Android telefonda sitelerde çıkan reklamlar neden Çince?

yukionii

Picopat
Daha fazla  
Android kullanıyorum ve yarım saat boyunca Technopat'ta gördüğüm her reklam ya Çince'ya da Japonca'ydı.
Rahatsız olup internet verilerimi temizledim ve sıfırladım, tekrar girdiğimde Türkçe olmuştu.
Bundan şüphelenmeli miyin? Ki paranoyaklığım dolayısıyla şüpheleneceğim de. Manga okumak için girdiğim birkaç site var acaba onlardan telefonuma virüs bulaşmış olabilir mi diye düşündüm.
Edit: Şimdi yine Japonca oldu.
Edit2: İspanyolca reklam da çıktı.

Benim kartım bile yok, internetten hiç alışveriş yapmadım telefon üzerinde. Başkalarına mesaj atar mı benim adıma? En sıkıntı bu olur. Bir de size site verilerinde çıkan garip linkleri atacağım, lütfen bir göz gezdirin normal mi diye.

Sizin adınıza mesaj atıp başkalarından bir şey isteyebilirler.

Dosya Ekleri

• 20210128_014606.jpg
    20210128_014606.jpg
    54,2 KB · Görüntüleme: 75
Benim kartım bile yok, internetten hiç alışveriş yapmadım telefon üzerinde. Başkalarına mesaj atar mı benim adıma? En sıkıntı bu olur. Bir de size site verilerinde çıkan garip linkleri atacağım, lütfen bir göz gezdirin normal mi diye.

Virüs eğer kapsamlıysa bunları yapabilir. Hatta daha fazlasını bile.
Sildiğim halde kendi kendine geri geliyorlar. Ne yapmam lazım?
Bu maalesef ki bir virüs. Tek çare en başta dediğim adımları uygulamanız yönünde olacaktır.

Virüs eğer kapsamlıysa bunları yapabilir. Hatta daha fazlasını bile.

Bu maalesef ki bir virüs. Tek çare en başta dediğim adımları uygulamanız yönünde olacaktır.
Sanırım adware, haksız mıyım?

Yukarıda silinmeyen site verilerini attım. Bakabilir misiniz?
Malwarebytes mobil uygulamasını telefonunuza indirerek ücretsiz bir şekilde tarama yapabilirsiniz. Bu tarama sonuçlarına göre hareket etmemiz daha doğru olacaktır.

Şu an Malwarebytes ile tam tarama yapıyorum, bitince size sonuçları atacağım.
Neden bulaşmış olabilir peki? Bulaşmaması için bundan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Şu an Malwarebytes ile tam tarama yapıyorum, bitince size sonuçları atacağım.
Neden bulaşmış olabilir peki? Bulaşmaması için bundan sonra nelere dikkat etmeliyim?
Telefonunuzda (eğer yüksek sistem özelliklerine sahipse) tam zamanlı koruma sağlayacak bir anti-virüs programı kullanabilirsiniz. Eğer bu sisteminizi yoracaksa Malwarebytes gibi bir anti-malware programının yardımıyla düzenli taramalar yaparak da sisteminizi manuel olarak denetimde tutabilirsiniz.
Bilinmeyen kaynaklardan dosya indirmemek, güvenli olmayan siteleri kullanmamak ve içeriğini bilmediğiniz linklere tıklamamak da elbette ki en önemli noktalardır.

Telefonunuzda (eğer yüksek sistem özelliklerine sahipse) tam zamanlı koruma sağlayacak bir anti-virüs programı kullanabilirsiniz. Eğer bu sisteminizi yoracaksa Malwarebytes gibi bir anti-malware programının yardımıyla düzenli taramalar yaparak da sisteminizi manuel olarak denetimde tutabilirsiniz.
Bilinmeyen kaynaklardan dosya indirmemek, güvenli olmayan siteleri kullanmamak ve içeriğini bilmediğiniz linklere tıklamamak da elbette ki en önemli noktalardır.
Telefon sistemim çok kötü, 8 gb hafızası var. Söylediğim gibi bazen manga okuyup dizi veya film izliyorum o kadar.
Malwarebytes taraması temiz çıktı...

Yeni konular

Geri
Yukarı