Android telefonlar nasıl?

Attığın site zaten şikayet sitesi oraya insanların girip ay ne güzel telefon yazmasını mı bekliyorsun? Gir bak bakalım Apple için neler neler yazmışlar.
Ben güncellemeyle hayatı kayan telefonlar bahsettim
Ayrıca dikkatli okursan arama bile yapamadığından bazı uygulamaların çalışmadığından, hala çözülmediğinden bahsediyor

@brkyozell şu anda almaya başladılar bende onu diyorum ana ve güvenlik güncellemeriyle 4-5 yıl güncelleme alıyorlar artık. Güncel durumla karşılaştırmak gerek eski durumla karşılaştırmanın ne anlamı var? Zaten fiyat farkları öyle yüksek ki 4 yıl sonra siz aradaki parayla yeni çıkmış Android amiral gemisi alabiliyorsunuz.

@brkyozell şu anda almaya başladılar bende onu diyorum ana ve güvenlik güncellemeriyle 4-5 yıl güncelleme alıyorlar artık. Güncel durumla karşılaştırmak gerek eski durumla karşılaştırmanın ne anlamı var? Zaten fiyat farkları öyle yüksek ki 4 yıl sonra siz aradaki parayla yeni çıkmış Android amiral gemisi alabiliyorsunuz.
Buyrun bakalım. Şu an en yeni Android sürümü 13, doğru değil mi? Konuda adından sıkça bahsedilmiş, Samsung üzerinden tarama yapıyorum. Aşağıya eklediğim bağlantıdan en eski S10 Lite'ı desteklediğini görüyorum.

S10 Lite 2020'de çıkmış bir telefon, güzel. İşin garibi sanırım S10'a destek vermemişler sadece Lite'a vermişler. S10 yazmıyor listede ahahhahah.

Şimdi aynı aramayı iOS özelinde yapalım. En yeni iOS sürümünün 16 olması gerek, yine aşağıya eklediğim bağlantıdan destekli modellere bakıyorum.

Gördüğü üzere destekleyen en eski telefon iPhone 8. iPhone 8 kaç yılında çıktı diye arattığım zaman ise 2017'i görüyorum.

Anlatmaya çalıştığım şey bu hocam.

Fiyat konusunda evet haklısınız.

Ben burada Android'i kötülemeye çalışmıyorum, Android uygulama desteği olarak daha iyi bir telefon. Hatta sırf Parsec iOS'e gelmedi diye Android bile geçebilirim :D

Ancak güncelleme ve optimizasyon konusunda hala Apple önde.

Hocam şimdi ben anlamadım ki. Uygulama marketlerinde olmayan şeyleri kurmak 3. parti uygulama oluyor, burada anlaştık değil mi?

Android'de bir sınırlamanız yok demişsiniz, doğrudur. Ancak iOS'te de yok. Google'da IPA Library diye aratırsanız tıpkı .apk dosyaları gibi bir sürü .ipa dosyası bulabilir, bunları da yine tıpkı Android gibi kurabilirsiniz.

iOS'e harici uygulama kurma nedeniniz zaten Apple'ın buna izin vermesi :D İzin vermemesi dahilinde jailbreaksiz mümkün olmazdı bu.

Yani aradaki tek fark AltStore kurmanız gerekmesi, ki o da çok zorlayıcı değil.

Yok hocam kolaylaştı, AltStore kuruyorsunuz, onu açınca sol üstte bir artı işareti vardı ona tıklatıp direkt dosyayı seçiyorsunuz kuruluyor.

AltStore'dan önce biraz zordu doğrudur.
O zaman bundan sonra ayfoncuyuz. 🍎🚀

Buyurun bakalım. Şu an en yeni Android sürümü 13, doğru değil mi? Konuda adından sıkça bahsedilmiş, Samsung üzerinden tarama yapıyorum. Aşağıya eklediğim bağlantıdan en eski S10 Lite'ı desteklediğini görüyorum.

S10 Lite 2020'de çıkmış bir telefon, güzel. İşin garibi sanırım S10'a destek vermemişler sadece Lite'a vermişler. S10 yazmıyor listede ahahhahah.

Şimdi aynı aramayı iOS özelinde yapalım. En yeni iOS sürümünün 16 olması gerek, yine aşağıya eklediğim bağlantıdan destekli modellere bakıyorum.

Gördüğü üzere destekleyen en eski telefon iPhone 8. iPhone 8 kaç yılında çıktı diye arattığım zaman ise 2017'i görüyorum.

Anlatmaya çalıştığım şey bu hocam.

Fiyat konusunda evet haklısınız.

Ben burada Android'i kötülemeye çalışmıyorum, Android 3. parti desteği olarak daha iyi bir telefon. Hatta sırf parsec IOS'e gelmedi diye Android bile geçebilirim :D

Ancak güncelleme ve optimizasyon konusunda hala Apple önde.

Muhtemelen bir 2 yılda güvenlik güncellemesi alır 4-5 yıl işte. Apple telefonların ana güncellemeleri daha sık aldığı doğru ama bu cihazlar eski olduğu için ana güncellemelerin nimetlerinin hepsini kullanamıyorlar zaten Android telefonlar gibi. Yine dediğim birbirleri arasında 2 katı hatta Samsung dışında bakarsak 3 katına kadar fiyat farkı var eski donanım + kısmı özellikleri olan güncel işletim sistemi yerine, hak ettiği kadar güncelleme + yeni donanımlı telefonu daha ucuza kullanmayı tercih ederim. Zaten bu kısımda tercih meselesi ama işte bana göre övünülecek bir şey değil. Artık kalasa benzeyen iPhone 8 benim açımdan ha güncelleme almış ha almamış. Zamanında 3 katı para ödeyen düşünsün.

Muhtemelen bir 2 yılda güvenlik güncellemesi alır 4-5 yıl işte. Apple telefonların ana güncellemeleri daha sık aldığı doğru ama bu cihazlar eski olduğu için ana güncellemelerin nimetlerinin hepsini kullanamıyorlar zaten Android telefonlar gibi. Yine dediğim birbirleri arasında 2 katı hatta Samsung dışında bakarsak 3 katına kadar fiyat farkı var eski donanım + kısmı özellikleri olan güncel işletim sistemi yerine, hak ettiği kadar güncelleme + yeni donanımlı telefonu daha ucuza kullanmayı tercih ederim. Zaten bu kısımda tercih meselesi ama işte bana göre övünülecek bir şey değil. Artık kalasa benzeyen iPhone 8 benim açımdan ha güncelleme almış ha almamış. Zamanında 3 katı para ödeyen düşünsün.
Buradan sonrası kişisel görüşe gidiyor, saygı duyarım.

Buradan sonrası kişisel görüşe gidiyor, saygı duyarım.

Bir de şu gerçek var hocam Android tarafında uygulamaların eski Android sürümleriyle çalışması Apple cihazlara göre çok daha iyi. Note 3 ile Android 5 kullanan arkadaşlarım var. Tamam Apple güncelleme veriyor ama yapmak zorundasın işte yapmama gibi bir lüksün Android cephesindeki kadar sana bırakılmış bir şey değil.

@Itechin.g

Biz de androidciyiz de böyle savununanı görmedim 😀

Hocam çünkü Apple bizim ülkemizde mantıklı değil. Aynı şeyi ben PS içinde diyorum mesela bizim ülkemizde mantıklı değil ve sanıldığı gibi övülesi değil diye. Millet iPhone güncel hızlı diye alıyor ama hadi bakalım yiyorsa o telefonun 2 ana güncellemesini yapma ne oluyor.

Bir de şu gerçek var hocam Android tarafında uygulamaların eski Android sürümleriyle çalışması Apple cihazlara göre çok daha iyi. Note 3 ile Android 5 kullanan arkadaşlarım var. Tamam Apple güncelleme veriyor ama yapmak zorundasın işte yapmama gibi bir lüksün Android cephesindeki kadar sana bırakılmış bir şey değil.
Ben Android 4.4'de eski sürüm zoom kullanamadım mesela hata verdi güncele dedi ama eski iphonelarda jailbreak ya da 3utools ile eski sürüm yükleyince hata vermiyor

@BurakKcbey iki taraftan da zamanında telefon kullandım iPhone cihazlar anlatıldığı gibi tozpembe değiller.

Ben Android 4.4'te eski sürüm Zoom kullanamadım mesela hata verdi güncele dedi ama eski IPhone'larda Jailbreak'ya da 3uTools ile eski sürüm yükleyince hata vermiyor.

4 gerçekten aşırı eski bir sürüm normaldir normalde koymaları bile mucize.

Yeni konular

Geri
Yukarı