Ankara'da üniversite okumanın öğrenci için aylık masrafı nasıl olur?

Daha fazla  
Arkadaşlar, aranızda Ankara'da okuyanlardan birileri varsa öğrenmek istediğim için yazmak istiyorum aylık giderleriniz ne kadar? Orada part time çalışıp kendinizi geçindirebiliyor musunuz?
Seneye Belçika'ya gitmeyi düşünüyorum (oradan kabul aldım) fakat geçen seneki puanımla burada girebileceğim yerler var. Asgari ücretin yarısıyla orada veya başka büyükşehirler de olur aslında, hem okuyup hem de kendini geçindirmek mümkün müdür?

Hocam o bazen öyle olamayabiliyor mesela ODTÜ uzay havacılık gibi sağlam bir mühendislik yazdınız diyelim öyle bir bölümü okurken çalışabilecek bir insan olduğunu düşünmüyorum.

Gereksiz bir şeyden değiniyor olabilirim ama muhtemelen psikoloji yazacağım. Sosyal bilimlerde durum nasıl zorluk olarak ODTÜ'de hocam, biliyor musunuz?

Gereksiz bir şeyden değiniyor olabilirim ama muhtemelen psikoloji yazacağım. Sosyal bilimlerde durum nasıl zorluk olarak ODTÜ'de hocam, biliyor musunuz?

Hocam internetten gördüğüm kadarıyla okurken çok rahat ortam yapılabiliyor ama ekstra çalışırsanız sosyal hayat konusunda geride kalabilirsiniz.

Kira 3.000 TL 1+0 - 1+1 (lokasyona göre yükselir)
Aylık yemek 1.500 - 3.000 TL.
Elektrik + doğal gaz + su + internet = 1.000 TL.
Aylık olarak masrafı 5.500 TL bulur. Yemeği çok yiyorsanız 3.000 TL'den hesaplayabilirsiniz.

Hocam 3000 TL'ye çinçinde zor bulursunuz kiralık evi. Bizim depodan dönme kapıcı dairesi bile 7000 TL'ye kiralandı. Etlik'te oturuyorum.

Kira 3.000 TL.
Aylık yemek 1.500 - 3.000 TL.
Elektrik + doğal gaz + su + internet = 1.000 TL.
Aylık olarak masrafı 5.500 TL bulur. Yemeği çok yiyorsanız 3.000 TL'den hesaplayabilirsiniz.

Sağ olun hocam, genellikle bana Ankara'da üniversite okuyorsan aylık masrafın 10 bin liranın altında olmaz demişti oradaki bir arkadaşım (bundan ötürü tırstım biraz). Belçika'da hayat Türkiye'den daha pahalı ama hayat pahalılığı burada daha fazla olduğundan ötürü, Belçika'da hem okuyup hem de çalışmak Türkiye'ye oranla daha uygun diye düşünmüştüm. Araştırmaya devam edeceğim.

Geri
Yukarı