cok goturmuyorsa, deneyecektim bir sure..

Aslinda ben de sade tarayici seviyorum. Ancak bir kac cok basit tarayicida bile, o entegre oynatici vardi ve hosuma gitti.

Arka plan destegi ve reklam engellemesi; benim icin bu ikisi sart. Ucuncu olarak ilk baktigim sey acikcasi pili somurup somurmedigi..Diger eksikler, genelde kullandikca ortaya cikiyor.

Bu arada Stargon diye bir tarayici kesfettim. Youtube reklamlarini tamamen engelliyordu. Ancak onda da arka plan oynatma ( sadece Youtube'da calismiyor, onun disinda destekliyor) sikintisi var. Vpnsi de vardi. (Ama ne kadar islevli bilmiyorum, pek kullanmadigim icin.) Mesela pil kullanimi daha azdi Chrome'lara gore onun da.

DNS66 hala iyi ve sorunsuz bir şekilde reklam engelliyor. Tarayıcı olarak da Firefox kullanıyorum. Kendi engelleyicisi var.

Ben acaba cok basit yerlere giris yapiyorum diye mi sikinti yasamiyorum Kiwi'de.. Bugun bir kez dondu ekran, belki de su ana dek ilkti..

Google'da birsey arastirmak, dini sohbet videolari izlemek(dinlemek hatta), satis platformlari(web uzerinden Letgo vb), bir kac forum benzeri seyler disinda baska hicbir isim olmuyor.

Donma, kapanma, sacmalama vs tarz birsey animsamiyorum.
Wikipedia'da makale yazıyorum, Twitter gibi tarayıcıyı zorlayan sitelerde dolanıyorum, birden fazla sekme üzerinde çalışıyorum. Bunların etkisi söz konusu olabilir.

Evet; aynen dogru dediniz. Tarayicinin dahili oynaticisi. Ben oyle dendigini animsayamadigimdan, parmak kontrolu diye aciklamaya calistim.

Ve sizin gibi, Samsung'ta oldugunu soyleyenler olduydu ancak bir kac ay once ben browserini kurdugumda, ( eklentilere de baktim) , o kontrolleri goremedim. En azindan sarj cok goturmuyorsa, deneyecektim bir sure..
Video asistanı diye geçer, dahili bir bileşendir, ayarlar kısmında bulunur. Biraz kurcalarsanız bulabileceğinizi umuyorum.

Aslinda ben de sade tarayici seviyorum. Ancak bir kac cok basit tarayicida bile, o entegre oynatici vardi ve hosuma gitti.
"Via" light/hafif tarayıcılar arasında en popüleri. Karmaşık bileşenli sitelerde işiniz yoksa kullanabilirsiniz. Gittikçe sitelerin yapısının modernleştiğini düşünürsek bazı sitelerde aksamalar yaşamanız, kusurla karşılaşmanız da olası. Userscript destekliyor mu, o konuda bilgim yok maalesef.

Bu arada Stargon diye bir tarayici kesfettim. Youtube reklamlarini tamamen engelliyordu. Ancak onda da arka plan oynatma ( sadece Youtube'da calismiyor, onun disinda destekliyor) sikintisi var. Vpnsi de vardi. (Ama ne kadar islevli bilmiyorum, pek kullanmadigim icin.) Mesela pil kullanimi daha azdi Chrome'lara gore onun da.
Bilindik olmayan, yeni çıkma tarayıcıları kullanmanızı önermem. Görünürde sorun yaşamasanız bile uygulamanın arkaplanda özellikle güvenlik ve kararlılık sahasında sorunlar içermesi yüksek olasılıklı.

Tüm ücretsiz VPN'ler fiyasko. Türkiye'de ücretsiz VPN kullanmanın tek mantıklı gerekçesi erotik sitelere girmek olmalı. Bunun dışında makul bir neden göremiyorum. Privacy de makul bir neden değil, zira ücretsiz VPN sağlayıcıları karşılığında yığınla verinizi toplarlar ve bunlardan rant elde ederler.

Arka plan destegi ve reklam engellemesi; benim icin bu ikisi sart. Ucuncu olarak ilk baktigim sey acikcasi pili somurup somurmedigi..Diger eksikler, genelde kullandikca ortaya cikiyor.
Aslında Youtube'u desktop mode'da çalıştırdığınızda da arkaplanda yürütme sağlanır, ama tek sıkıntı yönetme zorluğu olur. Bu da sinir bozucudur.

Ek olarak Bromite'te de userscript desteği mevcutmuş, sayfalarında paylaşmışlar. İmkanım olursa bakabilirim, Bromite de iyi bir alternatif.

Wikipedia'da makale yazıyorum, Twitter gibi tarayıcıyı zorlayan sitelerde dolanıyorum, birden fazla sekme üzerinde çalışıyorum. Bunların etkisi söz konusu olabilir.

Video asistanı diye geçer, dahili bir bileşendir, ayarlar kısmında bulunur. Biraz kurcalarsanız bulabileceğinizi umuyorum.

"Via" light/hafif tarayıcılar arasında en popüleri. Karmaşık bileşenli sitelerde işiniz yoksa kullanabilirsiniz. Gittikçe sitelerin yapısının modernleştiğini düşünürsek bazı sitelerde aksamalar yaşamanız, kusurla karşılaşmanız da olası. Userscript destekliyor mu, o konuda bilgim yok maalesef.

Bilindik olmayan, yeni çıkma tarayıcıları kullanmanızı önermem. Görünürde sorun yaşamasanız bile uygulamanın arkaplanda özellikle güvenlik ve kararlılık sahasında sorunlar içermesi yüksek olasılıklı.

Tüm ücretsiz VPN'ler fiyasko. Türkiye'de ücretsiz VPN kullanmanın tek mantıklı gerekçesi erotik sitelere girmek olmalı. Bunun dışında makul bir neden göremiyorum. Privacy de makul bir neden değil, zira ücretsiz VPN sağlayıcıları karşılığında yığınla verinizi toplarlar ve bunlardan rant elde ederler.

Aslında Youtube'u desktop mode'da çalıştırdığınızda da arkaplanda yürütme sağlanır, ama tek sıkıntı yönetme zorluğu olur. Bu da sinir bozucudur.

Ek olarak Bromite'te de userscript desteği mevcutmuş, sayfalarında paylaşmışlar. İmkanım olursa bakabilirim, Bromite de iyi bir alternatif.
1. Evet, o dediğiniz sitelere bakmıyorum/üyeliğim yok. Zorluyormuş demek ki, sayenizde öğrendim.
2. Bakayım bir ara yine yükleyip, teşekkürler.
3. Via denemiştim, kendi scriptlerini destekliyordu sanırım. Veya bazılarını netten buldum ama işime yarayan scriptler uymadı. (arka plan gibi.)
4. Evet maalesef denemeyi sevdiğimden güvenliği dikkate almadım. Haklısınız, dikkatli olmak lazım.
5. Sözde düşünce özgürlüğü olan ülkemizde, bazı yasaklanan islami sohbet kanalları var maalesef. Ben sadece bunlar için arada denemiştim yakın zamanda.
6. Evet aynen desktop mod sinir bozucu o yönden. Bir de ben video oynarken (ses dinlediğim için, görsel birşey yok takip etmem gereken) yeni sekmeler (sürekli aklıma birşey gelir) açan biriyim. Yani kulağım ordayken, aklıma gelen başka şeye bakabilmem lazım.
7. Evet var yazıyordu ama denediğimde nasıl oldu inanın unuttum. O kadar çok seçenek denediydim ki o sıralar. O tarayıcı, kendiliğinden backgroundplay desteğine sahipti ama reklamdan kurtulamamıştım. Tek anımsadığım bu.
Esasen benim istediğim; Brave, Kiwi ve varsa emsali ile gerçek bir batarya ve ram karşılaşırması yapmak. Kendi yaptıklarıma güvenemiyorum. Bazısı birinin, bazısı diğerinin çok ram + batarya kullandığını ölçüyor ama Chrome tabanlı hepsi, çok az farkla aynı gibi geliyor bana.

5. Sözde düşünce özgürlüğü olan ülkemizde, bazı yasaklanan islami sohbet kanalları var maalesef. Ben sadece bunlar için arada denemiştim yakın zamanda.
Alparslan Kuytul, Ebu Hanzala gibi isimleri mi dinliyorsunuz? Daha genel ifadeyle modern Selefi oluşumları mı takip ediyorsunuz?

7. Evet var yazıyordu ama denediğimde nasıl oldu inanın unuttum. O kadar çok seçenek denediydim ki o sıralar. O tarayıcı, kendiliğinden backgroundplay desteğine sahipti ama reklamdan kurtulamamıştım. Tek anımsadığım bu.
Esasen benim istediğim; Brave, Kiwi ve varsa emsali ile gerçek bir batarya ve ram karşılaşırması yapmak. Kendi yaptıklarıma güvenemiyorum. Bazısı birinin, bazısı diğerinin çok ram + batarya kullandığını ölçüyor ama Chrome tabanlı hepsi, çok az farkla aynı gibi geliyor bana.
İnternette performans testi videoları var olmasına var ama pek verimli olduğunu düşünmüyorum, profesyonel testler değiller. Dediğiniz üzere de aralarında ciddi bir fark olduğunu sanmıyorum.

Alparslan Kuytul, Ebu Hanzala gibi isimleri mi dinliyorsunuz? Daha genel ifadeyle modern Selefi oluşumları mı takip ediyorsunuz?

İnternette performans testi videoları var olmasına var ama pek verimli olduğunu düşünmüyorum, profesyonel testler değiller. Dediğiniz üzere de aralarında ciddi bir fark olduğunu sanmıyorum.
Sonunda ben de bahsettiginiz donma olayina denk geldim. Hem de bir cok kez. Telegram acip, bilgisayara da yukleyince, telefondan aplikasyonu silmistim. Ama sonra bir sey icin o an telefondan devam edeyim dedim, web uzerinden actim.

Hemen her yazismada (ise multimedya dahilse) donma yasadim mutlaka. O sayfada bazen bazi islevler calismiyor o an veya tamami ve kesinlikle yukarda yeni sekme ya da olani silme vs calismiyor. Sorunun web sayfasindan kaynaklandigini sanmiyorum cunku Brave'de kullanmistim bundan 6 ay once falan,bir sikinti yoktu.

...

Su isim bu isim diye kisileri fislemek ya da one cikartmak yerine, soylenenleri baz almak daha mantikli diye dusunuyorum. Soylenenler de aslinda sonradan cikan seyler degil. Bu yuzden; o ve bu akim denilmesine de karsiyim.

Zamaninda; ifade edilme ozgurlugu verilmemis olan ( simdi de yok gerci de, eskiye nazaran bir tik daha var diyelim, o da bir yere kadar olmak kaydiyla) seyleri, su an bazi kisiler dile getirdigi icin, bu maaleef kendilerine maal ediliyor. Oysa konusulan seyler hep vardi, var olacak. Yalnizca uzeri ortuldu, saptirildi vs vs.

Sorunuzu cevaplayip cevaplamama konusunda arada kalmistim acikcasi bu gune dek de bekledim. Sizi tenzih ederek belirtmek isterim ki; bazi insanlar, ozellikle sanal ortamda tartisma cikartmak adina pusuda beklemekteler. Bense bunlardan ve yol acacak seylerden oldukca uzak durma taraftariyim.. Ilk basta, izledigim video icerigini belirtmemin tek nedeni; maalesef akliniza gelen, "vpn yalnizca uygunsuz videolar icin kullanilir" dusuncenizin dogru olmadigini ifade etmekti. Yani sadece sahsi amacli aciklama yapmis degildim; ben, topluca zan almanizi da istemedim bu genellemenizle.

Artik; bahsettigim sebeplerden ve bundugumuz yerin amacini asmamak adina, bu platformda bu konuyu noktalarsak sevinirim.
EK Mesaj: Kiwi'de bir sorun daha var ancak sık olmadigi icin, emin olamamistim. Kisayollarim var ve iclerinden 7-8 taneyi toplu actigimda; onda bir bile degil belki ellide bir olan bir durum), bir kac tanesi acilip, kalani acilmiyor. Biraz bekleyip hareket goremeyince, kendimden suphe edip, kalani da toplu aciyorum. Bu sefer de, daha once acilmayanlar da aciliyor ve mukerrer acilmis oluyor.

Pratikte cok da onemli degil. Bir de bu gibi seyleri, yazilimci anlik gorup test edemedigi icin, sanki bana inanmaz yani kullanici hatasi der gibi geliyor. Bu sekil baska programlarda cok basima geliyordu. Anlik ekran istiyorlar. Ben her tarayiciyi elime aldigimda, tum gun ekrani kaydedecek degilim ya, ayda bir cikacak hatayi belgelemek icin. Anlatiyorum ancak isi yokusa suruyorlar.
EK Mesaj: Samsung browseri denedim. Evet, bahsettiginiz yerde bazi kontoller var ama ses/aydinlik icin yok. Desteklenmeyen model olabilecegi notu da vardi yalniz.

Son düzenleme:
Hemen her yazismada (ise multimedya dahilse) donma yasadim mutlaka. O sayfada bazen bazi islevler calismiyor o an veya tamami ve kesinlikle yukarda yeni sekme ya da olani silme vs calismiyor. Sorunun web sayfasindan kaynaklandigini sanmiyorum cunku Brave'de kullanmistim bundan 6 ay once falan,bir sikinti yoktu.
Dinamik sayfalar, özellikle yoğun javascript temelli sayfalar, daha yavaş yükleniyor. Mesela basit html, css temelli sayfalar, yani statik sayfalar, daha çabuk açılıyor, krş: Dil Bilimi Sitesine Hos Geldiniz:)

EK Mesaj: Kiwi'de bir sorun daha var ancak sık olmadigi icin, emin olamamistim. Kisayollarim var ve iclerinden 7-8 taneyi toplu actigimda; onda bir bile degil belki ellide bir olan bir durum), bir kac tanesi acilip, kalani acilmiyor. Biraz bekleyip hareket goremeyince, kendimden suphe edip, kalani da toplu aciyorum. Bu sefer de, daha once acilmayanlar da aciliyor ve mukerrer acilmis oluyor.

Pratikte cok da onemli degil. Bir de bu gibi seyleri, yazilimci anlik gorup test edemedigi icin, sanki bana inanmaz yani kullanici hatasi der gibi geliyor. Bu sekil baska programlarda cok basima geliyordu. Anlik ekran istiyorlar. Ben her tarayiciyi elime aldigimda, tum gun ekrani kaydedecek degilim ya, ayda bir cikacak hatayi belgelemek icin. Anlatiyorum ancak isi yokusa suruyorlar.
Bunlar hep kurumsallık yanının noksanlığından. Gönüllü bir iki kişinin geliştirdiği ancak bu kadar olur. (Gerçi artık gönüllü diyemeyiz, reklam da almaya başladı, zaten ülkelere göre varsayılan arama motoru yapması karşılığında bazı arama motoru şirketlerinden para da kazanıyordu.)
Kurumsallığın, desteğin olmaması ve buna bağlı olarak ufak tefek sorunların çoğalarak büyümesi ve bunların çözülmemesi veya çok geç çözülmesi gibi gibi durumlarla karşılaşabiliyorsunuz.

Bu durumdan sıkıldım ve kaldırdım.

Chrome'dan başka neyi kullansam sanki hep eksik, kusurlu bir yanı varmış gibi geliyor, kendini piyasaya öylesine kabul ettirmiş ki web siteleri ona göre dizayn ediliyor, ayarlanıyor falan haliyle en iyi web deneyimini de Chrome veriyor.

EK Mesaj: Samsung browseri denedim. Evet, bahsettiginiz yerde bazi kontoller var ama ses/aydinlik icin yok. Desteklenmeyen model olabilecegi notu da vardi yalniz
Tarayıcı dediğin ya Chrome'dur ya da Firefox, bu kadar : ) Bu iki tarayıcıyı kendi kulvarında aşan başka bir tarayıcıya da daha rastlamadım, hepsi taklit edip yanına üç beş özellik eklemekle yetiniyor, fark ettiyseniz.

Adguard uygulamasıyla beraber Chrome kullanılabilir. Şahsen böyle kullanıyorum. Aslında Adguard DNS de temelde yetiyor ama kozmetik filtreleri uygulayamadığı için bazı reklamları kaçırıyor ve sayfanın estetik görünümünü kısmen olumsuz etkiliyor.

Chrome'la Firefox arasında mekik dokuyacağım gibi görünüyor. Firefox bence hâlâ çok güzel. Gönüllü destek ekibi de var, birkaç kere soru sormuştum. Türkiye temsilcisi bile var ve bu kişi(ler) alanında yetkin sayılabilecek kimseler. Olumsuz bir deneyimde karşımda beni dinleyecek ve sorunumu çözebilecek bir muhatap bulmak güzel şey. Üstelik bu topluluğa siz de gönüllü olarak katılabiliyorsunuz, elinizden ne iş gelirse artık ona göre iş dağılımına bakıp katkı sunabiliyorsunuz. Özgür yazılım felsefesi...

Bu arada Firefox kendi medya oynatıcısını tarayıcıya sunmuş ama yönetimi sahibince/şirketçe kısıtlanmış videolarda işlevsiz şu anda. Youtube'da falan çalışmıyor yani, ama Instagram'da çalıştığını görmüştüm.

Samsung Internet'te o saydığınız her özelliğin olması lazım, parlaklık ses falan. Soldan parlaklık sağdan da ses değişir, yukarı aşağı kaydırmakla. Desteklenmeyen modelleri bilmiyorum, sizinki ona isabet etmiş olabilir, ben Samsung dışında Vestel Venus'te de bu özelliği kullandığımı anımsıyorum, ama sizinki istinai durum olabilir. Samsung kullanıyorsanız doğrudan Samsung Members araciligiyla Samsung Türkiye'den destek alabiliyorsunuz, birkaç kere kullanmıştım, yararlı olduğunu söylemeliyim.

Su isim bu isim diye kisileri fislemek ya da one cikartmak yerine, soylenenleri baz almak daha mantikli diye dusunuyorum. Soylenenler de aslinda sonradan cikan seyler degil. Bu yuzden; o ve bu akim denilmesine de karsiyim.

Zamaninda; ifade edilme ozgurlugu verilmemis olan ( simdi de yok gerci de, eskiye nazaran bir tik daha var diyelim, o da bir yere kadar olmak kaydiyla) seyleri, su an bazi kisiler dile getirdigi icin, bu maaleef kendilerine maal ediliyor. Oysa konusulan seyler hep vardi, var olacak. Yalnizca uzeri ortuldu, saptirildi vs vs.

Sorunuzu cevaplayip cevaplamama konusunda arada kalmistim acikcasi bu gune dek de bekledim. Sizi tenzih ederek belirtmek isterim ki; bazi insanlar, ozellikle sanal ortamda tartisma cikartmak adina pusuda beklemekteler. Bense bunlardan ve yol acacak seylerden oldukca uzak durma taraftariyim.. Ilk basta, izledigim video icerigini belirtmemin tek nedeni; maalesef akliniza gelen, "vpn yalnizca uygunsuz videolar icin kullanilir" dusuncenizin dogru olmadigini ifade etmekti. Yani sadece sahsi amacli aciklama yapmis degildim; ben, topluca zan almanizi da istemedim bu genellemenizle.

Artik; bahsettigim sebeplerden ve bundugumuz yerin amacini asmamak adina, bu platformda bu konuyu noktalarsak sevinirim.
Tartışmalı konulara girmemek ve konudan taşmamak mevzularında haklısınız kesinlikle. Şahsımı ve beyanımı mazur görmenizi rica ederim.

Düşünüyorum da, sanki bazı şeylere gereksiz yere fazla anlam mı yüklüyoruz? Tarayıcı konusu gibi. Boş işler gibi geliyor, hele bu kadar uzun uzadıya bunu tartışmak falan. Fikir teatisi güzel şeydir, insana yeni şeyler kazandırır, nitekim bunu bizzat ortaya koyduk. Mana veremiyorum yine de, boş insanların boş işleri gibi karşılık buluyor zihnimde, daha mühim meseleler dururken...

Araçlara fazla takılıyoruz ve onları farkında olmadan amaç haline getiriyoruz. İyi yanı şu, araçları kullanmada pratiklik ve tecrübe kazanıyoruz. Kötü yanı, zamanımız heba oluyor ve sonuçta yararlı denebilecek, bizi aydınlatacak bir meşgaleyle uğraşmamış oluyoruz: kayıp zaman.

Ve en nihayetinde kayıp zaman sarhoşluğu...

Yeni konular

Geri
Yukarı