AOC 24G2U/BK5 75Hz monitör ölü pilsel sorunu

Nashtic

Centipat
Yer
Aincrad
Merhabalar,

İtopya'dan almış olduğum AOC 24G2U/5BK 75Hz model monitörde yaptığım kontrollere göre 1 adet ölü 1 adet de sıkışmış piksel çıktı (2 ölü de olabilir). Panel IPS paneldir. İndirimde 1200 lirayken almıştım ve dün teslim edildi. Ölü piksel sol orta hiza kenara yakın bir noktada fakat kenara çok da yakın değil. Diğeri ise sağ altta köşeye doğru bir konumda. Oyunlarda vs. de varlıklarından haberim bile pek olmuyor fakat arada sol ortada dediğim göze takılabiliyor. Ortada odaklanılan kısımda bir şey yok şükür.

Ne yapsam bilemedim ve 1400 lira bütçem var maksimum. Bunu da taksite böldürmüştüm. Uzun süredir kullandığım eski monitörümde 1 tane sıkışmış piksel var ve yıllardır fark etmemiştim bile. Ölü piksellerin zamanla geçebildiği, farklı durumlara neden olabildiği gibi bu tarz bir şeyler forumlarda dolanıp durmuş fakat kimsenin net bir cevap verdiğini asla görmedim. Alternatif önerilere açığım fakat VA ya da IPS panel düşünüyorum. 144Hz derdim yok, tepki süresi 1ms olursa iyi olabilir. Döviz kurlarının artmasına bağlı olarak her şeyin fiyatının da uçması beni arada bıraktı. Genel olarak bahsetmiş olduğum konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlık biraz kafamı karıştırdı. 1400TL monitör mü istiyorsunuz?

Sıkışmış pikseller zamanla geçebilir ama ölü pikseller aksine büyüyebiliyor. Geçtiğine hiç tanık olmadım

Başlık biraz kafamı karıştırdı. 1400TL monitör mü istiyorsunuz?

Sıkışmış pikseller zamanla geçebilir ama ölü pikseller aksine büyüyebiliyor. Geçtiğine hiç tanık olmadım
Hem alınabilecek monitör var ise o konuda tavsiye istiyorum hem de bu monitörü geri iade etmeli miyim, çok sıkıntı teşkil eder mi ileriye yönelik o konuda emin olamadığımdan ne yapmalıyım diye soruyorum.

Hem alınabilecek monitör var ise o konuda tavsiye istiyorum hem de bu monitörü geri iade etmeli miyim, çok sıkıntı teşkil eder mi ileriye yönelik o konuda emin olamadığımdan ne yapmalıyım diye soruyorum.
Eğer iade/garanti kabul ediyorlarsa edin derim. Ölü pikseller büyüyebiliyor.

Monitör önerisi olarak bunu önerebilirim;

Ama bu VA panel. Her ne kadar oldukça iyi bir VA olsa da geçeceğiniz IPS giriş seviyesi olmadığından renkler biraz daha kötü gelebilir.

Avantaj olarak kontrast'ı çok daha fazla (Siyahlar çok daha iyi gözükecektir) ve parlaklığı da 350cd. AOC 250cd. Ayıca gerçek 8 bit renk derinliğine de sahip.

Önerdiğim ve alan, sonra da bana dönüş yapan 2 kişi var sadece, ikisi de oldukça memnun. Ayrıca başka memnun kullanıcılar da gördüm.

Neden bunu söyledim, çünkü monitör yeni olduğundan doğru düzgün yorum ve inceleme yok.

Ayrıca Amazon.tr olması da avantaj, ölü piksel olaylarında vs. benim bildiğim hiç güçlük çıkarmıyorlar. Tabii kendim deneyimlemedim.

Eğer iade/garanti kabul ediyorlarsa edin derim. Ölü pikseller büyüyebiliyor.

Monitör önerisi olarak bunu önerebilirim;

Ama bu VA panel. Her ne kadar oldukça iyi bir VA olsa da geçeceğiniz IPS giriş seviyesi olmadığından renkler biraz daha kötü gelebilir.

Avantaj olarak kontrast'ı çok daha fazla (Siyahlar çok daha iyi gözükecektir) ve parlaklığı da 350cd. AOC 250cd. Ayıca gerçek 8 bit renk derinliğine de sahip.

Önerdiğim ve alan, sonra da bana dönüş yapan 2 kişi var sadece, ikisi de oldukça memnun. Ayrıca başka memnun kullanıcılar da gördüm.

Neden bunu söyledim, çünkü monitör yeni olduğundan doğru düzgün yorum ve inceleme yok.

Ayrıca Amazon.tr olması da avantaj, ölü piksel olaylarında vs. benim bildiğim hiç güçlük çıkarmıyorlar. Tabii kendim deneyimlemedim.
Peki şunu söylesem, siyah arka plan üzerinde iken bahsetmiş olduğum soldaki ölü pikselimsi gibi yerde renk değişimi olmuyor. Yani yine siyah gözüküyor. Toz vb. bir şey oraya kaçmış olabilir mi üretim sırasında? Birkaç yerde o konuda bilgiler okudum ve ekrana tıklata tıklata düşürmüşler. Şu anda monitörüm başka yerde olduğu için deneyemiyorum. Bu arada tavsiyenize bakacağım, fena durmuyor monitör.

@Nashtic Renk değişimi derken ölü pikseliniz normalde ne renk ki?
Normalde siyah renk. Kırmızı-yeşil-mavi-turkuaz vb. renklerde siyah olarak görünüyor. Siyah arka plan renginde ise belli olmuyor. Siyah arka planlarda ölü pikselin beyaz renk görünmesi olayı görülüyormuş daha çok. Ondan emin olamadım sorayım dedim. Bu konuda çok bir bilgim yok kusura bakmayın, internetten gördüklerim-okuduklarım kadar bilgim.

Normalde siyah renk. Kırmızı-yeşil-mavi-turkuaz vb. renklerde siyah olarak görünüyor. Siyah arka plan renginde ise belli olmuyor. Siyah arka planlarda ölü pikselin beyaz renk görünmesi olayı görülüyormuş daha çok. Ondan emin olamadım sorayım dedim.
Gayet normal. Diğer renklerde siyah olup siyahta parlaması biraz garip olurdu. Ölü pikseliniz tüm renklerde siyah olduğundan "Tam siyah ölü piksel" türünde.
Bu tür genelde 1 tane ile bile garantiye dahil edilir, şanslısınız.

Buradan ölü pikseliniz hakkında daha net bilgi edinebilirsiniz;

Geri
Yukarı