Ani elektrik kesintisi bilgisayara zarar verir mi?

Sydraaa

Hectopat
Yer
Bursa / Eskişehir
Daha fazla  
Hocam sorum başlıkta gördüğünüz gibi "ani elektrik kesintisi bilgisayara zarar verir mi?". Bilgisayarın bileşenlerini alt tarafa eklediğim ekran görüntüsünden görebilirsiniz. Tek bir sorun var PSU'ma nereden bakacağım yazmıyor sanırım göremedim.

Dosya Ekleri

• 1615893893288.png
    1615893893288.png
    146,4 KB · Görüntüleme: 54
Bazen BIOS'u etkileyebiliyor başıma gelmişti. Dual BIOS'da deposunda eski sürüm olduğundan eski sürümüne dönmüştü bu yüzden mutlaka akım korumalı priz alın bende teklisi var.

PSU ve anakartına bağlı, eğer PSU'n kötüyse ve anakartın güvenlik açısından iyiyse bir şekilde kurtarır, ama ikisi de kötüyse öncelikle PSU'nu değişmeni öneririm.
Bu arada ben elektrik PC açıkken gittiği için bilgisayarına şöyle olmuş böyle olmuş tarzı bir şey duymadım sadece önlem.

Hocam akım korumalı prizlerde korumuyor.

Hocam bir oradan kurtarırım demiştim ama o da olmadı.

PSU ve anakartına bağlı, eğer PSU'n kötüyse ve anakartın güvenlik açısından iyiyse bir şekilde kurtarır, ama ikisi de kötüyse öncelikle PSU'nu değişmeni öneririm.
Bu arada ben elektrik PC açıkken gittiği için bilgisayarına şöyle olmuş böyle olmuş tarzı bir şey duymadım sadece önlem.

Hocam ben anlamıyorum üst tarafta ekran görüntüsü var. Bakar mısınız?

Bazen BIOS'u etkileyebiliyor başıma gelmişti. Dual BIOS'da deposunda eski sürüm olduğundan eski sürümüne dönmüştü bu yüzden mutlaka akım korumalı priz alın bende teklisi var.

Arkadaş akım korumalı prizler işe yaramıyor demişti.

PSU'un iyiyse vermez ama kötüyse dikkkatli ol.

PSU'ya kendin bakcaksın yazılım ile göremezsin.

Kasa daha yeni olduğu için ben çıkaramam diyorum ama çünkü baya sakarımdır bu konularda.
Kötü PSU kullanmazsan bence sorun olmaz üreticiler bunu hesaba katıyordur illaki.
Bilgisayarım yeni olduğu için sordum hocam. Başına birşey gelsin istemiyorum.

Aşırı Voltaj Koruması

Dünya sınıfı devre koruyan güç tasarımı

Dahili voltaj düzenleyicilere sahip özel bir devre tasarımı, anakartınızı beklenmedik yükseklikteki voltajdan oluşabilecek hasara karşı korur.

Anakartının açıklamasında böyle bir ibare var

Aşırı Voltaj Koruması

Dünya sınıfı devre koruyan güç tasarımı

Dahili voltaj düzenleyicilere sahip özel bir devre tasarımı, anakartınızı beklenmedik yükseklikteki voltajdan oluşabilecek hasara karşı korur.

Anakartının açıklamasında böyle bir ibare var

Yani bir sıkıntı olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı