antiX Linux vs Windows 7

Linux VS Windows

• Linux

Oy: 19 79,2%
  • Windows

Oy: 5 20,8%

• Oy verenlerin toplamı
    24
Aynı durumda olan biri olarak yorum yapayım. Kimse patates bilgisayara sahibim demesin profilimdeki kasaya baksın şu an da oradan yazıyorum. Asıl patates budur. Aynı durumda olma sebebim zamanında Win7 ile hafif Linux arasında çok kalmamdır. Sonuç olarak ikisini de denemiş biri olarak antiX'i tercih ederim. Bir iki oyun az oynarım ama en azından diğer işlerimi daha az sıkıntılı hallederim.
Hocam sistem güzelmiş.

Windows 7'nin desteği kesildi ve uygulamaların desteği de yavaş yavaş kesiliyor. Örneğin Chrome desteği kesildi, Steam desteği kesilecek vs. Ama antix Linux'a Chrome kurabilirsin, Steam'i de kurabilirsin, desteklenmeyen başka programları da kurabilirsin. Linux versiyonları olmayan programları Wine ile kullanabilirsin. Oyun konusuna gelirsek güncel oyunların çoğu Windows 7 desteklemiyor, Linux tarafına baktığımızda biraz daha iyi denebilir ama o da yeterince tatmin edici değil. Oyun oynayacaksınız Linux şu anlık yeterince iyi değil ama gelişiyor, SteamOS sayesinde bir kaç sene içinde çok daha gelişecektir. Windows 7'de ise eski oyunları oynarsınız ama yeni oyunların büyük bir çoğunluğunu oynayamazsınız. Eğer kullandığınız programların Linux versiyonları varsa Linux derim. Eğer yoksa Wine'da vereceği performansa göre durum değişir.

Son düzenleme:
Hocam sistem güzelmiş.

Windows 7'nin desteği kesildi ve uygulamaların desteği de yavaş yavaş kesiliyor. Örneğin Chrome desteği kesildi, Steam desteği kesilecek vs. Ama antix Linux'a Chrome kurabilirsin, Steam'i de kurabilirsin, desteklenmeyen başka programları da kurabilirsin. Linux versiyonları olmayan programları Wine ile kullanabilirsin. Oyun konusuna gelirsek güncel oyunların çoğu Windows 7 desteklemiyor, Linux tarafına baktığımızda biraz daha iyi denebilir ama o da yeterince tatmin edici değil. Oyun oynayacaksınız Linux şu anlık yeterince iyi değil ama gelişiyor, SteamOS sayesinde bir kaç sene içinde çok daha gelişecektir. Windows 7'de ise eski oyunları oynarsınız ama yeni oyunların büyük bir çoğunluğunu oynayamazsınız. Eğer kullandığınız programların Linux versiyonları varsa Linux derim. Eğer yoksa Wine'da vereceği performansa göre durum değişir.
Yani şöyle söyleyeyim oyun da oynarsın ama zahmetli ve ekran kartı sürümü olarak açık kaynak kodlu sürüme mahkum değilsen. Çünkü mesela örnek vereyim steam'den cs source ve Dont Starve Together'ı sorunsuz oynuyorum. Adventure Quest 3D'yi proton yardımıyla ve başlangıç ayarlarından vulkanı kapatarak açabiliyorum. Fps fena değil. En azından Windows 7'deki halime göre denk sayılır, hatta bazen daha bile iyi. Heroic games launcher'ı kurcalayarak gog ve epic oyunlarına da ulaşıyorum burada performans düşüşü var ama. Mesela Windows 7'de sıkıntısız oynadığım 40+ fps ile oynadığım çoğu oyun, bu şekilde Linux'da 20 fps falan. Hafif oyun olursa pek hissedilmiyor fark da azıcık grafik olunca hissettiriyor. Tomb Raider GOTYE, Bordlands 2 epic games sürümlerinde yaşadım bunu. Ama her şey bir kenara, günümüzde Linux tercih etmek her alanda bence daha mantıklı. Özellikle donanımı güçlü ve modern olmayan bilgisayarlar söz konusu olduğunda. Halihazırda emektar kasamda antiX 22 64 bit kullanıyorum ondan bu kadar uzun oldu kusura bakmayın.

Yeni konular

Geri
Yukarı