Anne-Baba olmak her şeyi feda etmek mi?

Çocuğa değil, yetiştirene bakacaksın. Sen çocuğun her dediğine evet dersen o da alışır. Şımarır doğal olarak. Yeri geldiğinde evet, yeri geldiğinde hayır deyip bilinçli anne baba olursan o çocuk hem şımarık yetişmez hem de böyle yerlere gittiğinde haddini aşmaz.

Çocuktur yapar, ne olacak ya değil bu mesele. Çocuk istemeyerek kırar, çocuk istemeyerek döker, çocuk istemeyerek bozar ama çocuk, sırf istediği olmadı diye kumandayı TV'nin ekranına atmaz.

Ağaç yaşken eğilir. Eğitim ailede ve küçük yaşta başlar.

Çocuğa değil, yetiştirene bakacaksın. Sen çocuğun her dediğine evet derse o da alışır. Şımarır doğal olarak. Yeri geldiğinde evet, yeri geldiğinde hayır deyip bilinçli anne baba olursan o çocuk hem şımarık yetişmez hem de böyle yerlere gittiğinde haddini aşmaz.

Çocuktur yapar, ne olacak ya değil bu mesele. Çocuk istemeyerek kırar, çocuk istemeyerek döker, çocuk istemeyerek bozar ama çocuk, sırf istediği olmadı diye kumandayı TV'nin ekranına atmaz.

Ağaç yaşken eğilir. Eğitim ailede ve küçük yaşta başlar.
Günümüzdeki anne ve babalar çocuk yetiştiremiyor ki. Çocuğun eline veriyorlar telefon veya tablet ne yaparsan yap diyorlar. Giriyor Youtube'a. Gidip bu çocuk Barış Özcan izleyecek değil, gidiyor X kanalını izliyor daha küçükken IQ'sunu düşürüyor. Ebevenyler hiç hayır demiyorlar zaten ya evet yada sonra diyorlar. Meslek seçimi zaten ayrı bir kanser. Soruyorum 10 yaşındaki çocuğa ne olmak istiyorsun ileride diye, ''Abiğ ben yutubır olmak istyom'' diye cevap veriyor. Tabii ki her ebeveyn böyle değil fakat çok böyle gördüm.

Son düzenleme:
Biz buna sorumsuz aile tablosu diyoruz. 5 yaşındaki çocuğun eline tablet, telefon verip ne yaptığını denetlemezsen 2 gün sonra ''Yutubur da olacagım der, seri katil de.'' Her şey ailede bitiyor bu sebeple.

Bu suçluların da aile yaşamına ve çocukluğuna bakın. Genelde hep sorunlu olur o dönemler. Çocuk yetiştirmek bir eserdir. Eseri şekillendirmek ailenin elinde.

Dayak cennetten çıkmadır diye bir söz var :) Ancak çocuklar üzerinde değil, aileler üzerinde test etmek gerekli bu sözü. Bir çocuğun ileride nasıl bir insan olacağını; çok büyük oranda "Nasıl eğitildiği" belirliyor, çevresi belirliyor. İşin kötü yanı belirli bir yaştan sonra şımarıklık huyu kalıcı bir hale geliyor.

Çok merak ediyorum, anne veya baba olmak her şeyi hiçe saymak mıdır?
Az önce akrabalarımız bizim eve geldi, bir tane kızı var 5 yaşında.
Kız o kadar şımarık büyümüş ki, dünya benim olsun diyor.
Velhasılı, bu şımarık kız TV kumandasını aldı TV'nin ortasına fırlattı ve tahmin edebileceğiniz gibi TV pert...
Annesine babasına bakıyorum, dedikleri laf şu; "bir şey olmaz."
TV 5000 TL.

Tabii para bizden çıkacak...

Soruyorum ana veya babalara; çocuk mu yoksa çalışıp çabalayıp aldığınız elektronik eşyalar mı?

Çocuğa insanların yanında nasıl davranmalı vb. şeyleri öğretmedikleri için böyle olabilir ama ben çocuğu seçerdim.

Aslında öyle değil, çocuk öyle büyütülmez sonra salak oluyorlar. Kusura bakma ama ya o kızın ailesi çok zengindir ya da akıllarında sorun olmalı, kız 18 yaşına gelince neler olacak şimdiden tahmin edebiliyorum.

18 yaşındaki olduğu zaman Aleyna Tilki olur gibime geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı