Antivirüs programları gereksiz mi?

Güvenilir siteler kullanırsan sorun olmaz hikayesine hala inanan kişileri görmek tuhaf geldi bir anda.

Sisteminize bir zararlının bulaşması için illa güvenilir sitelerin dışına çıkmanıza gerek yok. Bugün zero day exploitler bile AV yazılımlarını atlatabiliyorken, hem güncelliğini yitirmiş, hem güvenlik güncellemesi almayan hem de AV olmayan bir sistem kullanmak büyük cesaret.

AV şarttır, fakat güncel sistemde şarttır. Güncel olmayan sistemlerde zaten istismar edilebilecek zafiyetlerin sayısı fazlasıyla yüksek olmakla birlikte, AV çözümlerinin yaptığı sıkılaştırma işlemleri de yeterli gelmeyecektir.
Netleştirmek için soruyorum: Yani bu durumda Malwerbytes'ın 5 yıldır tek bir kez bile virüs bulmamış olması, virüs olmadığını göstermiyor ve bu durum windowsun güncel olmamasından mı kaynaklı, yoksa sistemim tehditlere çok açık olduğu halde tesadüfen mi bulaşmamış?

Netleştirmek için soruyorum: Yani bu durumda Malwerbytes'ın 5 yıldır tek bir kez bile virüs bulmamış olması, virüs olmadığını göstermiyor ve bu durum windowsun güncel olmamasından mı kaynaklı, yoksa sistemim tehditlere çok açık olduğu halde tesadüfen mi bulaşmamış?
Hedef alınmamışsınız, kaynaklarınız güvenilir çıkmış, periyodik taramalarınız da sistemi başıboş bırakmamış. Tek bir motor ile taramayı da önermiyorum. Hitman.Pro, ESET Scanner, Emsisoft çözümleri ile de taratmanız daha sağlıklı olacaktır. Birinin bulamadığını bir başkası buluyor çünkü.

Hedef alınmamışsınız, kaynaklarınız güvenilir çıkmış, periyodik taramalarınız da sistemi başıboş bırakmamış. Tek bir motor ile taramayı da önermiyorum. Hitman.Pro, ESET Scanner, Emsisoft çözümleri ile de taratmanız daha sağlıklı olacaktır. Birinin bulamadığını bir başkası buluyor çünkü.
Anladım. İşte ben bu kadar uzun süre bulaşmamış olmasından dolayı gerçek zamanlı bir AV kurmanın gerekliliğini sorguladım. MB yanında arada F-secure online ile de tarattım ama genellikle MB bulmadıysa yoktur diye düşündüm, diğer seçenekleri de denerim, sağolun.

Zararlılar bir dosya ile sadece bulaşmaz. Güvenlik denilince sadece virüs veya zararlı dosya aklınıza geliyor herkesin. Saldırıdan tut güvenlik açığına, sistem açığından yazılım açığına kadar etken var. MBAM bunlara karşı sizi korumaz, zaten korumak için yüklememişsiniz.

Atı alan Üsküdarı geçti derler :) Sizin de o hesap ama farkında değilsiniz. Mail hesaplarınızdan, cep tel numaralarından gelen spam mesajların ne kadar arttığını tahmin edebiliyorum. Win 7 gibi desteği olmayan bir sistem kullanıyorsunuz bir de :)

Aktif koruma olduğunda sağlam bir AV ile bunları kullandığınızda anlayacaksınız neler varmış diye. Bir Ransomware'den sizi MBAM kurtarmaz, aktif koruma kurtarabilir.
Dosyalarınız resimleriniz vs. şifrelendiğinde ah vah edenlerden olduğunuzda iş işten geçmiş olacak.

Son düzenleme:
Korsan oyunlarda genelde virus vardır.

Vardır diyorsunda Kaspersky kullanırken denemek için bir sürü indirdim hiçbir şekilde bulmadı. Kaspersky ulaştığımda ise bulmuyorsa virüs yoktur dedi. Çok ilginç değil mi. Denemek için indirdiğim korsan oyunlardı.

Aga mantık şu: İstanbul Kadıköy'ün ortasında apartmanda oturuyosan niçin bekçi tutasın? Her yerde kamera var. Kars'da köyde isen bekçi tutmalısın, kim kime dum duma.
O halde Kadıköy'deki dairenize kapı da taktırmayın, kilit de koymayın. Her yerde kamera var sonuçta. Düşünceniz buna çıkıyor. İlla bahsi geçen sitelere girmesine gerek yok AV kullanması için. MITM saldırılarından ARP Poisoning saldırılarına kadar onlarca yüzlerce farklı çeşitte saldırı tipi var. Zararlılar veya kötü amaçlı saldırganlar yalnızca sisteminizde yürütülen bir dosya ile sızmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı