Antidepresan ve benzeri ilaçlar kişiliği değiştirir mi?

Kratocius

Kilopat
Daha fazla  
Doktorum bana bir takım sorunlarım yüzünden bir ilaç yazdı. Bunu kullanmamı söyledi. Çok uzun zamandır gitmiyordum bir uzmana. Yaklaşık 4 yıldır diyebiliriz. Sonra giderek zorlaştığını fark edip bir uzmandan yardım almak istedim ve psikiyatriye gittim. Bana bir ilaç yazdı kullan iyi gelecektir ve yan etkisi çok azdır dedi. Kullanmak istiyorum ama tek bir sorun var. Kişiliğimi değiştirsin istemiyorum. Üzüntümü, rahatsızlıklarımı tabii ki değiştirecek ve düzeltecek orasına katılıyorum ama şöyle bir sorun var memnun olduğum iyi hissettiğim şeylerim de gidecek diye üzülüyorum. Duygularım, fikirlerim, düşüncelerim, hareketlerim değişsin istemiyorum. Kısaca özet geçecek olursak bu ilaç sadece kötü şeylerimi düzeltiyor mu yoksa beni tamamen mi değiştiriyor? Yani beni düzeltirken, aynı zamanda değiştiriyor mu? Bir uzman ya da kullanan birisi var ise ve deneyimlerine göre yazarsa çok memnun olurum. Doktoruma danışamıyorum çok uzakta ve en erken randevuyu 2 hafta sonraya alabiliyorum maalesef. :(

Antidepresanlar, her önüne gelen doktorun yazmaması gereken, sizi iyileştirirken ciddi anlamda zararlarda verebilen ilaçlardır.

Uzun süreli kullanımlarda, bir anda kontrolsüz olarak bırakıldığında, çekilme sendromu denilen bağımlılık yapma yetenekleri de vardır.

Dikkatli ve bilirkişi kullanımında alınmaları/bırakılmaları gerekir. Sizi değiştirme meselesine gelecek olursak;
  • Bugün siz antidepresan kullanıyorsanız, ve kendinizde pozitif yönde gelişmeler varsa, tedaviniz olumlu ilerliyor ve olması gereken kişi oluyorsunuz demektir.
  • Sizi değiştirdiğinizi düşündüğünüz şeyler aslında, değişmesi gerekenler diye düşünebilirsiniz.

Ya anksiyete ya deprasyon ya panik ya okb yaşıyorsunuzdur. Antidepresanlar öyle akıllı ilaçlar ki (maşallahları var yapay zekadan daha zekiler) hangi sorununuz varsa orayı tedavicik eder (!)
İlaçsız kurtulmak istiyorsan izzet güllü izle.

Demek istediğinizi tam anlayamadım.
Antidepresanlar, her önüne gelen doktorun yazmaması gereken, sizi iyileştirirken ciddi anlamda zararlarda verebilen ilaçlardır.

Uzun süreli kullanımlarda, bir anda kontrolsüz olarak bırakıldığında, çekilme sendromu denilen bağımlılık yapma yetenekleri de vardır.

Dikkatli vebilirkişi kullanımında alınmaları/bırakılmaları gerekir. Sizi değiştirme meselesine gelecek olursak;
  • Bugün siz antidepresan kullanıyorsanız, ve kendinizde pozitif yönde gelişmeler varsa, tedaviniz olumlu ilerliyor ve olması gereken kişi oluyorsunuz demektir.
  • Sizi değiştirdiğinizi düşündüğünüz şeyler aslında, değişmesi gerekenler diye düşünebilirsiniz.

Anladım demek istediğinizi ama genel olarak hani kişiliğimde çok farklı birisi olmak istemiyorum onu demek istedim aslında. Yani tedavi olurken illaki değişim olacaktır dediğiniz gibi ama beni 180 derece farklı birisine çevirsin de istemiyorum. O derece değiştirir mi onu sormak istemiştim.

Kişilik değiştirme ilacı değil ki kişiliğini değiştirsin asabi bir insan ilaç alınca 1 ay sonra pamuk olmuyor yani. Ufak tefek etkileri olur tabii.

Hormon bozukluğu ilaçlar var. Bu erkekten kadın olma ile alakası yok, yanlış anlaşılmasın. Ama beyindeki bazı kimyasallar düzgün çalışmıyor ve ilaç ile tedavisi bekleniyor. Örnek olarak Depakin ilacını söyleyebilirim.

Depakin, epilepsi ve bipolar bozukluğu ile ilgilidir. Nörolojiye de gittim. Psikiyatri ve nöroloji doktorum aynı ilacı yazdı ancak birbirlerinden habersizdi. İkisi de Depakin yazdı fakat nöroloji doktoruna gittiğim zaman bunu söyledim ve tekrar test yaptı(testin adını hatırlamıyorum)ve bir şey çıkmadı. O öyle oldu gitti. Bu arada Depakin, kana karışıyor. Belli aralıklarla kanındaki değerler ölçülüyor.

Sakinleştirici ilaçlar var bir de. Bunlar insanı rahatlatıyor ama doktor dahilinde olmadan içilirse bağımlılık yapıcı bir şey oluyor.

Burada epilepsi konumuz değil, bipolar bozukluk. Benim tanım; bipolar şizoafektif bozukluğu idi. Şizofren de değilim. Ama bana koyulan tanı bu tanıydı.

Psikiyatriye önce psikolog a gitmeyi düşündünüz mü ?

Psikiyatri doktorları direk hap yazmaya daha eğilimliler .Belki sorununuz hap kullanmadan da çözülebilir.

Kısaca özet geçecek olursak bu ilaç sadece kötü şeylerimi düzeltiyor mu yoksa beni tamamen mi değiştiriyor? Yani beni düzeltirken, aynı zamanda değiştiriyor mu?

Bu ilaçlar kimyasal olduğu için bir takım değişiklikler oluyor. Ama erkekken kadın gibi yapma olayı olmuyor. Ama hepsinde ilaç kesin bir çare değil. Biraz da kendi düşünmeyeceksin. "nasıl olacak?" diye soracak olursan vücudunu yoracaksın. Beyin asla değil. Sadece vücut.

Yeni konular

Geri
Yukarı