Anti-virüs yazılımları kullanılmalı mı, güvenli mi?

Windows Defender küçük ve orta virüsleri durdurabiliyor virüs programı kullanabilirsiniz ben kullanmıyorum bir sıkıntı yaşamadım.

Ben Windows Defender'in yetmediği kanaatindeyim. Bazı kullanıcılar Windows Defender yeterli diyor indirmiyor. Ben Eset NOD32 antivirüs kullanıyorum 6 seneden beri. Tercih meselesi açıkçası KasperSky kullanan var, Avast kullanan var. Ben Avast'ı kullandım ama pek sevmedim. Fiyatı da makul değil pek. Eset NOD32 12 aylık key alıyorum kafam rahat. Orijinal kullanmakta önemli bu arada.

Windows tarafında yararlı buluyorum, kendimi her ne kadar "bilinçli" olarak tanımlasam da bazen basit şeyler için nerelere girdiğimi takip bile edemiyorum. O yüzden risk almak yerine kullanmayı yararlı buluyorum. Hafif ve etkili bir yazılım kullandığınız sürece varlığını bile fark etmezsiniz (performans açısından).

Ekleme: 2. sorunuzu görmemişim. Ben Kaspersky kullanıyorum size de tavsiye ederim.

Sizce AV yazılımları kurulmalı mı? Kurulacaksa hangi yazılım kurulmalı?
Bu soru şuna benziyor: "Eve kapı takmalı mıyım yoksa takmamalı mıyım?"
Kapı olarak söylersek: "Evde hırsızlarla yaşamak istemiyorsan tabii ki kapı takman gerekir. Çelik kapı takarsan daha etkili olacaktır."

Bilgisayar olarak da kaliteli koruma için kaliteli bir AV kurmanız gerekir.
Yazılım olarak tavsiye istiyorsanız da Kaspersky, Bitdefender gibi kaliteli firmaları tercih edebilirsiniz. :)

Geri
Yukarı