AntiX Linux çözünürlük varsayılana dönüyor

Güncelleme yazısı yazma gereği duyuyorum.

Mint XFCE olanaksızlıklardan dolayı kuramadım. Flash belleğim kayboldu, elimde sadece 2 GB'lık flash bellek var, onla da anca antiX boot ediliyor. Tabii ki de USB'siz Linux kurmaya çalışmadım, o kadar deli değilim. İyi ki başından Windows ile dual boot olarak kurmuştum antiX'i...

Bash:
xrandr --newmode "1440x900_60.00" 106.47 1440 1520 1672 1904 900 901 904 932 -HSync +Vsync
xrandr --addmode VGA1 "1440x900_60.00"
xrandr --output VGA1 --mode "1440x900_60.00

Şu komutlar verilmiş ben size antiX'in açılışta açtığı dosyanın yolunu vereyim direkrt bu komutlar aktif olur.

File/gizlileri göster/.desktop-session/desktop-session.conf

Buradaki conf dosyasını açıp sonuna üstteki komutları yapıştırıp kaydedin tekrar tekrar girmeniz gerekmez.
Bu arada, bu işe yaramadı. Ben mi yanlışlık yapmıştım? Bunu anlamak için yeteri kadar zaman yoktu...

Bu konudan sonra da uğraştım ama elimden birşey gelmiyordu, masaüstü ortamı iyice açılmaz olmuştu. Ben de antiX'i yeniden kurdum. Yeniden kurduğumda bu geliş çözünürlük vardı, bu geliş antiX monitörün sürücüsünü yüklemişti. antiX sıkıntısız çalışıyordu, şu anlık.
XFCE'yi yeniden yükledim ama güncelleme yapmadım, yine de lightdm hiçbir ortamı açamıyordu. Bu andan sonra uğraştım; neler yaptığımı burada nasıl anlatacağımı, nereden başlayacağımı bilemiyorum; çok şey denedim. Şu pencere yöneticisinden CTRL+Alt+F1 ile çıkan terminaldeydim daha çok, orada bir simyacı gibi deneme yanılma yoluyla ilerliyordum, her tuşa basıyordum...
Şöyle söylebilirim; işin sonunda varsayılan pencere yöneticisini lightdm yerine slimski yaptım. Slimski, Icewm'yi açıyordu. Şu alttaki uygulamalar yerinden (konumu tam anımsayamıyorum) XFCE'ye geçtim.
Bilgisayarı açtığımda Slimski, XFCE ortamıyla açıyor.

3 günlük uğraşıdan sonra antiX'i denetimim altına aldım.

Ekran görüntüsü_2023-08-26_22-40-27.png
4460rw.png

Debian altyapılı GNU, antiX XFCE artık bizim kontrolümüzde. Orada yaptıklarınız bizi etkiledi.

Mint XFCE olanaksızlıklardan dolayı kuramadım. Flash belleğim kayboldu, elimde sadece 2 GB'lık flash bellek var, onla da anca antiX boot ediliyor. Tabii ki de USB'siz Linux kurmaya çalışmadım, o kadar deli değilim. İyi ki başından Windows ile dual boot olarak kurmuştum antiX'i...

Bu arada, bu işe yaramadı. Ben mi yanlışlık yapmıştım? Bunu anlamak için yeteri kadar zaman yoktu...

Bu konudan sonra da uğraştım ama elimden birşey gelmiyordu, masaüstü ortamı iyice açılmaz olmuştu. Ben de antiX'i yeniden kurdum. Yeniden kurduğumda bu geliş çözünürlük vardı, bu geliş antiX monitörün sürücüsünü yüklemişti. antiX sıkıntısız çalışıyordu, şu anlık.
XFCE'yi yeniden yükledim ama güncelleme yapmadım, yine de lightdm hiçbir ortamı açamıyordu. Bu andan sonra uğraştım; neler yaptığımı burada nasıl anlatacağımı, nereden başlayacağımı bilemiyorum; çok şey denedim. Şu pencere yöneticisinden CTRL+Alt+F1 ile çıkan terminaldeydim daha çok, orada bir simyacı gibi deneme yanılma yoluyla ilerliyordum, her tuşa basıyordum...
Şöyle söylebilirim; işin sonunda varsayılan pencere yöneticisini lightdm yerine slimski yaptım. Slimski, Icewm'yi açıyordu. Şu alttaki uygulamalar yerinden (konumu tam anımsayamıyorum) XFCE'ye geçtim.

Eki Görüntüle 1919065Eki Görüntüle 1919068
Debian altyapılı GNU, antiX XFCE artık bizim kontrolümüzde. Orada yaptıklarınız bizi etkiledi.
Helal olsun şahsen ben bu kadar uğraşmazdım çok uğraşmayı sevmeyen bir yapım var. Aynı durumda ben antiX'i masaüstü değiştirmeden kendi sunduğu zzz-icewm ile kullanırdım. Ki öyle de kullanıyorum şuan synaptics ild retroarch ve çekirdeklerini kurdum kanepede yatarak Captain Tsubasa 2 Türkçe Nes oyunu oynuyordum . 😃

Tabi burada önemli bir nokta daha var. Ram 2 olduğu için başka masaüstü ile ağırlaştırmak istemedim şahsen. Xfce ve mate bile boştaki RAM yükünü 600-700 MB'lere fırlatıyor maalesef.
ts2.jpg
ts.jpg

Gördüğünüz gibi 420 küsur MB Ram kullanımı ile takılıyorum arkada RetroArch'ta Tsubasa açıkken. Hiçbir şey yokken de 170 MB'lerde geziyor. Xfce masaüstü inadınızı ben anlamadım şahsen. Dağıtım zaten Hafif olmayı amaçladığı için sadece pencere yöneticiisi ile geliyor neden Xfce kurup Ram kullanımı arttırıyorsunuz ki :)

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1919065Eki Görüntüle 1919068
Hocam biraz geç oldu ama diğer hafif dağıtım önerim olan Sparky Linux minimal gui 1,33 GB. Xfce'si 1,58 GB. Onu da deneyebilirsiniz 2 GB'lik bellekle olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı