Anlatarak ders çalışmak verimli mi?

Menemen Baronu

Hectopat
Yer
Trakya
Merhaba. 11. sınıf biri olarak şunu sormak istiyorum: Bir arkadaşım bana konu çalışırken sanki bir öğretmenmişim gibi konulara kendime anlatarak çok verimli çalışabileceğimi söyledi. Yani mesela trigonometri çalışacağım, şizofreni gibi gibi sanki karşımda sınıf varmışçasına konuyu defterden okuyup anlatacağım. Sizce verimli olur mu? Biliyorum biraz saçma ama bilenlere danışmak isterim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle verim alırsınız. Konuya giriş yapmadan önce konu başlığını okuyup tam olarak "öğretmen gibi olun" cümleleri geçmişti aklımdan. Kendi kullandığım çalışma taktiklerinden birisi. Anlama kabiliyetinizi kuvvetlendirmek için standart alışılagelmiş çalışma türlerinden farklı olarak rol yaparak anlatmak beyninizin çalışma şeklini de değiştiriyor.

Hocam kimisi yazarak anlar. Kimisi anlatarak. Kimisi de dinleyerek. Sizin için en iyisinin hangisi olduğunu kendiniz belirlemelisiniz. Bahsettiğiniz şekilde anlatarak çalışmak bayağı bir yararlı olur lakin anlatırken odaklanmanız şart yoksa anlamı kalmaz. Sanki birisine konuyu anlatıyormuş ve iyice anlamasını istiyormuşsunuz gibi düşünün.

Kimine göre evet kimine göre hayır. Ben nefret ederim konu anlatmaktan hele karşımdaki kişi tek seferde anlamıyorsa dayanamam kitabı defteri ısırasım gelir. (Ben de tek seferde anlamam fakat maalesef anlatmaya dayanamıyorum o yüzden böyle şeylere teşebbüs etmiyorum.)

Merhaba. 11. sınıf biri olarak şunu sormak istiyorum: Bir arkadaşım bana konu çalışırken sanki bir öğretmenmişim gibi konulara kendime anlatarak çok verimli çalışabileceğimi söyledi. Yani mesela trigonometri çalışacağım, şizofreni gibi gibi sanki karşımda sınıf varmışçasına konuyu defterden okuyup anlatacağım. Sizce verimli olur mu? Biliyorum biraz saçma ama bilenlere danışmak isterim.

Kesinlikle verimlidir aynı şey yazılım öğrenirken de geçerli sürekli kodun ne işe yaradığını tekrar edin sesli şekilde işe yarıyor mesela: "console.log ile ekrana yazdırıyoruz" gibi gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı