Antmıner E9 ile ETH mining yapılmalı mı?

Ahmet Uygur

Hectopat
Arkadaşlar aylık gelir için işler araştırıyorum madenciliği biliyordum ama ekran kartlarıyla yapmayı biraz mantıklı bulmadım o yuzden direkt miner cihazları araştırmak istedim antminer e9u keşfettim şu anda ayda 1 ETH kazıyor sarı sitede 330.000'e satılıyor. Eylül'de ETH mining bitecek sanırım araştırdığıma göre ama ETC kazsam zarar mı ederim bilmiyorum. Siz ne diyorsunuz? Bilenler bir cevap verebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aylık getirisi şuan 35 bin lira normalde mining cihazları için ortalama amorti süresi 10 aydır bu da yaklaşık aynı hesaba geliyor ama önünde çok büyük bir risk var. Etherumun pos sistemine geçmesi.
Ekran kartın olsa bu geçişden belki daha az hasarla kurtulursun ama asic cihazda aldığın cihaz sadece ethash kazdığı için geçebilceğin mantıklı tek coin ETC olacaktır. Senin gibi yüz binlerce ethash asic cihazı da ETC ye geçiş yapacak tabii ki de. Bu durum da ETC'nin zorluğu bir anda binlerce kat belkide yükselicek. Bu zorluk artışının ETC'nin fiyatına yansıması nasıl olur tabi ilk önce onu tahmin etmek gerekli. Bunu hiç birimiz bilemeyiz elbette ama ilk etapta çoğu kişi düşüceği görüşündedir bence. Tabii ki ETC bunun için bir önlem almıştır ben bir yol haritaları olduklarını düşünüyorum. Sonuçta bir çok firma ETH den boşalan bu koltuğu devralmak isteyecektir.
Yani geleceği kısacası riskli ve bu cihazlar para getirmezse beş para da etmezler, en fazla fanlarını satabilirsin veya güç kaynağını satarsın geri kalanını kimse almaz.

Bana göre şuan da bir asic cihaz'a yatırım yapılması planlanıyorsa bu cihazın kazdığı coin'in hiç bir zaman kazımı bitmemesi ve altyapısının sağlam olması lazım. Asicler arasında bence şuan en mantıklı algoritma SHA 256. Belki şuan kazancı az olabilir ama BTC nin pos'a geçmesi gibi bir durum olamaz aynı şekilde piyasadan kaybolması veya luna gibi bir çöküş yaşaması da mümkün görünmüyor. Belki amorti süresi daha uzun olabilir diğer cihazlara göre ama en azından daha güvenli ve ETH'nin gidişiyle birlikte ordaki gücün buraya kayması da teknik olarak mümkün değil. Ekran kartları da BTC kazamadığı için büyük bir zorluk artışı yaşanmaz.

Ama genel olarak neye yatırım yaparsanız yapın riskleri olan bir piyasa şuan da sizin gelecek ön görüleriniz çok önemli. Mesela ben mininge başladığımda bir çok kişi 2.0 gelicek yatırım yapılmaz diyordu ama gördüğünüz gibi hala gelmedi. Muhtemelen yıl sonu gibi gelecektir ben eylülde de geliceğini düşünmüyorum.

Aylık getirisi şu an 35 bin lira normalde mining cihazları için ortalama amorti süresi 10 aydır bu da yaklaşık aynı hesaba geliyor ama önünde çok büyük bir risk var. Ethereum'un pos sistemine geçmesi.
Ekran kartın olsa bu geçişden belki daha az hasarla kurtulursun ama asic cihazda aldığın cihaz sadece ethash kazdığı için geçebilceğin mantıklı tek coin ETC olacaktır. Senin gibi yüz binlerce ethash asic cihazı da ETC'ye geçiş yapacak tabii ki de. Bu durum da ETC'nin zorluğu bir anda binlerce kat belki de yükselecek. Bu zorluk artışının ETC'nin fiyatına yansıması nasıl olur tabii ilk önce onu tahmin etmek gerekli. Bunu hiçbirimiz bilemeyiz elbette ama ilk etapta çoğu kişi düşüceği görüşündedir bence. Tabii ki ETC bunun için bir önlem almıştır ben bir yol haritaları olduklarını düşünüyorum. Sonuçta birçok firma ETH'den boşalan bu koltuğu devralmak isteyecektir.
Yani geleceği kısacası riskli ve bu cihazlar para getirmezse beş para da etmezler, en fazla fanlarını satabilirsin veya güç kaynağını satarsın geri kalanını kimse almaz.

Bana göre şu an da bir asic Cihaz'a yatırım yapılması planlanıyorsa bu cihazın kazdığı Coin'in hiçbir zaman kazımı bitmemesi ve altyapısının sağlam olması lazım. Asicler arasında bence şu an en mantıklı algoritma SHA 256. belki şu an kazancı az olabilir ama BTC'nin Pos'a geçmesi gibi bir durum olamaz aynı şekilde piyasadan kaybolması veya luna gibi bir çöküş yaşaması da mümkün görünmüyor. Belki amorti süresi daha uzun olabilir diğer cihazlara göre ama en azından daha güvenli ve ETH'nin gidişiyle birlikte oradaki gücün buraya kayması da teknik olarak mümkün değil. Ekran kartları da BTC kazamadığı için büyük bir zorluk artışı yaşanmaz.

Ama genel olarak neye yatırım yaparsanız yapın riskleri olan bir piyasa şu an da sizin gelecek ön görüleriniz çok önemli. Mesela ben mininge başladığımda birçok kişi 2.0 gelecek yatırım yapılmaz diyordu ama gördüğünüz gibi hala gelmedi. Muhtemelen yıl sonu gibi gelecektir ben eylül'de de geliceğini düşünmüyorum.

Evet araştırdıktan sonra öğrendim ETH'nin biteceğini mining açısından şöyle bir cihaz buldum matchx M.2 Pro miner mcx coin kazıyor günlük 10-15 dolar arası getiriyor diyenler var sabit 11 dolar diyenler var anlamadım o cihaz hakkında ne düşünüyorsunuz fiyatı da 50-55.000 civarı aylık getirisi ise günlük 11 dolardan 330 dolar 5500 TL geleceği de açık gibi almayı düşünüyorum çmrü ne kadar olur? Elektrik açısından ise çok mükemmel ampul kadar yakmıyordur diyenler ar araştırmama göre gerçektede öyle düşüncenizi bekliyorum.

İlk defa sizden duyduğum bir mining cihazı ve coin. Baktığımda bir modeme benzer bir cihaz var. O yüzden evet az elektrik harcar ama sanırım helium madenciliği ile aynı mantıkta çalışan bir sistem. Bu gibi sistemlerde konum çok önemli oluyor o yüzden herkesin kazancı farklı.
Yatırım yapmak istiyorsanız eğer coini çok iyi araştırın, mantığını kavrayın aynı şekilde madenciliğinin de mantığını anlayın ki daha sonra zarara uğramayın. Bir de coinmarketcap sıralaması 150 civarı olan bir coine ne kadar güvenilir bilemedim.

Tavsiyem ekran kartı ile yapmanız olur, bu tip cihazlar tek bir algoritma için özel olarak yapıldıkları için başka algoritmalarda çalışmayabiliyor ya da çok düşük karlılıkla çalışıyor.

Tavsiyem ekran kartı ile yapmanız olur, bu tip cihazlar tek bir algoritma için özel olarak yapıldıkları için başka algoritmalarda çalışmayabiliyor ya da çok düşük karlılıkla çalışıyor.

Onu da düşündüm ama en verimli kartlar bile günlük 1-1.50 dolar getiriyor net ayrıca ETH biteceği için muhtemelen ETC'ye geçeceğim o da 1.50 dolar falan getiriyor çok çok az benim için günlük en az 10 dolar civari kazanç istiyorum ayrıca bu mxc coinin geleceğinin oldugunu düşünüyorum boğa sezonuna kadar 3X yapacağını düşünüyorum.

İlk defa sizden duyduğum bir mining cihazı ve coin. Baktığımda bir modeme benzer bir cihaz var. O yüzden evet az elektrik harcar ama sanırım helium madenciliği ile aynı mantıkta çalışan bir sistem. Bu gibi sistemlerde konum çok önemli oluyor o yüzden herkesin kazancı farklı.
Yatırım yapmak istiyorsanız eğer coini çok iyi araştırın, mantığını kavrayın aynı şekilde madenciliğinin de mantığını anlayın ki daha sonra zarara uğramayın. Bir de coinmarketcap sıralaması 150 civarı olan bir coine ne kadar güvenilir bilemedim.

Hocam bence güzel bir proje ayrıca geleceği var diye düşünüyorum büyümek içinde güzel projeleri var.

Onu da düşündüm ama en verimli kartlar bile günlük 1-1.50 dolar getiriyor net ayrıca ETH biteceği için muhtemelen ETC'ye geçeceğim o da 1.50 dolar falan getiriyor çok çok az benim için günlük en az 10 dolar civari kazanç istiyorum ayrıca bu mxc coinin geleceğinin oldugunu düşünüyorum boğa sezonuna kadar 3X yapacağını düşünüyorum.
330000TL'den bahsetmişsiniz o fiyata 30 tane ekran kartı alırsınız. 30 Tane 3060'ın şu anlık günlük 39 dolar getirisi olur elektrik hariç.

Geri
Yukarı