İmam Hatip Okumanın Üniversite Seçimi İçin Dezavantajı Olur mu?

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, Ben istediğim bölüm olan lisede bilişim bölümüne gitmek istiyordum lakin kontenjan benzeri çeşitli sorunlardan dolayı gidemeyip mecburiyetten imam hatibe geçmiş oldum.
İmam Hatib okumanın bana büyük bir dezavantajı olur mu? çünkü ben hem sevdiğim hemde yapabileceğime inandığım ilgim olan bilişim okumak istiyordum, lise öyle böyle bitirdim üniversite sınavı için bir dezavantaj olur mu bu benim için yerleştirmelerde?
Ve lisedeki bilişim eğitimini alamadığımdan dolayı çok bir şey kaybetmiş sayılırmıyım üniversiteye giderken zorlanma gibi?

İmamhatipden sayısal bölümlere gitme oranı cidden düşük en yakın zamanda bir anadoluya nakil aldırmaya çalış ben bile sağlık meslekten vazgeçip anadoluya geçtim.

Merhabalar, Ben istediğim bölüm olan lisede bilişim bölümüne gitmek istiyordum lakin kontenjan benzeri çeşitli sorunlardan dolayı gidemeyip mecburiyetten imam hatibe geçmiş oldum.
İmam Hatib okumanın bana büyük bir dezavantajı olur mu? çünkü ben hem sevdiğim hemde yapabileceğime inandığım ilgim olan bilişim okumak istiyordum, lise öyle böyle bitirdim üniversite sınavı için bir dezavantaj olur mu bu benim için yerleştirmelerde?
Ve lisedeki bilişim eğitimini alamadığımdan dolayı çok bir şey kaybetmiş sayılırmıyım üniversiteye giderken zorlanma gibi?
Hiç bir sıkıntı yaşamazsın. Ben de imam hatip çıkışlıyım ve hiç sorun yaşamadım. Sen sadece dersleri yap, bu sırada da kendin bir şeyler yapıp kendini geliştir, zaten bunu yapabilirsen bilişim dersi alıp da çıkanlara beş basarsın.
İmamhatipden sayısal bölümlere gitme oranı cidden düşük en yakın zamanda bir anadoluya nakil aldırmaya çalış ben bile sağlık meslekten vazgeçip anadoluya geçtim.
Hemen öyle deyip geçme. İmam hatip okuman bölümünü hiç mi hiç etkilemiyor. Ayrıca gayet de sayısal bölümlere gidiyor herkes. Benim dönemimde 6 sayısal, 2 eşit ağırlık sınıfı vardı. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin mezun listesine bakarsan ne demek istediğimi anlarsın.

Direkt olarak bir dezavantajı yoktur tabii. Ancak ders programına bakacak olursam, zaman kaybı sayabileceğim dersler toplam programın 3'te 1'ini kaplıyor. Eğer yanlışım yoksa, haftalık 40 saatinizin ortalama 13 saati din ile alakalı derslere harcanacak. Seçmeli dersler okul tarafından seçilecek olursa bu rakam artar bile.

1537174665-ac84c6.JPG

Demiyorum ki İmam hatip çok kötüdür. Orada okuyan arkadaşlar daha iyi bilecektir fakat benim fikrime göre, zamanınızın büyük bir bölümü israf olacak gibi duruyor. Mümkünse bir anadolu lisesine nakil yaptırılması daha iyi olabilir.

Kardeşim zaten sana şimdiden söyleyeyim, İmam Hatip Lisesi'ne gidenlerin nerdeyse hepsinin dinle bir alakası yok, dinle alakası olan, gerçekten aklı selim olan bir insan veya bir aile, çocuğunu nereye göndereceğini bilir.

Bu işlemi sağlıkdan anadoluya nakil işlemini kaçıncı sınıfta yaptınız ben 11. sınıfım geçiş yapabilirmiyim?
Direkt olarak bir dezavantajı yoktur tabii. Ancak ders programına bakacak olursam, zaman kaybı sayabileceğim dersler toplam programın 3'te 1'ini kaplıyor. Eğer yanlışım yoksa, haftalık 40 saatinizin ortalama 13 saati din ile alakalı derslere harcanacak. Seçmeli dersler okul tarafından seçilecek olursa bu rakam artar bile.

1537174665-ac84c6.JPG

Demiyorum ki İmam hatip çok kötüdür. Orada okuyan arkadaşlar daha iyi bilecektir fakat benim fikrime göre, zamanınızın büyük bir bölümü israf olacak gibi duruyor. Mümkünse bir anadolu lisesine nakil yaptırılması daha iyi olabilir.
Teşekkürler, ama 11. sınıfta nakil yapılmıyor diye biliyorum yapma şansım var mı?

İmam Hatip okumanın size hiç bir zararı olmaz. Bende şuan İmam Hatip lisesinden okuyorum. 10. sınıf öğrencisiyim. Benim hedefim yazılım mekatronik mühendisliği okumayı hedefliyorum. Sen dersine çalış. Çalıştıkça başarılı olursun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı