Mehmedovskii

Kilopat
Daha fazla  
Yaklaşık olarak 1-1.5 aydır. Bilgisayarım bazen her gün bazen de 2-3 günde bir aniden yavaş yavaş donmaya başlıyor önce bulunduğum sekme donuyor. Daha sonra fare ile sağa sola tıkladığımda hiçbir şey olmuyor. En son aşama fare hareket ediyor ama ne yaparsam yapayım PC hiçbir tepki vermiyor. Sadece fare hareket ediyor. Daha sonra 30-60 sn süren donmadan sonra mavi ekran hatası verip PC kendini resetliyor. Lakin açılırken SSD'yi görmez. Ne yaparsam yapayım SSD'yi görmüyor PC. Ya fişi çekip; tekrardan takacağım ya da güç düğmesine basılı tutup sistemi tamamen kapatıp tamamen açacağımki SSD'yi görsün. SSD'yi testlere soktum bir sorun çıkmadı. RAM'i kontrol ettim Slot'unu kontrol ettim. SSD, HDD kablolarını test edip değiştim. Yeni kablo takıp yeni bir porta taktım. Fakat tüm bu yaptıklarıma rağmen yine ara sıra tak diye donup bana kafayı yedirtiyor. Dikkatimi çekense oyun oynarken hiç başıma gelmedi genelde nette dolanırken, video veya yayın izlerken başıma geliyor. Bundan şüphelenip tarayıcı değiştirdim. Adobe'yi silip güncelledim. Ne halt ettiysem düzeltemedim. PC Mavi ekran verdiğinde "unexpected Store exception" bu hatayı yazıyor. YouTube'daki çözüm videolarını izleyip harfi harfine yaptım fakat bir sonuç alamadım. Vallahi artık şu PC yüzünden daralmaya başladım. Bir sorunu çözüyorum, 1-2 hafta geçiyor yeni bir sorun çıkartıyor. Güç kaynağını hallettim ondan sonra bu sorun çıkmaya başladı.

Çıkan sorunun Microsoft'un sitesinden aratabilirsiniz. SSD'yi düzgün girişlere taktıktan eminseniz bios ayarlarından seçmeyi de unutmayın. Disk yönetiminde de bazen aktif hal almayabiliyor onu da inceleyin.

Çıkan sorunun Microsoft'un sitesinden aratabilirsiniz. SSD'yi düzgün girişlere taktıktan eminseniz bios ayarlarından seçmeyi de unutmayın. Disk yönetiminde de bazen aktif hal almayabiliyor onu da inceleyin.
Şeyi belirtmeyi unuttum. Benim Bios pili yaklaşık olarak 5-6 aydır bitik durumda. Pc'yi her açtığımda tarih/gün ayarları bozuluyor. Düzeltsem de düzeltmesem de sıkıntısız bir şekilde eskiden beri pc açılıyor. Bu pille alakalı bir şey olamaz herhalde değil mi, olsa eskiden beri olurdu?

Şeyi belirtmeyi unuttum. Benim Bios pili yaklaşık olarak 5-6 aydır bitik durumda. Pc'yi her açtığımda tarih/gün ayarları bozuluyor. Düzeltsem de düzeltmesem de sıkıntısız bir şekilde eskiden beri pc açılıyor. Bu pille alakalı bir şey olamaz herhalde değil mi, olsa eskiden beri olurdu?
Tüm donanımlar anakarta bağlı. Bios'da anakartta önemli bir parça olma ihtimal düşüktende olsa var. Diğer donanımlarınızda sıkıntı var mıdır hocam?

Tüm donanımlar anakarta bağlı. Bios'da anakartta önemli bir parça olma ihtimal düşüktende olsa var. Diğer donanımlarınızda sıkıntı var mıdır hocam?
Diğerlerinde sorun yok. Sadece donma ve donduktan sonra SSD'yi tanımama sorunum var.
Ayrıca verdiği bir diğer mavi ekran hatası da Kernel Data İnpage Error. Slave ve master mod ayarları filan nette yazıyor ama neyi nasıl yapacağımı anlatan bir kaynak bulamadım. Herkes bu konularda usta galiba, Slave moddan filan kaynaklanır demişler ama neyin nasıl yapılacağı konusunda hiç bir bilgi yok
Sorunun başlangıcı pcnin güç kaynağı pat pat edince bilgisayarcıya götürüp yeni bir güç kaynağı taktırdık.(DipNot: Bilgisayarcı taktığı PSU'nun kabloları yetmeyince ara hat döşemiş) Bu olaydan 1 hafta sonra bu mavi ekran hatalarını vermeye başladı.
11.png

Bunu otomatiğe aldığımda önerilenden az olarak ayarlıyor bir sıkıntı çıkarır mı bu ?

Son düzenleme:
Şöyle bir gariplik var 2 gün önce baktığımda minidump dosyaları duruyordu, şuan yok ama :/
Klasör seçeneklerinden görünümü açtım lakin fayda etmedi. Şuan format atmayı düşünüyorum.

Hocam sorun SSD'de galiba diski bicimlendirdim. Windows'u yuklerken %76'da takili kaldi ve hata verdi bulunamiyor diye. Yenileye basinca SSD gozukmemeye basladi kurulumun ortasinda. Şu an ne yapacagimi bilemiyorum. HDD'ye Win 10U kuracağım gibi gozukuyor. Fakat bu SSD nasil bozuldu aklim almiyor. Donanimsal bir hata olsa neden bazen gunlerce sorunsuz calissin ki bazen de 6 saaate bir sistem kilitleniyor. Cok dengesiz. Onerebilecegin bir sey var mi hocam. Şu an ne yapsam bilemedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı