Antivirüs programı yüklenmeli mi?

Antivirüs programı yüklenmeli mi?

• Oy verenlerin toplamı
    195
Yanında bakım araçları, VPN, parola yöneticisi gibi kendi işleri olmayan ama para kazanacaklarını umdukları alanlara da yöneldiler. Bu özellikleri dahil etmeleri/satmaları yararlı veya yarasız konusu ayrı mesele.
Bilmediğiniz konuları konuşmayın.
Ama güvenlik yazılımlarını yapılandırmayı her kullanıcı beceremez. Bu da kullandığınız programdan sunduğu max. verimi alamamanız demek olur. Yani cihazınızı kale gibi koruyabileceğiniz Kaspersky, ESET ve Comodo yazılımlarını satın alsanız bile, yapılandırmayı bilmediğiniz için, Norton veya Emsisoft ile aynı işlevi göreceklerdir.
Böyle bir durum yok. Varsayılan ayarlarda her AV kullanıcıyı rahatsız etmeden çözmeye çalışır ayarları değiştirmeden. Bahsedilen ayarlar kendi güvenliğini daha sıkı tutanlar ve ileri düzey kullanıcılar daha üst düzey koruma sağlasın diye açık vaziyettedir.
Varsayılan ayarlarda ne kadar etkin olduğuna göre de araştırma şirketleri tarafından not alırlar. Bunlar da genelde 2/3 ay içerisinde kendilerini geliştirip düzeltmektedirler.

Bilmediğiniz konuları konuşmayın.

Ne konuşacağımı size soracak değilim. Kurallara aykırı bir durum veya yazdığımı çürütecek bir cevap varsa yetkili arkadaşlar mesajımı düzeltirler.

Böyle bir durum yok. Varsayılan ayarlarda her AV kullanıcıyı rahatsız etmeden çözmeye çalışır ayarları değiştirmeden. Bahsedilen ayarlar kendi güvenliğini daha sıkı tutanlar ve ileri düzey kullanıcılar daha üst düzey koruma sağlasın diye açık vaziyettedir.
Varsayılan ayarlarda ne kadar etkin olduğuna göre de araştırma şirketleri tarafından not alırlar. Bunlar da genelde 2/3 ay içerisinde kendilerini geliştirip düzeltmektedirler.

Ben de sizin yazdığınızın tersini yazmamışım zaten neden tetiklendiniz onu anlayamadım. Biri diğerinden kötü diye bir şey yazmadım. Sadece koruma anlamındaki farkını belirttim. Aşağıya açıklamasını yaptım. Max. verim dediğim olay zaten koruma anlamında'dır. Max. koruma ise, programın sunduğu gelişmiş ayarları katılaştırmaktan geçer. HIPS, Application Control, Firewall gibi.. Yanlış mı?

Test kurumları demişsiniz fakat sundukları raporlar da benim yazdıklarımı çürütmüyor. Varsayılan ayarlarda Kaspersky ve Eset ile hemen hemen aynı sonuçları verir dediğim yazılımlar aynı şekilde gayet başarılı sonuçlar almışlar.

En bilindik iki kurumun sonuçları:
Comparison | AV-Comparatives
Norton: Test Norton Norton Security 22.16 for Windows 10 (184918)
Kaspersky: Test Kaspersky Lab Internet Security 19.0 for Windows 10 (184911)

Norton ve Kaspersky varsayılan ayarlarında aynı sayılacak sonuçları almamışlar mı? Hatta Norton biraz daha iyi sonuç almış. Emsisoft ise biraz daha düşük sonuç almış. Yani varsayılan ayarlarda bakarsak dediğim gibi koruma anlamında arada çok bir fark yok.

Kaspersky'nin TAM ve Application Control ayarlarını max. güvenlik için özelleştirdiğimizde diğerlerinden farkı ortaya çıkar. Yanlış mı?

Eset'in ise HIPS ayarlarını özelleştirdiğimizde farkı ortaya çıkar. Yanlış mı?

Ben bunları yazdım. Belki yanlış anlamış olabilirsiniz. İyi sosyaller.

Ben de sizin yazdığınızın tersini yazmamışım zaten neden tetiklendiniz onu anlayamadım
Aynısı değil, ayarları ellemeden kullanırsanız daha düşük koruma sağlar anlamına geliyor.
Kaspersky'nin TAM ve Application Control ayarlarını maks. güvenlik için özelleştirdiğimizde diğerlerinden farkı ortaya çıkar. Yanlış mı?
Fark dediğin yanlış anlaşılıyor işte. Fark dedin mi düşük anlamını çıkıyor. Daha iyi farkını belli ediyor dersen olurdu.
Ne konuşacağımı size soracak değilim. Kurallara aykırı bir durum veya yazdığımı çürütecek bir cevap varsa yetkili arkadaşlar mesajımı düzeltirler.
Kurallara aykırı değil doğru yazdığın taktirde, yazılan yanlış olduğu için bilmediğiniz işe yorum yapmayın diyorum. Bu da yanlış bilgiye giriyor ve kural ihlalidir.

Aynısı değil, ayarları ellemeden kullanırsanız daha düşük koruma sağlar anlamına geliyor.

Yazdıklarımı iyi okursanız cümlelerim de öyle bir anlamın söz konusu olmadığını görürsünüz. Bahsetmek istediğim konu, modülleri koruma anlamında sert/katı yapılandırılan Kaspersky, Eset veya Comodo'nun diğerlerinden daha farklı koruma sağlayacağıydı. Çünkü bu programlar gelişmiş kullanıcılar için diğerlerinden çok daha fazla ayar yapılandırma müsade ediyor. Yanlış anladıysanız o benim sorunum değil. Lütfen artık gereksiz münakaşa yaratmayın.

Yazılan yanlış olduğu için bilmediğiniz işe yorum yapmayın diyorum. Bu da yanlış bilgiye giriyor ve kural ihlalidir.

Öyle düşünüyorsanız, o zaman şikayet edersiniz. Şikayet butonu bu durumlar için var. Yetkili arkadaşlar yanlış olduğunu kanıtlarını sunarak belirtebilirler. Çünkü siz kendi fikrinizi dayatmaya çalışmak dışında bir şey yapmıyorsunuz.

Sistemimde Windows Defender Antivirus kullanıyorum. Sürekli güncel tutuyorum ve haftalık taramalarını yapıyorum. Eski Windows Essentials gibi dandik bir antivirus değil artık. Oldukça yeterli ve UWP kullandığından dolayı da gayet iyi performans veriyor.

Kesinlikle evet, eger bilgisayarda kaybedince uzulecegin onemli seyler varsa.
Email kullaniyorsaniz, size gelen spam ya da phishing emailleri otomatik olarak engelleyen,
Bilgisayariniz static ip arkasindaysa size yapilacak olan portscan'leri otomatik farkedip engelleyen,
Sertifikasi gecersiz, yanlis, guvensiz alt yapili web sitelerini otomatik tespit edip engelleyen,
Daha once "zararli" olarak isaretlenmis bir linkten download yapmanizi henuz bilgisayariniza 1 bit bile download etmeden engelleyebilen,
Kendi icerisinde guvenli browser, VPN, sanal klavye, parola yoneticisi, dosya silici ( kalici olarak 0 bit ) ozellikleri ile birlikte gelen,
Bilgisayariniza taktiginiz data iceren herhangi bir medyayi ( cd, usb, telefon, sd kart vs ) henuz bilgisayariniza erismeden tarayabilen ,
bir antivirus programinin yaptigini ne kadar iyi bilgisayar kullanirsan kullan yapamazsiniz. Windows Defender da bu saydiklarimin hic birini yapmiyor.

Eger yalnizca oyun oynuyor, 3-5 bilindik web sitesi disinda internet trafigi olusturmuyor, bilgisayara format atinca eski haline gelmesi icin tek yapmaniz gereken Steam gibi cloud platformlardan oyunlarinizi yeniden yuklemek ise ihtiyaciniz yok. Bu profilde bir kullanici aslinda bilgisayar kullanicisi degil, konsol kullanicisi. Tek farki isletim sistemi olarak Windows, donanim olarak custom PC kullaniyor olmasi.

Arkadaşların da dediği gibi Windows 10 kullanıyorsan gerek yok. Ama 7 ise Security Essential'ı tavsiye ederim. Basit, ve kasma yapmıyor

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu konunun bu kadar tartışılacağını bilseydim açmazdım. Hazır ki milleti birbirine düşman etmiş gibi oldum. Keşke konu kilitlensede daha çok birbirimizi kırmasak. Pişmanlık hissediyorum.

Antivirus evet yüklenmeli, tabi kaliteli bir Antivirus yüklemeyince pek bir faydası olmayacaktır. Kaspersky İnternet Security 2019 yükleyebilirsiniz.
Ben bu konunun bu kadar tartışılacağını bilseydim açmazdım. Hazır ki milleti birbirine düşman etmiş gibi oldum. Keşke konu kilitlensede daha çok birbirimizi kırmasak. Pişmanlık hissediyorum.
Olur mu? Soru sormak sizin hakkınız. Konuyu gören (ve zerre bilgisi olmasa dahi atlayan) herkes mesaj yazdığı için sıkıntı oluyor. Hatta bazı kişiler yüklemeyin bile demiş. Bazıları da "defender yeterli" demiş bu devirde "AV kullanmamak" büyük sorunlara yol açabilir. Ne kadar dikkat etseniz de. Defender konusuna gelecek olursak bir çok kişinin de dediği gibi defender oldukça yetersizdir. Kasperky free;ücretsiz olduğu için temel koruma sağlar. Ama az önce de dediğim gibiKaspersky İnternet Security
Yükleyebilirsiniz Ben Vatandan almıştım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı