AOC 23.8" 24G2U vs BenQ Zowie 24" XL2411P

Açıkcası önde olduğu tek taraf 165hz olması. 0.5ms diye verdikleri tepki süresi MPRT tepki süresi. Bu farklı bir tepki süresi ölçme değeri. GtG ile eş değil.

Bunun yanı sıra teknoloji ugulamaları tarafınfa Zowie'nin çok fazla artısı var DyAc+ özellikle FPS oyunları için çok önemli.

Lakin kötü monitör değil tabi. Güle güle kullan :)
Teşekkür ederim. :) Biraz da BenQ'nun satıldığı mağazalara güvenemedim açıkcası. İnternette olumsuz yorum sahibi olan dijital mağazalarda satılıyor. Asus Vatan'da satıldığı için biraz daha gönlüm rahat aldım çünkü ölü piksel gibi en ufak sorunda iade hakkı sundular. Hayırlısı böyledir umarım, tekrar teşekkürler. :)

Teşekkür ederim. :) Biraz da BenQ'nun satıldığı mağazalara güvenemedim açıkcası. İnternette olumsuz yorum sahibi olan dijital mağazalarda satılıyor. Asus Vatan'da satıldığı için biraz daha gönlüm rahat aldım çünkü ölü piksel gibi en ufak sorunda iade hakkı sundular. Hayırlısı böyledir umarım, tekrar teşekkürler. :)

Evet en kötüsü bu satan dağıtıcılar gamearea inventus zoccoshop.
inventus kalite ama 300 tl fiyat farkı var. %15 pahalı yani.
Görüp almak en sağlıklısı ama böyle bir durum yok.
Ben xl2411k sipariş ettim umarım sorun yaşamam ama her türlü riske açık internetten alış veriş.
İade konusunda da paket açıldıktan sonra birçok firma sorun yaratabiliyor.
Parayla rezil olma durumu yüksek.
Anacak şunu söyleyeyim BENQ Asus'tan üstün. Panel olarak Benq daha kaliteli.

5ms fazla değilmi fps oyunları için. apex cs go vb
EX2780Q daha çok AAA oyunlar için. 2K çözünürlükte zaten FPS oynanmaz, genelde 1080p oynar insanlar. Ayrıca renk kalitesi falan çok iyi 10bit. CS:GO ve Apex için gerekli özellikler değil bunlar.

Bu monitör daha casual oyunlar ile birlikte yanında film, dizi, konser falan izlemek için.

EX2780Q daha çok AAA oyunlar için. 2K çözünürlükte zaten FPS oynanmaz, genelde 1080p oynar insanlar. Ayrıca renk kalitesi falan çok iyi 10bit. CS:GO ve Apex için gerekli özellikler değil bunlar.

Bu monitör daha casual oyunlar ile birlikte yanında film, dizi, konser falan izlemek için.

Hocam BenQ EX2710 isimli monitörü satın alacaktım. Şans eseri bir şey farkettim:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu video da Transformers The Dark Knight trailerindan bir kaç sahne var. Siyah renklerin aşırı koyu oldugunu farkettim. Dark gamma sorunu deniyor galiba. O sebeple traileri bir de kendi monitörümden açıp bakayım dedim ve şok oldum. Resmen en ufak bir gölge bile simsiyah bir alan kaplıyor ve görüntüyü sanki magarada çekilmiş gibi detaysızlandırmış BenQ. Ben bu videoyu kendi monitörüm de açtıgım da böyle bir sorun yaşamadım. BenQ'ya yakıştıramadıgım bir şey acaba yanlış bir mod mu açık yoksa gerçekten böyle bir siyah gamma sorunu mu var monitörde ne dersiniz?

Evet en kötüsü bu satan dağıtıcılar gamearea inventus zoccoshop.
inventus kalite ama 300 tl fiyat farkı var. %15 pahalı yani.
Görüp almak en sağlıklısı ama böyle bir durum yok.
Ben xl2411k sipariş ettim umarım sorun yaşamam ama her türlü riske açık internetten alış veriş.
İade konusunda da paket açıldıktan sonra birçok firma sorun yaratabiliyor.
Parayla rezil olma durumu yüksek.
Anacak şunu söyleyeyim BENQ Asus'tan üstün. Panel olarak Benq daha kaliteli.
Aynen öyle. İnanır mısın hepsini teker teker arayarak sordum. Ölü pikselde dahî iade-değişim hakkı sunmadılar. Öyle ki internetten satış yaptıkları hâlde kutu açıldığı için 14 gün hakkından da yararlandırmıyorlarmış. Ben de almadım onlardan, taş yesinler. :)

Yani CS:GO, Valorant ve Fortnite oynuyorum sadece buraya sormadım başka forumlarada sordum orada IPS panel oldugun için AOC önerdiler sizce değer mi? Teşekkür ederim.

AOC al gitsin, o fiyat farkına IPS panel bir ürün almak bence daha mantıklı.
Milletin ne dediğine bakma bunu izle profesyonel oyuncu değilsen gidip te TN panel almak çok gereksiz ve saçma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sonunda mesaj kasmak için başkalarının yazdığını yazmayan, konu sahibini düşünen ve kendi fikirleri olan bir üye daha gördüm. Forumdaki nadir insanlardan birisin.
Hocam 1 senede bozulmaya başlayacak IPS derken ne demek istediniz? Yani forumun çogunlugunun aldıgı AOC 24G2U, ViewSonic XG2405 gibi IPS panel monitörlerin çogunlugunun 1-2 sene içinde bozulacagını mı söylüyorsunuz?

Hocam bende ViewSonic XG2405 kullanıcısıyım ve anlamadığım şekilde forumda kimse kullanmasa ve bilgi sahibi olmasa bile karalama derdinde. Gereksiz eleştirilmesiyle gündeme gelen bir diğer ürün ise Corsair HS35, kulaklığı 1,5 ay kullandım ve hiçbir problemi yok. Gömdükçe gömüyorlar, gömdükçe gömüyorlar. Mesaj kasmak için biri bir şey yazdığında, arkasından on kişi daha aynısını yazıyor.

Son düzenleme:
Hocam BenQ EX2710 isimli monitörü satın alacaktım. Şans eseri bir şey farkettim:
Bu video da Transformers The Dark Knight trailerindan bir kaç sahne var. Siyah renklerin aşırı koyu oldugunu farkettim. Dark gamma sorunu deniyor galiba. O sebeple traileri bir de kendi monitörümden açıp bakayım dedim ve şok oldum. Resmen en ufak bir gölge bile simsiyah bir alan kaplıyor ve görüntüyü sanki magarada çekilmiş gibi detaysızlandırmış BenQ. Ben bu videoyu kendi monitörüm de açtıgım da böyle bir sorun yaşamadım. BenQ'ya yakıştıramadıgım bir şey acaba yanlış bir mod mu açık yoksa gerçekten böyle bir siyah gamma sorunu mu var monitörde ne dersiniz?

O Black Equalizer ile alakalı sanırım kullandığı mod ile ilgili de olabilir. Oyun modlarını film izlerken kullanma çok düşülen bir hata.
AOC al gitsin, o fiyat farkına IPS panel bir ürün almak bence daha mantıklı.

Sonunda mesaj kasmak için başkalarının yazdığını yazmayan, konu sahibini düşünen ve kendi fikirleri olan bir üye daha gördüm. Forumdaki nadir insanlardan birisin.

Hocam bende ViewSonic XG2405 kullanıcısıyım ve anlamadığım şekilde forumda kimse kullanmasa ve bilgi sahibi olmasa bile karalama derdinde. Gereksiz eleştirilmesiyle gündeme gelen bir diğer ürün ise Corsair HS35, kulaklığı 1,5 ay kullandım ve hiçbir problemi yok. Gömdükçe gömüyorlar, gömdükçe gömüyorlar. Mesaj kasmak için biri bir şey yazdığında, arkasından on kişi daha aynısını yazıyor.

Şu an sizin yaptığınız da "kendi kullandığım ürün olduğu için eksilerini görmezden gelmek" olarak değerlendirilebilir.

Gereksiz eleştiri falan yapmadım ki AOC 24G2U F/P açısından baya övdüğüm ve tavsiye ettiğim bir modeldir.

Lakin şöyle bir gerçek var, hem de kabbbak gibi bir gerçek olmasına rağmen hem firmaların daha çok ürün satmak için şişirdiği, hem de bilinçsiz kullanıcıların hem ucuz hem kaliteli ürün kullanıyormuş gibi gözükmek için görmezden geldiği;

TN panel teknolojisi performans konusunda her zaman IPS'den daha öndedir potansiyel olarak. Kaliteli ve iyi optimize edilmiş bir TN panel monitörü sağlıklı, uzun vadeli bir tepki süresi ve yüksek hz verebilme performansı açısından IPS panel öldürsen geçemez. Keza bu fiziksel bir limittir. TN panel üretim şekli dolayısı ile performans açısından yapılan overclock'a çok daha iyi tepki verir. IPS panel ise yine üretim şekli dolayısı ile panele yapılacak olan renk optimizasyonlarına daha iyi tepki verir.

IPS panel renk konusunda en yüksek potansiyele sahip ve en pahalı panel tipidir. Gidip 2.000TL'ye IPS panel aldığınız zaman sanmayın ki "IPS PANEL DAHA İYİ" diye ezbere yazdığınız minimum 5.000 6.000TL'ye satılan IPS panellere yakın bir renk performansı alıyorsunuz.

Tabi ki gömülecek bu modeller. Çünkü fiyat performans ürünü bunlar. Bir fotoğrafçının işini görmek için alacağı IPS monitör minimum 9.000 - 10.000TL iken, bir esporcunun alacağı premium TN panelli monitör minimum 4.000TL iken, bir kurgucunun alacağı post prodüksiyon monitirü minimum 7.000 - 8.000TL iken gelmiş 2.000TL'lik monitörlerden benzer performans alabiliniyormuş gibi yorum yapıyorsunuz.

AOC 24G2U neden iyi bir fiyat performans monitörü? 8bit renk derinliği var, bunun dışında her şeyi 1.500 - 2.500TL bandında alabildiğin monitörlerde kafa kafaya, sadece %120 sRGB desteği var bu monitörde normalde bu fiyat aralığında gözükmeyen.

Viewsonic XG2405... 1.700TL'lik giriş seviyesi monitör bu. IPS panel monitör 250 cmd2 parlaklık var arkadaş. Neyini öveyim ben bu monitörün? IPS panel 6+2FRC ile 8bit yapılmış. 6bitlik IPS monitörün verdiği rengin neyini öveyim ben 10bit'lik gaming 14bit'lik tasarımcı monitörlerinin renk performansını görmüşken.

Ha şu doğru ama bu konuda hakkını yemeyeyim "bir kişi bir laf atıyor, arkadan herkes bilmeden aynı şeyi söylüyor" Bunun da en büyük örneği "IPS panel iyidir! IPS al"

Hayatında renk gamutu nedir, renk derinliği nedir, LUT nedir, kontrast nedir bilmeyen, Eizo'nun adını duymamış insanlar, BenQ SW serisini bilmeyen, Asus PROART'ı bilmeyen insanlar gelmiş 1.500TL'lik monitöre "IPS al IPS" diyor. Bak bu işte gerçekten monitör teknolojisini bilen insanlar için delirme sebebi.

Şu forumun yöneticisi olsam "IPS AL IPS" diyen herkesi banlarım yemin ederim.

Biraz agresif bir yazı yazmış olabilirim, bunun için kırıp gücendirdiysem çok üzgünüm, sakın kişisel olarak almayın bu yazdıklarımı keza sizin de dert yandığınız "sırf mesaj atmış olmak için" mesaj atma ya da bilmeden, ya da üstün körü edinilen, kulaktan dolma fikirle ortaya atılan argümanlar gerçekten çok bilgi kirliği yaratıyor ve bunun sonucunda aslında çok basit olan bir olay bile inanılmaz çetrefilli karmaşık bir hale geliyor, kim kime güveneceğine emin olamıyor.

Son düzenleme:
O Black equalizer ile alakalı sanırım kullandığı mod ile ilgili de olabilir. Oyun modlarını film izlerken kullanma çok düşülen bir hata.

Hocam oyun modunda bile olsa öyle bir karanlık yogunlugun da oyun bile oynanmaz. N e oyun oynanır ne film izlenir. Çünkü ben şu an kullandıgım monitör de aynı Video'yu açıp karşılaştırdım. Siyah yogunlugu sebebiyle BenQ'da tüm detaylar ölmüş. Siyahtan başka bir şey göremiyorsunuz BenQ inceleme videosuna baktıgımızda. Anladıgım kadarıyla Black equalizer 0'da. Peki bunu 5'e falan çeksek monitör normal bir hal alır mı? Yoksa bu monitörün kronik bir sorunu var diyebilir miyiz?

Hocam oyun modunda bile olsa öyle bir karanlık yogunlugun da oyun bile oynanmaz. N e oyun oynanır ne film izlenir. Çünkü ben şu an kullandıgım monitör de aynı Video'yu açıp karşılaştırdım. Siyah yogunlugu sebebiyle BenQ'da tüm detaylar ölmüş. Siyahtan başka bir şey göremiyorsunuz BenQ inceleme videosuna baktıgımızda. Anladıgım kadarıyla Black equalizer 0'da. Peki bunu 5'e falan çeksek monitör normal bir hal alır mı? Yoksa bu monitörün kronik bir sorunu var diyebilir miyiz?

Black Equalizer zaten direkt siyah kalan alanlardaki detayları ortaya çıkarmaya yarayan bir teknoloji. Bu noktada sanırım 0'da kullanılmış olabilir senin de söylediğin gibi. Keza normalde bu nane'nin amacı oyundayken benzer tonda siyaha sahip olan atıyorum dust2'de tünelde bulunan karanlık noktaya biri girdiğinde, o karanlığın içindeki detayları çok daha rahat görebilmen.

Çok emin olmamakla beraber bu incelemenin çekildiği kameradan da kaynaklı olabilir. Sonuçta orada görüntüyü birinci elden almıyoruz fakat bana en yakın açıklaması BE ayarında bir hata olduğu gibi geliyor senin söylediğin gibi 0 bırakmış olabilir.

Bende EX2780Q var, böyle bir problem yok 6 civarı falan kullanıyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı