Animasyonculuk seçmeye değer mi?

AhmetMesser

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Üniversitede çizgi film ve animasyon bölümü seçmek ve ömürlük meslek olarak bunu tercih etmek doğru karar olur mu?
Animasyon mesleği baş ağrısı yapar mı? Başım çatlıyor, yapamayacağım gibi şeyler dedirtir mi? Yoksa rahat mıdır? Sıkıntı yaşatır mı? Kolay mıdır?

Mesela bir lise öğrencisi olarak ben animasyon yapma programı olarak pivot animator ve mine-imator denedim kimi zaman hevesten uğraşabiliyorum bunlarla ama çoğu zaman canımı sıkıyor zor yada uzun geliyor.
Üniversiteden sonra bu his ortadan kalkar mı?

Son düzenleme:
Üniversitede çizgi film ve animasyon bölümü seçmek ve ömürlük meslek olarak bunu tercih etmek doğru karar olur mu?
Animasyon mesleği baş ağrısı yapar mı? Başım çatlıyor, yapamayacağım gibi şeyler dedirtir mi? Yoksa rahat mıdır? Sıkıntı yaşatır mı? Kolay mıdır?

Mesela lise öğrencisi olarak pivot animator ve mine-imator programlarını denedim kimi zaman hevesten uğraşabiliyorum bunlarla ama çoğu zaman canımı sıkıyor zor yada uzun geliyor.
Bence cok guzel bir bolumdur. Adina bakarak soyluyorum sadece.

Mesela lise öğrencisi olarak pivot animator ve mine-imator programlarını denedim kimi zaman hevesten uğraşabiliyorum bunlarla ama çoğu zaman canımı sıkıyor zor yada uzun geliyor.
Bende çizgi film ve animasyon bölümü okumayı düşünüyorum. Fakat ülkemizde bu sektörün çok geniş olmadığı aşikar. İşsizlik veya para kazanmak için istemediğiniz projelerde olmak korkutmuyor değil. Umarım dediğiniz şeyler yaşanmaz.

Hani hep derler..
Yazılım yazılım yazılım......

- Animasyon mesleği ölmeyecek ve en çok ihtiyaçlardan biri olacak demiyorum halihazırda bile öyle olduğuna inanıyorum.

- Ama işin özü şu : İyi iş yoktur, başarılı insan vardır.

Hepsini geç,
Severek yapacağın bir iş bul, başarılı da olursun, yazılımcıdan, doktordan falan çok para da kazanabilirsin.
Bunlar olmasa bile kesin olan şeylerden biri :
Sürüklenmezsin, yaşarsın.
Sevmediğin bir işi yapmak : Kölelik. (Parayla bile olsa)

Umarım otellerde animatörlük yapan meslekle karıştırmıyorsundur diyerek yorum yapıyorum.

Öncelikle animasyoncu diye bir şey yok. En azından bu bölümün mezunlarına animasyoncu demek yanlış. Diyeceksen de animatör dersen daha uygun olur. Gelelim bölüme.

Çizgi Film Animasyon bölümünü ben okuldan bir şeyler öğrenirim diye okuyacaksan hiç boşuna okuma, bölümün mezunu olarak söylüyorum. 4 yıl üniversite + ev kirası + o + bu + şu para harcamak yerine İstanbul'da Anima Okul adlı özel kursta hangi alanda ilerlemek istiyorsan onun kursuna yazıl en azından sektörde iş bulman garanti olur.

Okul elbette + sağlıyor. Hiçbir şey olmasa network oluyor, sektörde çalışan arkadaşların oluyor, her biri sana bir bağlantı demek ona lafım yok ancak 4 yıl bu bölümün hakkını vermeyeceksen okuma.

Ben hakkını veririm diyorsan da şöyle izah edeyim, bu bölüm içinde çok farklı alanlara dallanıp budaklanıyor. Önce sen 2D mi 3D mi odaklanmak istiyorsun ona karar ver. 2D animatör de olabilirsin, 3D animatör de.

Üstte bir yorumda arkadaş bu sektörün çok geniş olmadığı aşikar diye yorum yapmış da sanırım sektörden habersiz. Film sektörü olsun oyun sektörü olsun başarılı bir animatör olursan havada kaparlar zaten, Türkiye bu konuda kötü bir durumda değil, mevcut ekonomiye aldanmayın. İngilizcen iyiyse uzaktan yurtdışına bile çalışabilirsin. Önemli olan senin kendini adaman.

Bir de şu var, ben animatör olacağım diye bir şey yok (en azından başlangıç için). Ne olursa olsun bu alanda herşeyi biraz bilmen gerekiyor. Direkt girişte animatör olarak alan şirketler çok nadir, ilanı animatör vs. diye açıyor ama senden her şeyi bilmeni (modelleme, boyama, rigleme vs.) ama bir alanda çok iyi olmanı bekliyorlar.

Üstte bir yorumda arkadaş bu sektörün çok geniş olmadığı aşikar diye yorum yapmış da sanırım sektörden habersiz. Film sektörü olsun oyun sektörü olsun başarılı bir animatör olursan havada kaparlar zaten, Türkiye bu konuda kötü bir durumda değil, mevcut ekonomiye aldanmayın. İngilizcen iyiyse uzaktan yurtdışına bile çalışabilirsin. Önemli olan senin kendini adaman.
Yani benim demek istediğim yurtdışındaki kadar ilerlemiş değil ülkemizde iki sektörde. Ne yerli ortalama sayılabilecek animasyon filmi ne de oyun çıkıyor. Başarılı olan yapımlar elle gösterilecek kadar az.

Umarım otellerde animatörlük yapan meslekle karıştırmıyorsundur diyerek yorum yapıyorum.

Öncelikle animasyoncu diye bir şey yok. En azından bu bölümün mezunlarına animasyoncu demek yanlış. Diyeceksen de animatör dersen daha uygun olur.

Millet Animatör deyince dediğiniz meslekle karıştırır diye kendimi mecbur hissettim bu yüzden animasyoncu dedim.

Millet Animatör deyince dediğiniz meslekle karıştırır diye kendimi mecbur hissettim bu yüzden animasyoncu dedim.
Maalesef, isim benzerliği olunca ve halkın yarısından fazlası bu alandan bir haber olduğundan zamanında ben de az yaşamadım bu durumu. Bölüm adını her söylediğimde otel animatörü mü gibi sorulara maruz kalıyordum.

Geri
Yukarı