Antivirüs programları hakkında

Makaleler
1
Yer
Bursa
Merhaba,

Bilgisayarımda 2-3 senedir antivirüs kullanmıyorum, bazı duyumlar aldım antivirüs programlar temizlemiyor, bilgisayarı yoruyor falan. PC'yi yorduğu ve temizlemediği kesin.

Benim sorum şu; bilgisayarım Windows 10, kendi Defender uygulaması var o yeterli midir? Yeterli değilse hangi antivirüs programı kullanmalıyım?

Bana bu konuda sağlam yardım edebilecek biri olursa sevinirim.

''2-3 seneden beri program kullanmadın, şimdi neden kullanmak istiyorsun?'' diye soruyorsunuzdur. 2-3 sene önce kullanıyordum, 2-3 sene içerişinde arkadaşım bana dedi antivirüs programları PC'yi yoruyor, kullanmanı tavsiye etmem dedi. Ben de tavsiyesi uydum, fakat o sene içerişinde 1-3 virüs bulaşmıştır.

Şimdi antivirüs programın istememin sebebi bu, kafamdaki soruları aydınlatın.

Windows Defender dışında AdwCleaner + ESET Online Scanner kullanıyorum, ki bu ikisi kurulum gerektirmiyor zaten, bu yönden iyi. Bir şey indireceğim zaman önce VirusTotal'de taratıyorum, ek olarak inince de Windows Defender ile de taratıyorum. Bunları yapmak bana yetiyor.

İndirdiğin dosyalara dikkat edersen virüs falan bulaşmaz. Belki javascript yoluyla bulaşabilir. Girdiğin sitelere dikkat et ondada. kafadan sallama domain tarzı siteler oluyor, googleda pek çıkmaz gerçi ama onlara girme bence.

Defender aslında son zamanlarda bayağı ilerleme katetmiş bir güvenlik yazılımı. Benim Defender konusunda sevmediğim husus şu; Windows 10'la birlikte sisteme entegre gelmesinden dolayı her şeye karışır olması ve harici AV'lere göre daha çok performans kaybı yaşatması.

Performans konusunda memnunsanız kullanmaya devam edilebilir fakat harici AV'ler (Kaspersky, Bitdefender, F-Secure, Avira vb.) şahsen daha mantıklı geliyor.

''Delikanlı adam virüs programı kullanmaz.'' gibi cümleler bana pek doğru gelmiyor. Çünkü burada olay virüs yememek değil. Virüs yeme olasılığımızı minimuma indirmek. AV kullanan birisi virüs yiyebilir veya AV kullanmayan birisi virüs yemeyebilir. Bu olasılıklar tamamen kullanıcıya bağlı olarak değişmekte fakat AV kullanırsanız daha güvende olursunuz.

Ek olarak Defender kullanmaya devam ederseniz dosyalarınızın ve oyunlarınızın klasörlerini istisnalara eklemenizi tavsiye ederim. Her şeye karıştığı için sizi de delirtmez hem. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı