Antidepresan Yan Etkileri

Bu ilk yazdığınız cümleyi pek anlayamadım :D Fikriniz için sağolun fakat doktorum bana sosyal fobi tanısı koydu ilacın yanında terapi de görüyorum.

Sertralin bir SSRI, SERT inhibitörü. Serotoninin sinaptik boşluktan geri alımını inhibe etmek serotoninin yükselimine bağlı birtakım değil, bir hayli değişikliğe yok açar.

Sosyal fobi kendi başına bir hastalık değil. Ortalama bir insansındır, geçmişte yaşadığın bir travma sende anksiyeteye yol açıyordur. Veya otistiksindir, sosyal ortamlar çeşitli sebeplerden dolayı sende kaygı ve anksiyeteye yol açıyordur. Doğru çözümün, hastanın beynini serotonin seline maruz bırakmak olduğunu düşünmüyorum. Kaygılarından kurtulsan bile ilacın oluşturabileceği çeşitli yan etkilere hazır olman gerek.

@acv bir yere kadar haklısın, ilaç çözümün kendisi değil aracıdır fakat genellemek çok yanlış olur. Saydıkları yüksek Seratonin belirtisi değil biriken nörotransmitter belirtisi. Yani dopamin, adrenalin vb. nörotransmitterler de aynı şekilde etki ediyor. SNRI ilaçlarda da bu etkilerin olması ispat niteliğinde. Şöyle ki bu ilaçlar kişiyi kendi kendine düzeltmiyor, düzeltmesine izin veriyor. Nasıl ki protein tozunu alıp beklersen kas yapamayacağın gibi, ilacı alıp beklersen de etkilerini bariz göremiyorsun. Sosyal fobiler için kişisel fikrim ilaç başarılı. En azından toplum içinde konuşurken stres belirtisi vermiyor, bu da kişiyi rahatlatıyor. İlaçların doğru kullanımının iyi sonuç verdiğine inanıyorum.

Antidepresan ilaçları hormonal sistem ve sinir sistemini baskıladığı ve dengesini değiştirdiği için normal bir tepkidir. Düzelmezse yine doktora danış tabii ki.

3 hafta içinde azalarak geçmesini bekleriz. Ancak psikiyatristin bu yan etkilerin, hali hazırdaki hastalığından mı yoksa kullandığın ilacın yan etkisinden mi kaynaklandığını değerlendirmesi gerek.

İlk dönemde 15 günde ya da 30 günde bir doktor kontrolu gerekmekte. Tedavi süresi en az 3 ay en fazla 2 yıldır. Bu dönemde doktorunun dediği zamanlarda kontrole gitmen gerekebilir. Doz ayarlaması, ek semptomlar için ek ilaçlar kullanılabilir.

Unutmayın her ilacın bir etki başlama zamanı ve yan etki spekturumu vardır. Bu durum psikiyatri ilaçlarında çok daha belirgindir.

Antidepresanların, tedavi etmeyi taahhüt ettiği rahatsızlığı geliştirdiği kanaatindeyim. Sağlıklı yaşam (sağlıklı beslenme, düzenli spor, stres azaltıcı nefes terapileri veya yoga) ve psikolojik rahatsızlık ciddi boyutlarda ise psikoterapi yeterli çözüm olacaktır. İlaç sektörü (baronları) hastaları tedavi etmeyi değil kendilerine bağımlı yaparak istikrarlı bir pazar oluşturmayı hedefler. Bu sadece antidepresanlar için değil hastalığın etkilerini hissetmemek için ömür boyu kullanılması gereken ilaçlar (tansiyon, kolesterol vs) için de geçerli.

17 yaşımdayım ve 2 hafta önce doktor kontrolünde antidepresan kullanmaya başladım henüz daha etkisini bile göstermiş olmamasına rağmen o ilacı kullanmaya başladığımdan beri sağlık konusunda hiçbir şeyim yolunda gitmiyor. Ishal, kusma, baş ağrısı, halsizlik, ateşimin çıkması gibi durumlar oluyor 2 haftadır sürekli. Acaba bunun sebebi ilacın yan etkisi midir? Eğer yan etkiyse ben bu ilacı kullandığım süre boyunca hep bu sağlık sorunlarıyla mı karşılasacağım? Farklı bir antidepresana geçsem o zaman da aynı yan etkileri yaşar mıyım? Şimdiden teşekkürler.
Prospektüsünde yazmakta bu etkiler fakat doktorunuza danışın böyle bir sıkıntı olduğunu çünkü doktor yani onlar daha iyi bilir. Burda birinin dediği lafa güvenip iş yapmayın doktorunuza danışın. Büyük ihtimalle ilacınızı değiştirecektir.

@acv bir yere kadar haklısın, ilaç çözümün kendisi değil aracıdır fakat genellemek çok yanlış olur. Saydıkları yüksek Seratonin belirtisi değil biriken nörotransmitter belirtisi. Yani dopamin, adrenalin vb. nörotransmitterler de aynı şekilde etki ediyor. SNRI ilaçlarda da bu etkilerin olması ispat niteliğinde. Şöyle ki bu ilaçlar kişiyi kendi kendine düzeltmiyor, düzeltmesine izin veriyor. Nasıl ki protein tozunu alıp beklersen kas yapamayacağın gibi, ilacı alıp beklersen de etkilerini bariz göremiyorsun. Sosyal fobiler için kişisel fikrim ilaç başarılı. En azından toplum içinde konuşurken stres belirtisi vermiyor, bu da kişiyi rahatlatıyor. İlaçların doğru kullanımının iyi sonuç verdiğine inanıyorum.

Sertralin bir SNRI, DRI değil, SSRI. SERT'i inhibe eden ilaç dopaminin birikmesine doğrudan yolla etki etmez.

İkinci dediklerinizde kararsızım. Bu türden ilaçlardan fayda görenler de var, zarar görenler de. Fakat hastanın gerçekten ilaca ihtiyacı olup olmadığı önemsenmeden şeker gibi dağıtılıyor bunlar. Doktorun dediğini mutlak doğru kabul ederseniz ortada hiçbir problem yok tabii ki.

Antidepresanların, tedavi etmeyi taahhüt ettiği rahatsızlığı geliştirdiği kanaatindeyim. Sağlıklı yaşam (sağlıklı beslenme, düzenli spor, stres azaltıcı nefes terapileri veya yoga) ve psikolojik rahatsızlık ciddi boyutlarda ise psikoterapi yeterli çözüm olacaktır. İlaç sektörü (baronları) hastaları tedavi etmeyi değil kendilerine bağımlı yaparak istikrarlı bir pazar oluşturmayı hedefler. Bu sadece antidepresanlar için değil hastalığın etkilerini hissetmemek için ömür boyu kullanılması gereken ilaçlar (tansiyon, kolesterol vs) için de geçerli.
Hocam bende zaten tedavime terapi ile başlamıştım fakat doktorum tedavi sürecini hızlandırmak için ilaç kullanabileceğimi söyledi o şekilde başladım.

Hocam bende zaten tedavime terapi ile başlamıştım fakat doktorum tedavi sürecini hızlandırmak için ilaç kullanabileceğimi söyledi o şekilde başladım.
Anladım. Doktorunun tavsiyesini dikkate alman doğru olan tabii ki. Ama sağlıklı yaşam tarzının tedavi sürecini hızlandırıcı etkisi olacağına ve antidepresan kullanımını erken sonlandıracağına inanıyorum ve doktorunun da aksini savunacağını düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı