Ani donma sorunu çözüm önerileri

Cedric Diggory

Kilopat
Makaleler
5
Selam, bugün bilgisayarınızda günlük kullanım yaparken oluşan ani kasma sorunlarına çözüm amaçlı bir rehber hazırladım. Hadi başlayalım. :)

1: %100 disk kullanımı.
ı
yuzde-yuz-disk-kullanimi-sorununu-bu-4-adimda-cozun-3.jpg

Bilgisayarınızda oluşan ani donmların sebebi genelde %100 disk kullanımı oluyor. %100 disk kullanımı diskinizde bir sorun olduğunu belirtiyor. Bu değerleri düşürmek için SSD almaya gerek yok. Şu rehberi uygulamanız yeterlidir. Yüzde Yüz Disk Kullanımı Sorununu Bu 4 Adımda Çözün

2: HDD ile Windows 10 kullanmak.

Windows-10-9.jpg

HDD'ler maalesef Windows 10 için yeterli değiler. Windows 10 ne kadar güncel olsa bile HDD ile kullanıyorsanız takılma yapacaktır. Tavsiyem hafif Linux veya Windows 8.1'dir. Windows 8.1 şu anda hallen güncel bir işletim sistemidir ve HDD dostudur. Windows 8.1'i İndir

3: Yüksek RAM Kullanımı.

e5194530-6425-401c-b174-aef61f2f91bf.png

Yüksek RAM kullanımı bilgisarınızı aşırı derecede kastıracaktır. Tabii bunuda çözmek için yöntem var. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak ve ağır RAM kullanan Chrome yerine daha düşük bir tarayıcı kullanmaktır.

4: Kronik sorunlu SSD veya HDD'ler.

4713218469175_1_org.jpg

Eğerki aldığınız SSD'de bir kronik sorun varsa bu sisteminize takılma gibi sorunlar yapabilir. SSD modelinizi biraz araştırarak ve sağlık testi yaparak sorunu olup olmadığını bulabilirsiniz.

Not: Bundan sonraki işlemler para gerektiren işlemlerdir.

5: SSD almak.

xtrlarge-en-guclu-laptop-asus-proart-studiobook-one-1.jpg

SSD alıp Windows'u SSD'ye bilgisayarınızı hem hızlandıracak, hemde HDD'den olan takılmaları komple önleyecektir.

6: RAM yükseltmek.

Eğerki bilgisayarınız RAM yüzünden takılma yapıyorsa RAM yükseltmek çok iyi gelecektir. Özellikle çift kanal RAM oyun performansınıda etkileyecektir.

Rehbere eklemek istediğiniz şeyleri yorumlara yazabilirsiniz. :)

Selam, bugün bilgisayarınızda günlük kullanım yaparken oluşan ani kasma sorunlarına çözüm amaçlı bir rehber hazırladım. Hadi başlayalım. :)

1: %100 disk kullanımı.
IEki Görüntüle 735361

Bilgisayarınızda oluşan ani donmların sebebi genelde %100 disk kullanımı oluyor. %100 disk kullanımı diskinizde bir sorun olduğunu belirtiyor. Bu değerleri düşürmek için SSD almaya gerek yok. Şu rehberi uygulamanız yeterlidir. Yüzde Yüz Disk Kullanımı Sorununu Bu 4 Adımda Çözün

2: HDD ile Windows 10 kullanmak.

Eki Görüntüle 735367

HDD'ler maalesef Windows 10 için yeterli değiler. Windows 10 ne kadar güncel olsa bile HDD ile kullanıyorsanız takılma yapacaktır. Tavsiyem hafif Linux veya Windows 8.1'dir. Windows 8.1 şu anda hallen güncel bir işletim sistemidir ve HDD dostudur. Windows 8.1'i İndir

3: Yüksek RAM kullanımı.

Eki Görüntüle 735370

Yüksek RAM kullanımı bilgisarınızı aşırı derecede kastıracaktır. Tabii bunuda çözmek için yöntem var. Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak ve ağır RAM kullanan Chrome yerine daha düşük bir tarayıcı kullanmaktır.

4: Kronik sorunlu SSD veya HDD'ler.

Eki Görüntüle 735376
Eğer ki aldığınız SSD'de bir kronik sorun varsa bu sisteminize takılma gibi sorunlar yapabilir. SSD modelinizi biraz araştırarak ve sağlık testi yaparak sorunu olup olmadığını bulabilirsiniz.

Not: Bundan sonraki işlemler para gerektiren işlemlerdir.

5: SSD almak.

Eki Görüntüle 735382

SSD alıp Windows'u SSD'ye bilgisayarınızı hem hızlandıracak, hem de HDD'den olan takılmaları komple önleyecektir.

6: RAM yükseltmek.

Eğer ki bilgisayarınız RAM yüzünden takılma yapıyorsa RAM yükseltmek çok iyi gelecektir. Özellikle çift kanal RAM oyun performansınıda etkileyecektir.

Rehbere eklemek istediğiniz şeyleri yorumlara yazabilirsiniz. :)

Güzel bir rehber olmuş.
Başarılarınızın devamını dilerim.
İyi forumlar.

2. adımda bir hatadan bahsetmişsin, 6. adımda bir çözümden.

Bir an çözümü ''HDD'ye Windows Kurmak'' sandım ama bu sorundu.
''SSD Almak'' sorun sandım ama bu bir çözümdü.

Bilmem anlatabildim mi...

Bu kafa karıştırabilir daha dikkatli ol.

Yani ya full çözüm olsun ya da full sorun.

Yeni konular

Geri
Yukarı