Anne ve baba ayrılırsa velayet kimde kalır?

canberk3123

Decapat
Yer
konya
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar iyi akşamlar herkese. 15 yaşındayım anne baba ayrılma durumunda ben anne veya babadan babayla kalmak istesem kalmama izin veriliyor mu?

Normalde anneye verilir ancak istisnai durumlarda (ortaklaşa alınan kararlar vs.) babaya da verilebiliyor diye biiliyorum ben.

Ben babama kendimi daha yakın hissediyorum annemle aramda pek bir bağ yok babada kalmak istesem izin verme ihtimalleri kaç? Bu arada annemle babam ayrılmıyor sadece olası bir ihtimalde ne olur onu merak ediyorum.

15 yaşındaysan velayetin kime verildiği çok önemli değil bence annene babana söylerek kimde kalmak istiyorsan kalabilirsin aklın yetiyor sonuçta.
Ben babama kendimi daha yakın hissediyorum annemle aramda pek bir bağ yok babada kalmak istesem izin verme ihtimalleri kaç? Bu arada annemle babam ayrılmıyor sadece olası bir ihtimalde ne olur onu merak ediyorum.

Boşanmalarda çocuğun velayeti çoğu zaman anneye verilir fakat annenin maddi durumu, psikolojik durumu gibi etkenler bunu değiştirebilir. Ayrıca sana sorulduğunda neden babanda kalmak istediğini ve arandaki bağı burada olduğu gibi mahkemede de belirtirsen verilen kararda bunun etkisi büyük olacaktır. Ek olarak baban işsiz, alkolik, ev ile ilgilenmeyen biriyse sen istesen bile seni babaya vermeyeceklerdir.

Geri
Yukarı