Annem baskı yapıyor

Gene Takovic

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhabalar, 16 yaşında lise 2 öğrencisiyim. Son zamanlarda hiç mutlu olduğum bir dönemi hatırlamıyorum. Okul notum şu an 26, ailem ve en başta annem olmak üzere üstüme çok fazla baskı yapıyorlar "çalış derslerine" diye, fakat ne kadar çalışırsam çalışayım bunun bana hiçbir faydası olmuyor. Derslere kafamı veremiyorum. Dediğim hiçbir şeye inanmıyorlar, ki gerçekten yalan söylemiyorum onlara okul hakkında ama nafile, inanmıyorlar. Son 2-3 haftadır her gün tartışma yaşıyoruz ailemle (bu konuyu açmadan 10 dakika önce olduğu gibi). Açık liseye geçmek istiyorum fakat bunu kendilerine söylemek istemiyorum, tersleyecekler ve olay daha da büyüyecek. Aile baskısından artık bıkmaya başladım. Böyle yaptıkları zaman benim çalışma isteğim tamamen yok oluyor. Ağlamak istiyorum ama yok. Bu forumda benden yaşca büyük bir sürü insan var, onlardan tavsiye almak istiyorum. Ne yapmalıyım? Açık lise konusunu aileme açmalı mıyım, yoksa ne yapmalıyım?

Hocam bende sizden 2 yaş küçük biriyim herkesin annesi baskı yapıyor maalesef Türk aile yapısı çok baskıcı ama sorun biraz da sizde masanın başına oturup 2 saat akıllıca çalışsan hem ailen ile aran bozulmamış olur hem de bakarsın notların güzel gelir.

Dostum kusura bakma ama sorunu kendinde aramalısın. 26 ortalama biraz değil baya kötü. Anlamıyorum bahanesine sığınıp çalışmıyorsun gibi geliyor bana. Haddime değil ama istekli bir şekilde çalışmanızı tavsiye ederim.

Eğer herhangi bir şey söylememeyi tercih edersen ders ortalamanı gördükleri zaman seninle daha çok tartışabilirler.

Aşağıda yazdıklarım gerçekten adam akıllı çalışıyorsan ve olmuyorsa geçerlidir. 2 kere masa başına yarım saat oturup olmuyor demekle olmaz. Kendine bir düzen kur ve en azından bir kaç hafta o düzene sadık kal. Çok küçücük bile bir artış olmuyorsa o zaman şunu deneyebilirsin;

İlk olarak güzel bir dille söylemeye çalış. Bakın ben derslerime çalışıyorum siz de görüyorsunuz, elimden geleni yapıyorum gibisinden bir şey söyleyebilirsin.
fakat ne kadar çalışırsam çalışayım
burada da dediğin gibi çalışman lazım ve onların görmesi lazım.

O 26 ortalamayı da yükseltmeye çalış, en azından ilk sınavlar ile ikinci sınavlar arasında az
çok gösterebileceğin bir fark olması lazım. (çalıştığında ve çalışmadığındaki notların) Bakın çalışıyordum, kafam almıyor diye bırakıyordum. Şimdi sizin dediğiniz gibi çalıştım ve de fark bu.
26 idi şimdi 35 oldu. Olmayınca olmuyor
gibisinden bir şeyle desteklersin.

Sonrasında sınavların senin geçebileceğin düzeyde yapıldığı açık öğretimden bahsedersin. Okulda harcadığın zamanı nasıl değerlendirebileceğin hakkında konuşursun. Bir yere girip para kazanacağını mı yoksa evde pc başında sabahtan akşama kadar oturup oyun oynayacağını mı söylersin bilemiyorum.

Annene tanıyorsun zaten onun en iyi anlayabileceği şekilde ses tonunu yükseltmeden söylemeye özen göster.

Yeni konular

Geri
Yukarı