Annem boşanma davası açsa tazminat alabilir mi?

Dostum tüm tartışmayı şimdi okudum. Bu kızgın emojisi atanlara çok takılma çünkü kendileri senin neler yaşadığını buradan göremedikleri için anca böyle saçma tepkiler verirler. Ben de senin yaşadıklarını yaşadım. (aslında senin yaşadıklarının yanında benimkisi yine iyi ama seni yine de çok iyi anlarım) bu düşüncende de haklısın çünkü ancak evin ihtiyaçlarını karşılamış vs. tamam buna da şükür fakat yine de gezme tozma tarzı şeyler de önemsiz denilemez bunlar da ihtiyaç. Parası olmasa tabii ki tolerans gösterilmeli ama anlattıklarına göre var.
Ve burası Türkiye ne olacağını maalesef ki asla kestiremeyiz. Umarım hakkınızda hayırlısı olur. O adamdan tez zamanda kurtulmanız dileğimle... (tabii o senin baban ve asla saygısızlık yapmamalısın ama babanı gerçekten sevemiyorsan mesafeni korumaya çalış ki özel alanına çok giremesin. Bu şekilde de güzel baba oğul veya baba kız ilişkisi yürüyor bu arada ben de aynı şekilde yürütüyorum ve gayet de sık telefonlaşırız bir problem yok.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam biraz açabilir misiniz?
Davayı artık annem açmak zorunda babam para vermemek için açmıyor vermeyeceğini bilse 1 dk durmaz açar zaten anlaşmalıyı da kabul etmiyor amacı kuruş vermeden def etmek.

Şiddet vs en son 5 yıl ve öncesinde oldu bana kardesime anneme evde olduğu her gün desem yeridir dediğim olaylarda biri ben doğarken biri de 5 yaşında gözümün önünde oldu, şu an küfür ve tartışma ve bizim ihtiyaçlarımızı karşılamıyor, dün kardesime vurmus mesela son 5 yıldır bana vurmaz ama küfür etmesini eksik etmez ezer durur tehdit eder vs.

Bu arada alınan bütün mallar evlilikten sonra alınmıştır.
Kanka kusura bakmada bu normal davalar 10 yıl bile sürüyor. Yani anlaşmalı olmazsa ayrılmaları bayağı sor. Ayrılmak için çare olarak babanızın anlaşma taleplerini karşılamak gibi duruyor.

Bak kardeşim, yaşın daha 17'ymiş. Lise çağında bir çocuk olarak olayları çok farklı yorumlayıp, farklı düşüncelere, nefretlere dalabilirsin. Bu yaşlarda olgun biri gibi düşünmende zor ama her açıdan kendinizi haklı görme. Ve şunuda unutma, ne kadar kötü olursa olsun o senin baban, sen istesende istemesende sen onun evladısın. Ve sen, annenle baban arasındaki bir olaya sakın direkt müdahil olma.

Anlatırken okudum, "evin ihtiyaçlarını karşıladığını, su, elektrik, erzak, senin telefon kontörün ve okul harçlığınızıda verdiğini" söylemişsin. Temel olarak daha ne bekliyorsunuz anlamadım. Herkes, çocuğunu çok rahat ettirmek yada gezsin tozsun diye sınırsız para vermek zorunda değil. Adam, temel ve asgari ihtiyacınızı karşılıyormuş yani ne kadar kötü şeyler yapmışta olsa. Yani demem o ki, şuan ki hırsın ve gençlik hırçınlığıyla herşeyide görmezden gelme.

Bu yazdıklarımdan, yaşadıklarını hafif görüyorum zannetme ama evinde ailesinde tek dert sende varda zannetme. Kaldı ki seninde dediğin gibi, esas büyük ve kötü şeyleri 5 yıl ve öncesinde yaşamışsınız. Şuan ki tartışmaların üzerine, eskiyide öne sürüp, nefret pompalamayın birbirinize.

Mal konusuna gelirsekte, ben açıkçası eşit mal paylaşımına karşıyım, iyi olsun kötü olsun, erkeklere haksızlık olarak düşünüyorum ama devlet nezdinde genel olarak kadın odaklı hüküm verildiği için anneniz baya birşey alabilir sanırım. Ha mal alırsın ama işin sonu çok kötüde bitebilir, Allah göstermesin.
Siz bilirsiniz ama gayeniz huzur ve kurtulmak ise, karşılıklı anlaşarak bitirmeye çalışın. Aksi durumda, iki taraf içinde çok sıkıntılı süreçler meydana geliyor. Medyadan görüyoruz.

Bak kardeşim, yaşın daha 17'ymiş. Lise çağında bir çocuk olarak olayları çok farklı yorumlayıp, farklı düşüncelere, nefretlere dalabilirsin. Bu yaşlarda olgun biri gibi düşünmende zor ama her açıdan kendinizi haklı görme. Ve şunu da unutma, ne kadar kötü olursa olsun o senin baban, sen istesen de istemesen de sen onun evladısın. Ve sen, annenle baban arasındaki bir olaya sakın direkt müdahil olma.

Anlatırken okudum, "evin ihtiyaçlarını karşıladığını, su, elektrik, erzak, senin telefon kontörün ve okul harçlığınızıda verdiğini" söylemişsin. Temel olarak daha ne bekliyorsunuz anlamadım. Herkes, çocuğunu çok rahat ettirmek ya da gezsin tozsun diye sınırsız para vermek zorunda değil. Adam, temel ve asgari ihtiyacınızı karşılıyormuş yani ne kadar kötü şeyler yapmışta olsa. Yani demem o ki, şu anki hırsın ve gençlik hırçınlığıyla her şeyide görmezden gelme.

Bu yazdıklarımdan, yaşadıklarını hafif görüyorum zannetme ama evinde ailesinde tek dert sende varda zannetme. Kaldı ki seninde dediğin gibi, esas büyük ve kötü şeyleri 5 yıl ve öncesinde yaşamışsınız. Şu anki tartışmaların üzerine, eskiyide öne sürüp, nefret pompalamayın birbirinize.

Mal konusuna gelirsekte, ben açıkçası eşit mal paylaşımına karşıyım, iyi olsun kötü olsun, erkeklere haksızlık olarak düşünüyorum ama devlet nezdinde genel olarak kadın odaklı hüküm verildiği için anneniz bayağı bir şey alabilir sanırım. Ha mal alırsın ama işin sonu çok kötüde bitebilir, Allah göstermesin.
Siz bilirsiniz ama gayeniz huzur ve kurtulmak ise, karşılıklı anlaşarak bitirmeye çalışın. Aksi durumda, iki taraf içinde çok sıkıntılı süreçler meydana geliyor. Medyadan görüyoruz.

Annem calışabilirdi değil mi? Anne mi önceden çalıştırmıyordu, annem debilirdi biriktirip mal yapmasını, daha ne bekliyorsun diyorsun, ulan biz olmasak zaten o dediğim ihtiyaçları gene her türlü alacak 😃 bu yaşımda ayakkabı istediğimde üstüme kıyafetimi ben mi almak zorundayım? Arkadaslarla arada dışarı çıktığımda kendi cebimden mi vermek zorundayım ben maaşlı işçi falan değilim, okula gönderiyor sadece okulda yemek paramı veriyor bana başka para verdiği falan yok, Allah aşkına insanca düşünün hangi devirde yaşıyoruz sizin isteğiniz her zaman kısıtlamak kardeşim eğlenmeyecek miyim ayda bir gidiyorum bir de Max normalde gene sahile falan geçiyoruz bir şeyler alıyorım gene kendim veriyorum parasını vermek zorunda değilim bu yaşta kimse kusura bakmasın,
Üstüme başıma güzel kıyafetler almayacak mıyım? Kendim veriyorum paraları vermek zorunda değilim, eşit mal paylaşımına karşıymıssın burada ben 20 seneyi aşmış evlilikten bahsediyordum ve çocuklarda anneyle kalacak az oturup düşünmeyi dene bence, alınan malların hepsi evlilikten sonra alınmış önceden olan şeyler olsa ağzımı bile açmam, zamanında evi zaten annemin altınlarını kaçırmış dükkan açmış satmış ve ev almış kendi yaptığıda bir şey değil, mal konusunda biz bizim olmayan bir şeyimizi istemiyoruz bizim olan seyleri istiyoruz bende isterdim dünyaya gelmeyip cennette avokado yemek beni dünyaya getiren yapan belli ve bakmak zorunda, ben geceleri düşünmekten uyuyamıyorum diyorum lise yaşında ergensin demeye getiriyorsun abicim lafı ayda bir dudağımda stresten uçuk çıkar benim, kafan içi doludur yani size her şey çok basit geliyor, her gün sınırsız para verip gezdirip tozdurmak zorunda değil diyor adam bana ya 😃,
En son 5 sene önce şiddet vardı diyorum mesela geçen kardeşime gene vurmuş o ayrı da eskiye dönüp nefret pompalamayin diyorsun şu an her gün küfür tartışma dönüyor, bütün mahalleye rezil olmuşuz sesten adam bana ne anlatıyor.

Arkadas ekonomi cok iyi benim mi haberim yok adam huzur istiyorsanız karşılıklı anlaşarak bitirin diyor karşı tarafın istediğini söyledim ben zaten olsun paşam sokakta kalırız zaten ya da sen mi bakacaksın ne huzurludur şimdi sokakta kalmak ama değil mi? Mantıklı seyler söyle.

Annem calışabilirdi değil mi? Anne mi önceden çalıştırmıyordu, annem debilirdi biriktirip mal yapmasını, daha ne bekliyorsun diyorsun, ulan biz olmasak zaten o dediğim ihtiyaçları gene her türlü alacak 😃 bu yaşımda ayakkabı istediğimde üstüme kıyafetimi ben mi almak zorundayım? Arkadaslarla arada dışarı çıktığımda kendi cebimden mi vermek zorundayım ben maaşlı işçi falan değilim, okula gönderiyor sadece okulda yemek paramı veriyor bana başka para verdiği falan yok, Allah aşkına insanca düşünün hangi devirde yaşıyoruz sizin isteğiniz her zaman kısıtlamak kardeşim eğlenmeyecek miyim ayda bir gidiyorum bir de Max normalde gene sahile falan geçiyoruz bir şeyler alıyorım gene kendim veriyorum parasını vermek zorunda değilim bu yaşta kimse kusura bakmasın,
Üstüme başıma güzel kıyafetler almayacak mıyım? Kendim veriyorum paraları vermek zorunda değilim, eşit mal paylaşımına karşıymıssın burada ben 20 seneyi aşmış evlilikten bahsediyordum ve çocuklarda anneyle kalacak az oturup düşünmeyi dene bence, alınan malların hepsi evlilikten sonra alınmış önceden olan şeyler olsa ağzımı bile açmam, zamanında evi zaten annemin altınlarını kaçırmış dükkan açmış satmış ve ev almış kendi yaptığıda bir şey değil, mal konusunda biz bizim olmayan bir şeyimizi istemiyoruz bizim olan seyleri istiyoruz bende isterdim dünyaya gelmeyip cennette avokado yemek beni dünyaya getiren yapan belli ve bakmak zorunda, ben geceleri düşünmekten uyuyamıyorum diyorum lise yaşında ergensin demeye getiriyorsun abicim lafı ayda bir dudağımda stresten uçuk çıkar benim, kafan içi doludur yani size her şey çok basit geliyor, her gün sınırsız para verip gezdirip tozdurmak zorunda değil diyor adam bana ya 😃,
En son 5 sene önce şiddet vardı diyorum mesela geçen kardeşime gene vurmuş o ayrı da eskiye dönüp nefret pompalamayin diyorsun şu an her gün küfür tartışma dönüyor, bütün mahalleye rezil olmuşuz sesten adam bana ne anlatıyor.

Arkadas ekonomi cok iyi benim mi haberim yok adam huzur istiyorsanız karşılıklı anlaşarak bitirin diyor karşı tarafın istediğini söyledim ben zaten olsun paşam sokakta kalırız zaten ya da sen mi bakacaksın ne huzurludur şimdi sokakta kalmak ama değil mi? Mantıklı seyler söyle.
Tamam güzel kardeşim, sen böyle devam et. Umarım mutlu olursun.

@Hayattansoğuduk ilk önce annene sonra kardeşine ve sana dayanma gücü ve huzura kavuşmanızı diliyorum.

Şimdi babanızın yaptığı davranışlar ve sözler aile içi geçimsizlik ve ileri dereceye varacak kişilik haklarınıza, yaşamak, huzurlu olma ve güvenle barınma hakkınıza saldırıda bulunuyor.

Öncelikle babanızın yaptıkları bununla sınırlı kalmayacağını bilin.

Annenizde dahil kimseye eyvallahınız olmasın sizin ilk olarak anlamanız gereken şey kendinizi olaya adapte edebilmeniz ve geriden izleyip karşınızda aileniz olarak değil birer birey ve insan olduklarını anlamanızdır.

O zaman sakin olup kendiniz için ve sonra kimin için çabalamak istiyorsanız onun için düşünmeye ve harekete geçmeye başlayacaksınız.

İnsanların ne dediğine bakmayın veya ne düşünürler rezil olduk diye endişe duymayınız bu sorunlar bittiğinde evi satıp bir ilçe değişimine bakar temiz bir sayfa açmak.

Aynı yerde ikamet ettiğiniz insanlar aileniz olabilir ama öncelikle herkes gibi insan olduklarını ve hayatta kendi menfaatleri için ve yaşama hakkı için her şeyi yapabileceklerini aklınızdan çıkarmayınız.

Size önereceğim şeyler sırası ile adım adım uygulanmalıdır ki böylelikle ilerleyen zamanda daha çok sorun yaşamadan hayatınıza devam edebilesiniz.

İlk önce babanıza evden uzaklaştırma kararı çıkarmanızdır. Böylelikle can güvenliği ve ev içi şiddet ve huzursuzluk sorunlarınız biraz azalır.

Sonra ki adım annenizin darp veya baskıya uğradığını savcılık makamında kanıtlamak için gerekli raporlar ve adli tıp kurumundan heyet raporu almaya bakınız bunlar mahkemede ve uzaklaştırma kararlarında çok etkili ve kararların hızlı alınmasında etkili olacaktır.

Uzaklaştırma kararı sonra boşanmak ve sizin ve kardeşinizin vasiliğini alması için velayet davası açılması ve karar verilinceye kadar tedbir amaçlı geçici velayeti annenize verilmesini talep ediniz.

En son aşama ise babanızın aklı dengesinin yerinde olup olmadığını ve bu baskıyı ve şiddeti bilinçli olarak yapıp yapmadığını kanıtlamak için mahkemeden akli dengesinin yerinde olup olmadığını ve psikolojik değerlendirme istediğinizi ve adli tıp kurumdan acil olarak kolluk kuvvetlerinin desteği ile heyete çıkmasını talep ediniz.

Eğer ki bu yukarıda yapılacak aşamada mahkeme emrine karşı gelmeyi veya direnmeye çalışırsa babanız hakkında yakalama emri çıkartılmasını isteyiniz.

Son olarak annenize taşınır veya taşınmaz mallar hesaplar varsa hepsi için tedbir ve bloke koyulmasını talep ediniz. Her ne kadar evlilik içerisinde çalışıp çabalayıp mal mülk birikim yapıldıysa yapılan borç, senet ve sözleşmelerde mahkemenin taktiri ile paylaştırılabilir.

Babanız sizi yıpratmak için son anda evin elektrik, suyunu ve doğalgazını ödemeyip sizi zor durumda bırakabilir ve bu yüzden geciken borç yüzünden icralık olursunuz ve mallarınıza haciz işlemi konulabilir.

Bunu önlemek için anneniz abonelikleri kendi üzerine almayı denesin ve bunu savcıya ve mahkemeye bilgi olarak sunup yardımda bulunmalarını isteyiniz.

Senin kafan huzurda vs. değil. Senin aklını para ve mal varlığı bürümüş. Sadece 2 arabayı almak diyorsun. Oldu ki hiçbir halt alamadın? Ne olacak üzülecek misin yoksa anneni o adamdan kurtardığın için mutlu mu olacaksın?

Hiçbir halt alamadan sokakta kalırlarsa ne olacak hiç bunu düşündün mü?

Oradan kızgın emojiler atmak kolay tabii. Aynısını sizde yaşayın göreceğim sizi.

Anlıyorum seni kardeşim. Babanın çoktan hapishanede olması gerekirdi.Bıçaklama şiddet aldatma v.s diyorsunuz neden şikayetçi olmadınız ? Kanıt falan alsaydınız delil olarak.?

Son düzenleme:
@Hayattansoğuduk

İlk önce babanıza evden uzaklaştırma kararı çıkarmanızdır. Böylelikle can güvenliği ve ev içi şiddet ve huzursuzluk sorunlarınız biraz azalır.

İ

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim fakat uzaklaştırma işi olmaz çünkü babam eğer bir daha öyle bir şey olursa annemi ölümle tehdit ediyor ve bu sefer gerçekten ciddi yeminler ediyor, bundan önce bir kere daha uzaklaştırma almıştı, evin içinde annemi darp edip bıçakla kovaladığı için biz araya ağlayarak girmeyip önüne atlamasak şu an her şey çok farklı olabilirdi tabii, işte o zaman uzaklaştırma almıştı, hiç unutmuyorum bir 5 sene oldu herhalde 300 metre uzakta oturan bazı arkadaşlar sizin apartmanda ne oldu demişti, bende bilmiyorum bizde duyduk ama anlamadık demiştim of ya hayat çok iyisin gerçekten.
Dediklerinizi eğer boşanmaya yoluna giderseler uygulamaya calışacağım bu arada anneannemlere gideriz zaten öyle bir şey olsa onlar farklı şehirdeler.

Oradan kızgın emojiler atmak kolay tabii. Aynısını sizde yaşayın göreceğim sizi.

Anlıyorum seni kardeşim. Babanın çoktan hapishanede olması gerekirdi. Bıçaklama şiddet aldatma vs diyorsunuz neden şikayetçi olmadınız? Kanıt falan alsaydınız delil olarak?

Kanıtları var diyor annem fakat babam herseferinde bir şey yapıp annemi kandırıyor bir de annem korkuyor yani korkutuyor ama suanlık öyle şeyler yok diyorum ama dün gene bir şeyler oldu tabii.

Konu sahibinin konuyu açma amacı para ve amacı babasından ayrılmak değil bütün parayı almak adam tasarruf yapıp milyon lira biriktirmiş oda almaya çalışıyor bir de babayı savunmuyorum yaptığı çok koyu bir şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı