Elektrik kesintisi bilgisayara zarar verir mi?

Cihangir ceyhan

Hectopat
Az önce bilgisayar çalışırken komple elektrik gitti. Oturduğum yerde hemen Power kablosunu çıkarttım zarar olmasın diye. Elektrik kesintisi bilgisayara zarar verir mi? Bilgi amaçlı soruyorum.

Sürekli gidip gelen bir elektrik var ise ve PSU kaliteli değilse PSU'nun ölme ihtimali var ama genel olarak vermez.

Mekanik disklere bal gibi verir. Neyse ki kaç yıldır WD kullanıyorum. Seagate olsaydı unsafe shutdown yüzünden mefta olurdu. Seagate kullandığım zamanları hatırlıyorum da teşekkürler WD...

Az önce bilgisayar çalışırken komple elektrik gitti. Oturduğum yerde hemen Power kablosunu çıkarttım zarar olmasın diye. Elektrik kesintisi bilgisayara zarar verir mi? Bilgi amaçlı soruyorum.

Nadirde olsa Power bankı yakabilir ve ssd/hdd sağlığını düşürebilir tecrübelerime göre.

Sıkıntı hemen belli olmaz. Mekanik disk belki bad sector yaptı ama yedek olanı kullandı çaktırmaz. Okuyucu kafa spin up time yükseltti veya alçalttı yine belli etmeden çalışır ama tekrarında hastalık büyür.

Ben her elektrik gittiğinde hemen sağlık raporu alırım ve hasarlı sektör oluşmuş mu kontrol ederim. Elektrik kesilmesi yüzünden elimdeki en önemli diski arşivi ile beraber kaybettim hala içim gidiyor.

Geri
Yukarı