Android ve iOS deneyimim

ahlatliinsan

Hectopat
Makaleler
1
Herkese selam. Sizlere yaşadığım bir durumu anlatacağım ve fikirlerinizi alacağım. Ben Oppo A74 kullanıcısıydım. Ondan sonra insanlar ne buluyorlar bu IOS'da deyip iPhone 11 aldım tabii yaklaşık 2-3 sene iPhone 6S kullandım, beklediğimi veremedi ama şimdi yeni bir cihaz alırım yeni teknolojilerle belki güzel gelir diye iPhone 11 almayı seçtim. İlk başta gayet iyiydi. Ekran gözüme büyük gelmesinden, çerçevelerinin kalın olmasından ve ergonomisinin iyi olmamasından dolayı, iPhone 11'in oval tasarımı elime gerçekten çok kötü gelmeye başladı. Telefondan soğumaya başladım. Şu anda tekrardan Oppo A74'e geçmeyi düşünüyorum. Ve artık bir daha da Apple'a geri dönmek istemiyorum. AirPods da kullanıyorum ben ama gerçekten fiyatları çok çok pahalı. Bence fiyat performans olarak Android telefonlar ve aksesuarlar çok daha iyi. Tamam iOS daha güçlü, daha akıcı, daha stabil olabilir ama Android'in o özgürlüğünü sağlayamıyor size. En basitinden "always on display" özelliğini yeni getirdiler, bu özellikte sadece fiyatı 1000 Dolar'dan başlayan cihazlara getirildi. Tam bir bilgim yok ama diğer cihazlara getirebilecek imkanları da vardı. Onun dışında daha yüksek depolama kapasiteli telefon almak isterseniz dünya kadar ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bir de Samsung S22 Ultra ile iPhone 13 Pro Max rakip cihazlar değil mi? iPhone 13 Pro Max 39.500TL'den başlıyorken S22 Ultra 27.000TL'den başlıyor. Bana kalırsa çok zengin değilsek, gösterişe önem vermiyorsak ve profesyonel işlerde çalışmayacaksak iPhone almanın pek de bir anlamı yok. Sizin bu konu hakkındaki duygu ve düşünceleriniz nelerdir? Acaba? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selam. Sizlere yaşadığım bir durumu anlatacağım ve fikirlerinizi alacağım. Ben Oppo A74 kullanıcısıydım. Ondan sonra insanlar ne buluyorlar bu IOS'da deyip iPhone 11 aldım tabii yaklaşık 2-3 sene iPhone 6S kullandım, beklediğimi veremedi ama şimdi yeni bir cihaz alırım yeni teknolojilerle belki güzel gelir diye iPhone 11 almayı seçtim. İlk başta gayet iyiydi. Ekran gözüme büyük gelmesinden, çerçevelerinin kalın olmasından ve ergonomisinin iyi olmamasından dolayı, iPhone 11'in oval tasarımı elime gerçekten çok kötü gelmeye başladı. Telefondan soğumaya başladım. Şu anda tekrardan Oppo A74'e geçmeyi düşünüyorum. Ve artık bir daha da Apple'a geri dönmek istemiyorum. AirPods da kullanıyorum ben ama gerçekten fiyatları çok çok pahalı. Bence fiyat performans olarak Android telefonlar ve aksesuarlar çok daha iyi. Tamam iOS daha güçlü, daha akıcı, daha stabil olabilir ama Android'in o özgürlüğünü sağlayamıyor size. En basitinden "always on display" özelliğini yeni getirdiler, bu özellikte sadece fiyatı 1000 Dolar'dan başlayan cihazlara getirildi. Tam bir bilgim yok ama diğer cihazlara getirebilecek imkanları da vardı. Onun dışında daha yüksek depolama kapasiteli telefon almak isterseniz dünya kadar ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bir de Samsung S22 Ultra ile iPhone 13 Pro Max rakip cihazlar değil mi? iPhone 13 Pro Max 39.500TL'den başlıyorken S22 Ultra 27.000TL'den başlıyor. Bana kalırsa çok zengin değilsek, gösterişe önem vermiyorsak ve profesyonel işlerde çalışmayacaksak iPhone almanın pek de bir anlamı yok. Sizin bu konu hakkındaki duygu ve düşünceleriniz nelerdir? Acaba? Teşekkür ederim.
Yıllardır İphone kullanırım ama bir sonraki telefonum kesinlikle Samsung olacak.

Hocam bende Apple'a karşıyım, ürünlerini çok gereksiz yere abartıyorlar iPhone 8 plus kullanıyordum çok daralıyordum,her şeye erişmek çok zor niçin Apple bu kadar işleri zorlaştırıyor anlamıyorum.

Şimdi başlangıç olarak kim ne kullandıysa belli bir süre sonra ona alışkan olduğu için aşırı toxic seviyede fanlık yapabiliyor. Bizim burada fanlık apayrı bir seviyede genellikle iPhone 6 kullanıp kasası kötü deyip Galaxy s serisine geçince rahatlayanlar veya j serisi kullanıp Samsung alınmaz deyip iPhone geçince rahatlayanlar olarak çeşitleniyor. Ben açıkçası Samsung'un tuşlu, Q klavyeli, düz dokunmatikli ve son olarak Android telefonlarına geçen biri olarak ekonomik şartlarda kimin ne istediğine bağlı olarak değişiyor. Mesela benim kuzenimde şu an iPhone diye ölüyordu gitti 6200 TL iPhone 7 Plus aldı. Telefonu öve öve bitiremiyor (j7 Core'dan geçti)

Android'in özgürlüğü apayrı bir deneyimdir. IOS kullandım fakat pek memnun kaldığım söylenemez. Hiç bir zaman sıcak bakamadım. Ama bir Android cihazın sınırlarını aşıp özgürlüğe kavuşturmak her zaman bana heyecan vermiştir. Telefonumda her zaman custom rom kullanmaya özen gösteririm. Bloatware olmadan temiz ve akıcı bir deneyim, daha iyi pil performansı ve hız aşırtmayı ufacık bir cihazla yapmak çok zevkli bir şey bence.

Elma gereksiz pahalı hak ettiği satış fiyatının yarısı anca. Android ise özgür olmasında seviyorum ama sistem düşmanı biraz yoruyor donanım olarak windows phone vardı eskiden onu çok severdim geliştiricilerin önünü kesmeseler şuan android bu kadar tutulacağını sanmazdım. Olurda ileride windows phone sistemler geliştiricilere açılır güzel bir ekosistem olursa alırım.
Android ilk çıktığı zamanlar millet asphalt oyununu kasarak oynarken windows phone yağ gibiydi. çok güzel işletim sistemiydi de ben ne yaparsam onu kullanacaksınız kafasında olmasalardı keşke.

Toplam 7 yıldır iPhone kullanan birisi olarak söylüyorum IPhone'un stabilliği Android'ın çoğu özelliğini hiç eder. 10 bin TL para bayılıp Android alıyorsun ve maksimum 3 yıl sonra hem güncelleme almıyor hem de telefon deli dehşet kasmaya başlıyor. IPhone'un tek beğenmediğim kısmı NFC kısmı. Apple Pay Türkiye de olmadığı için hiçbir türlü NFC ile ödeme yapılamıyor.

Telefon konusunda her zaman Android taraftarıyım ve bunu ömrünün yarısından fazlasını OS X bilgisayar kullanmış biri olarak söylüyorum 😁

Android işletim sistemi kullanan telefonlarda birçok seçenek var ve ekran konusunda daha fazla alternatif mevcut, artık hemen hemen herkes telefon ile aynı işleri yapıyor ve telefonlar birçok bilgisayarlardan daha güçlü.

Bir köşede duran Sony Xperia Z2 cihazım bana göz kırptı, ve Snapdragon 801 ile şu an altından kalkamayacağı bir işlem yok ve sanırım bu bir iPhone 6 olsaydı ( her iki telefon 2014 model) birçok işte sorun oluşturacaktı.

Zevkler ve renkler her zaman farklıdır, ama sanırım eski Android amiral cihazları eski iPhone modellerinden daha güçlü, gelecekte kendiniz bir ROM ile daha işlevsel hale getirebilirsiniz ama bir iPhone ile bu şansa sahip değilsiniz.

Toplam 7 yıldır iPhone kullanan birisi olarak söylüyorum IPhone'un stabilliği Android'ın çoğu özelliğini hiç eder. 10 bin TL para bayılıp Android alıyorsun ve maksimum 3 yıl sonra hem güncelleme almıyor hem de telefon deli dehşet kasmaya başlıyor. IPhone'un tek beğenmediğim kısmı NFC kısmı. Apple Pay Türkiye de olmadığı için hiçbir türlü NFC ile ödeme yapılamıyor.
Kasmalar ve güncelleme sorunları özel romlarla çözülüyor fakat IOS kapalı kutu hocam onlarda jailbreak bile zor yapılıyor 🤭 Ayrıca şuan 5000TL'lik bir android cihaz normal bir kullanıcının işini çok rahat görebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı