Annesi tarafından terk edilmiş birkaç günlük yavru kedi nasıl beslenir?

Geçenlerde bir kedi bizim apartmanda yavruladı ve bir daha gelmedi. Yavrular gerçekten çok küçük maksimum 1 haftalık. Yavruları sahiplendireceğim ama şimdi bu yavruları nasıl beslemeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. 5 yavru var ben fark ettiğimde maalesef ikisi ölmüştü. Kalanları hayatta tutmak istiyorum. Ortamları sıcak, genişçe bir kutunun içinde duruyorlar ve kutuyu ara ara temizliyorum. Beslenme dışında şimdilik bir problem yok.

Ortalama 2 saatte bir acıkırlar. Tuvalet yapmayı; ılık suya batırlımış bir pamuğu, genital bölgeye sürerek öğretmelisiniz. Aksi halde karınları şişer ve yaşamazlar. Sabır gerektiren bir durumdur.

Tuvaletlerini de yaptırdım şimdi durumları iyi gibi ama komşumuz bilmeden kedilere normal süt vermiş. Normal süt zararlı diye biliyorum kediler de çok küçük, ciddi bir sorun olur mu sizce? Yavru kedilerin sütü için özel hazırlanmış toz karışımları varmış yarından itibaren temin edip onunla besleyeceğim.

Özellikle yeni doğanların bir süre sonra gözü kapanmaya başlıyor ona dikkat edin, gözü kapanan ya da iltahaplanan kedilerin gözüne pamuğu soğuk çaya bandırarak pamukla gözlerini silin, onun dışında sık olmayacak şekilde yaş mama ve süt verebilirsiniz, ha bir de mahallenizde yavrulayan başka bir kedi varsa ona alıştırmaya çalışın, sütanne mantığı ile düşünebilirsiniz, eğer kabul etmez ise yavrulayan diğer kedinin yavrularına sürterek kokusunun geçmesini sağlayabilirsiniz o şekilde kabullenir, kendi yavrusuymuş gibi davranır.

Tuvaletlerini de yaptırdım şimdi durumları iyi gibi ama komşumuz bilmeden kedilere normal süt vermiş. Normal süt zararlı diye biliyorum kediler de çok küçük, ciddi bir sorun olur mu sizce? Yavru kedilerin sütü için özel hazırlanmış toz karışımları varmış yarından itibaren temin edip onunla besleyeceğim.
Normal süt laktoz içerir ve bu da kediciklere zarar verir. Devamı olmayacağı için şimdilik bir şey olmaz bence. Duyarlılığınız için size minnettarım. Teşekkürler.

Geri
Yukarı