Anti-Virüs programları güvenilir midir?

Format atmanızda çözüm olur fakat gerekeceğini düşünmüyorum ESET detaylı aramada buluyor.
Malwarebytes ve Kaspersky ücretsiz kullanabileceğiniz iyi AV'lerdir. Ama ücret veririm diyorsanız ESET kullanabilirsiniz.
Malwarebytes ve Kaspersky ile taratmıştım foruma konuyu yazmadan önce tekrar malwarebytes ile taratıyordum. Şimdi önce Eset ile sonra Norton ile tam tarama yapacağım sonucu sizlerle paylaşırım teşekkür ederim. Peki bunlarda da sorun çıkmazsa nasıl bir yol izlemeliyim ?

Malwarebytes ve Kaspersky ile taratmıştım foruma konuyu yazmadan önce tekrar malwarebytes ile taratıyordum. Şimdi önce Eset ile sonra Norton ile tam tarama yapacağım sonucu sizlerle paylaşırım teşekkür ederim. Peki bunlarda da sorun çıkmazsa nasıl bir yol izlemeliyim ?
Hirens boot gibi canlı bir işletim sistemi indir onun içinde aletlerle diskini tarat bence. Aylık para verdiğiniz antivirüsler bile bilgisiyar açılışında kendini gizleyen virüsleri göremiyor. En kesin çözümdür. Öneririm. Hirens boot içindeki kaspersky bileşenini kullanıyorum genelde. Ve ücretli ya da ücretsiz kullandığım bir antivirüs yok.

Hirens boot gibi canlı bir işletim sistemi indir onun içinde aletlerle diskini tarat bence. Aylık para verdiğiniz antivirüsler bile bilgisiyar açılışında kendini gizleyen virüsleri göremiyor. En kesin çözümdür. Öneririm. Hirens boot içindeki kaspersky bileşenini kullanıyorum genelde. Ve ücretli ya da ücretsiz kullandığım bir antivirüs yok.
İnternetteki yazılardan tam bir şey anlamadım tam olarak ne yapıyor anlatabilirseniz sevinirim

İnternetteki yazılardan tam bir şey anlamadım tam olarak ne yapıyor anlatabilirseniz sevinirim
İmaj kalıbı inecek resmi siteden. Bunu rufus gibi programla usb belleğe yazdırıp işletim sistemi yüklüyormuş gibi bilgisayar açılışında açıyoruz. Usbnin boş olduğundan emin olun önce usbde yedek alınması gereken bilgiler varsa alın usbyi boşaltın. Malum dolu usbye sistem yazdıramayız.

Hirens boot acil durum sistemidir. Olası sorunlarda iş görecek bir sürü program takım taklavat yüklüdür. 4 adet de antivirüs remove diyebileceğimiz ücretsiz taratma bileşeni vardır. Bunları kullanabilirsiniz. Bilgisayar usb ile açılacağından diskler dışardan bakan kişi gibi görünür yani eğer saklanan bir virüs vb varsa saklanacak yer olmayacağı için ek sistem bunu görecektir. Korkunuz olmasın format yapmıyoruz sadece usbdeki sistemi canlı olarak açıyoruz yükleme yok.

Ayrıca antivirüs programı şahsen önermiyorum. Bence gereksiz ram, işlemci ve disk yükü oluşturuyor. Normal bir ev kullanıcısı internet tarayıcısında emsisoft eklentisi, usb virüslerine karşı da usbguard programı kullansa yeterli. Gerisi kendi kullanımına bakıyor.

İmaj kalıbı inecek resmi siteden. Bunu rufus gibi programla usb belleğe yazdırıp işletim sistemi yüklüyormuş gibi bilgisayar açılışında açıyoruz. Hirens boot zaten acil durum sistemidir. Olası sorunlarda iş görecek bir sürü program takım taklavat yüklüdür. 4 adet de antivirüs remove diyebileceğimiz ücretsiz taratma bileşeni vardır. Bunları kullanabilirsiniz. Bilgisayar usb ile açılacağından diskler dışardan bakan kişi gibi görünür yani eğer saklanan bir virüs vb varsa saklanacak yer olmayacağı için ek sistem bunu görecektir. Korkunuz olmasın format yapmıyoruz sadece usbdeki sistemi canlı olarak açıyoruz yükleme yok.

Ayrıca antivirüs programı şahsen önermiyorum. Bence gereksiz ram, işlemci ve disk yükü oluşturuyor. Normal bir ev kullanıcısı internet tarayıcısında emsisoft eklentisi, usb virüslerine karşı da usbguard programı kullansa yeterli. Gerisi kendi kullanımına bakıyor.
Aşamaları için referans alabileceğim bir video paylaşabilir misiniz ?

Aşamaları için referans alabileceğim bir video paylaşabilir misiniz ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video eski biraz ama iso indikten sonraki adımlar değişmiyor. Buradan inceleyebilirsiniz. Windows 10 isosu yerine hirens boot isosu olacak sadece

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Video eski biraz ama iso indikten sonraki adımlar değişmiyor. Buradan inceleyebilirsiniz. Windows 10 isosu yerine hirens boot isosu olacak sadece
Bunun için değil de devam işlemleri için demiştim bu video olur mu acaba ?

Bunun için değil de devam işlemleri için demiştim bu video olur mu acaba ?
Evet bunun gibi sistem açılacak. Bildiğim yolu anlatayım kısaca:
Masaüstünde utility diye klasör olacak. Onun içinde security klasöründe dediğim bileşenler mevcut. Orada kaspersky kullanıyorum genelde. Tarama bitince bulunan tehditleri eğer oluyorsa cure yani iyileştir diyorum, olmayanı da sil diyorum bu kadar. Diske bağlı olarak tarama uzun sürebilir.

Evet bunun gibi sistem açılacak. Bildiğim yolu anlatayım kısaca:
Masaüstünde utility diye klasör olacak. Onun içinde security klasöründe dediğim bileşenler mevcut. Orada kaspersky kullanıyorum genelde. Tarama bitince bulunan tehditleri eğer oluyorsa cure yani iyileştir diyorum, olmayanı da sil diyorum bu kadar. Diske bağlı olarak tarama uzun sürebilir.
yedekleme almam gerekir mi ?

yedekleme almam gerekir mi ?
Usbye hirens boot yazdırmadan önce usbde eğer dosya falan lazımsa gerekliyse bir yere yedek almak gerekir. Onun dışında virüs taraması yapılacak bir şey silinmeyecek, virüsler dışında tabi. İşiniz bittiğinde başlattan kapatmaya basın, kapanıbca usbyi çıkarın normal bir şekilde bilgisayarı açın çözüm olaxaktır diye düşünüyorum

Geri
Yukarı