Elektronik AOC 24G2SP 4500 TL - Amazon

Bana bildirim gelmedi bu konuda. Niye ya?

2 gün önce "Gigabyte 23.8" G24F-2" modelini aldım ve dün çalıştırdım hiçbir sorun görmedim. İtopya'dan çok olumlu yorum gördüm şimdi de hevesim kaçıyor gibi ne yapmalıyım?
Moralinizi bozmayın hocam. Elinizdeki model de kötü değil. Aralarında görüntü kalitesi bakımından çok bir fark yok. Sadece AOC olan biraz daha iyi.
Merhaba,

Ben de İtopya'da aynı ürünü almıştım. Biraz Motion blur(overshoot) var monitörde. Sizde herhangi bir sorun oldu mu?
Merhaba,
Evet aynı sorun Bende'de var sebebi HDMI kablosu ile alakalı diyenlar var DP Kablosu takınca düzeliyormuş ama elimde olmadığı için deneyemedim.
Yanında DP kablosu gelmiyordu. Ben de VESA DP 1.4 kablosu aldım ama sonuç yine aynı
Motion blur ile overshoot farklı şeyler. Neyden bahsettiğinizi tam anlaşılmıyor ama G24F-2 pek hızlı bir model değil (Evet Super Speed falan pazarlama). Ghosting ve motion blur biraz fazla:
Screenshot_2024-03-16-19-35-36-309_com.google.android.youtube.png
Karşilaştırma olsun diye veriyorum çok hızlı bir 144-180Hz IPS:
1709755270333.jpg
Kabloyla alakalı değil yani. Ha yine de DP kullanın siz. HDMI'da bazı özellikler kısılabilir.

Aşırı iyi fiyat diyemeyeceğim ama indirim var + Amazon satıyor.
Kendisi R25i'nin rakibidir. En iyi 1080P 144-165HZ IPS'lerden biridir. R25i'deki stanby problemi ve kalite kontrolün belirsizliğinden dolayı AOC'u tercih ediyorum ben.
NOT: Yeni modeli 24G4X 6000TL olduğu için hala bu alınır.

20.03.2024 Güncelleme: Tekrar stok geldi!
R25i'deki standby problemi nedir bilmiyorum ama özellik olarak Aoc'nin bu modelinden çok daha iyi.

özellik olarak Aoc'nin bu modelinden çok daha iyi.
Değil. Muadil ürünler. Detaylıca açıklamak istemiyorum çünkü kaç kez yazdığımı saymıyorum artık. Konuları tarayarak görebilirsiniz.
Attığınız karşılaştırma bir şey ifade etmiyor. Gerçek monitör özellikleri kağıt üstü verilerden farklıdır.
Herhangi aklınıza takılan bir şey varsa cevaplayabilirim.

Değil. Muadil ürünler. Detaylıca açıklamak istemiyorum çünkü kaç kez yazdığımı saymıyorum artık. Konuları tarayarak görebilirsiniz.
Attığınız karşılaştırma bir şey ifade etmiyor. Gerçek monitör özellikleri kağıt üstü verilerden farklıdır.
Herhangi aklınıza takılan bir şey varsa cevaplayabilirim.

Profilinize giremiyorum🙂. Mesajınızı bulursanız atarsınız ama AOC 6bit+frc Lenovo düz 8bit. AOC'nın parlaklığı Max. 300 nit Lenovo'nun 350-400 nit ki HDR400 sertifikası da almış. AOC'de DP 1.2 ve HDMI 1.4 var. Lenovo'da HDMI 2.1 ve DP 1.4 var. Lenovo'da hoparlör varken AOC'de yok. AOC'nin artısı sRGB değeri %30 fazla bir de Adaptive Sync var. Şahsen AOC'nin yüzüne bakmam🙂.

AOC 6bit+frc Lenovo düz 8bit
AOC da doğal 8 bit. Orası yanlış gösteriyor.

Doğru olsaydı bile görüntü kalitesi açısından bir fark olmazdı, ayrı mesele.
AOC'nın parlaklığı Max. 300 nit Lenovo'nun 350-400 nit ki HDR400 sertifikası da almış
AOC 300 nit belirtmiş ama genellikle 350+ nit civarında parlaklığı var. Lenovo da aynı şekile SDR'da 350+ nit. HDR modu açıldığı zaman 400 üzerine çıkıyor. SDR'da 350-400 nit parlaklık da fazlasıyla yeterli. SDR için çok yüksek parlaklığın HDR'ın aksine görüntü kalitesi açısından pek bir farkı yok. Aydınlık ortamlar için yansımaları engellemeye yarar.
AOC'de DP 1.2 ve HDMI 1.4 var. Lenovo'da HDMI 2.1 ve DP 1.4 var.
DP1.4 olsaydı da önemli değildi zira bu monitörün tüm özelliklerini DP1.2 üzerinden kullanabilirsin. DP verisyonu yüksek demek görüntü iyi demek değil yani.

HDMI da aynı şekilde görüntü kalitesini iyileştirmez ancak DP'nin aksine düşük HDMI sürümünde tüm özellikleri kullanamayabilirsin. Örneğin HDMI üzerinden 144Hz'e sınırlayabilir, bazı özellikleri aktif etmeyi engelleyebilir. Bu da konsolda kullanacaklar için önemli olabilir.
AOC'nin artısı sRGB değeri %30 fazla
%30 fazla değil, olsaydı da artı olmazdı. 1) sRGB %100'den aşağı ya da yukarı sapması istenmez. Aşağı saparsa cansız, soluk renkler olur. Yukarı ise olması gerekenden çok doygun olur. 2) AOC'da belirtilen değer color volume iken Lenovo'da color gamut. Bakman gereken ise color gamut. AOC'un da gamut değeri %99.
bir de Adaptive Sync var
İkisinde de var.
Şahsen AOC'nin yüzüne bakmam🙂.
Sırf IPS'ler arasındaki rekor kontrastı için bile alınır. Ama kağıt üstüne hepsi 1000:1 yazar.

Dediğim gibi, kağıt üstü özellik karşılaştırmak monitörler için anlamsız.

Dediğim gibi, kağıt üstü özellik karşılaştırmak monitörler için anlamsız
Özellikleri doğru gösterse aslında fikir verir ya🙂. 6bit+frc ile 8bit arasında fark olduğu ama bu farkın monitöre göre değiştiğini ama 8 bit'in her türlü daha iyi olduğunu söylemişlerdi. Nitekim Hdmi 1.4 kullanmaları da eksi hanesine yazar diye dedim. Kaç senelik sürüm. Özelliklerini tam veremeyecek bir port koymuşlar.
%30 fazla değil, olsaydı da artı olmazdı. 1) sRGB %100'den aşağı ya da yukarı sapması istenmez. Aşağı saparsa cansız, soluk renkler olur. Yukarı ise olması gerekenden çok doygun olur. 2) AOC'da belirtilen değer color volume iken Lenovo'da color gamut. Bakman gereken ise color gamut. AOC'un da gamut değeri %99
Bilgi için teşekkürler.
AOC 300 nit belirtmiş ama genellikle 350+ nit civarında parlaklığı var. Lenovo da aynı şekile SDR'da 350+ nit. HDR modu açıldığı zaman 400 üzerine çıkıyor. SDR'da 350-400 nit parlaklık da fazlasıyla yeterli. SDR için çok yüksek parlaklığın HDR'ın aksine görüntü kalitesi açısından pek bir farkı yok. Aydınlık ortamlar için yansımaları engellemeye yarar.
Ne kadar parlak o kadar iyi. Ama görüntü kalitesi açısından demedim. Yazın sabah kullanmak işkence olabiliyor. Ha derseniz 50-100 nit bir şey değil. Ben sırf bu yüzden aradaki 500 lira farka değeceğini düşünüyorum.

Ne kadar parlak o kadar iyi. Ama görüntü kalitesi açısından demedim. Yazın sabah kullanmak işkence olabiliyor. Ha derseniz 50-100 nit bir şey değil. Ben sırf bu yüzden aradaki 500 lira farka değeceğini düşünüyorum.
Dediğim gibi SDR'da parlaklık olarak pek bir fark yok. HDR'ı da %95 kullanmayacaksınız. 350 nit de eğer monitöre doğrudan güneş vurmayacaksa yeterli.
6bit+frc ile 8bit arasında fark olduğu ama bu farkın monitöre göre değiştiğini ama 8 bit'in her türlü daha iyi olduğunu söylemişlerdi.
Her türlü daha iyi değil. İyi yapılmış bir FRC, doğaldan daha iyi olabilir. Doğrudan genellenemez yani.

Zaten ikisi de doğal 8 bit dediğim gibi.
Özellikleri doğru gösterse aslında fikir verir ya🙂.
Veriyor tabii ama çok çok az yani.
Nitekim Hdmi 1.4 kullanmaları da eksi hanesine yazar diye dedim. Kaç senelik sürüm. Özelliklerini tam veremeyecek bir port koymuşlar.
Verebilir mi veremez mi bakmadım. Olabilir dedim. Bakmaya üşeniyorum açıkcası :) PS, Xbox falan kullanmayacaksanız bir önemi de yok. Büyük çoğunluk DP kullanacak zaten.

2 gün önce "Gigabyte 23.8" G24F-2" modelini aldım ve dün çalıştırdım hiçbir sorun görmedim. İtopya'dan çok olumlu yorum gördüm şimdi de hevesim kaçıyor gibi ne yapmalıyım?
Aralarındaki fark çok az merak etme, panelleri aynı ve backlight olarakta pek bir farkları yok hatırladığım kadarıyla. pişman olmanı gerektirecek birşey yok

Aşırı iyi fiyat diyemeyeceğim ama indirim var + Amazon satıyor.
Kendisi R25i'nin rakibidir. En iyi 1080P 144-165HZ IPS'lerden biridir. R25i'deki stanby problemi ve kalite kontrolün belirsizliğinden dolayı AOC'u tercih ediyorum ben.
NOT: Yeni modeli 24G4X 6000TL olduğu için hala bu alınır.

20.03.2024 Güncelleme: Tekrar stok geldi!
Hocam bu spae olabilir mi

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-03-17-14-52-09-84_b5f6883d2c20a96c53babc0b4ac88108.jpg
    Screenshot_2024-03-17-14-52-09-84_b5f6883d2c20a96c53babc0b4ac88108.jpg
    45,1 KB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı